Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

"A 70 éves Dunaújváros papíremlékei" – szépségdíjas kiállításon

Terdik Péter - 2021. október 22. 8:50

Nagyszabású rendezvény részeként nyitotta meg Pintér Tamás polgármester a Magyar Papírmúzeumban kiállított, Dunaújváros elmúlt 70 évét feldolgozó tárlatot. A színvonalas rendezvény számos meghívott vendég jelenlétében zajlott. 

Mintegy száz évet ölel fel az a gyűjtemény, amelyet a Magyar Papízmúzeum munkatársai állítottak össze, és amelyet Pintér Tamás, településünk polgármestere nyitott meg szerdán délelőtt.

Amikor a papír: emlék

Mint azt a tárlatról tudni lehet: a település számos kulturális és szociális intézménye segédkezett a különféle papírból készült termékek, újságok, kivonatok összeállításában. Minderről Pelbárt Jenő, az intézmény igazgatója számolt be még jóval a kiállítás megnyitója előtt. 
Jelentős és tartalmas gyűjtemény várja a látogatókat, a színvonalas rendezvényen Pintér Tamás polgármester megnyitóbeszédében is azt hangsúlyozta, hogy rendkívüli köszönet és hála illeti a papíriparban dolgozókat.

Hozzátette, bár ha valaki azt hallja "Dunaújváros", elsősorban a Vasmű jut eszébe, nem szabad megfeledkezni azokról a vállalatokról sem, amelyek segítik, és segítették a település fejlődését és létrejöttét. A tárlat kapcsán városunk első embere elmondta, olyan értékeket gyűjtöttek össze a Magyar Papírmúzeum munkatársai, amelyeknek szinte már történelmi jelentőségük van. Mint azt a polgármester hangsúlyozta, rendkívül sok szakember és dolgozó közös és fáradhatatlan munkája, hogy a múzeum színvonalas anyagokkal kápráztathatja el az érdeklődőket. Hozzátette: a Hamburger Hungária Kft.-ben, a Hamburger Látogatóközpontban, valamint a Magyar Papírmúzeumban is olyan munka folyik, amelyre minden városlakó méltán lehet büszke. 

Nagyszabású rendezvénysorozat

A rendezvény keretében további három időszakos kiállítást is megnyitottak: az Öt éves a Hamburger Látogatóközpont és a Magyar Papírmúzeum című tárlatot Bencs Attila, a Hamburger Hungária Kft. ügyvezető igazgatója avatta fel. Emellett megtekinthető M. Sarlós Erzsébet papírszobrászművész „Papírdimenziók” című anyaga, valamint a Papír és környezetvédelem nevet viselő gyűjtemény, amelyet dr. Zilahy Gyula, a Budapesti Műszaki Egyetem tudományos és nemzetközi dékánhelyettese, a BME tanszékvezetője vezetett fel. 

A kiállítások időpontjairól, valamint minden további hasznos információról a Magyar Papírmúzeum hivatalos oldalán olvashatnak az érdeklődők.

(Fotók: Végh Zoltán)
 

A rovat további hírei: Kultúra

Feltóti Sándor emlékezete – új tárlattal folytatódott a Rosti tantermi sorozata

Feltóti Sándor emlékezete – új tárlattal folytatódott a Rosti tantermi sorozata

2025. nov. 06.

Az intézmény volt tanárára, de egyúttal a költőre, a fotóművészre, az elveihez, a kritikus gondolkodás jogához haláláig makacsul ragaszkodó értelmiségire is emlékezik és emlékeztet a kiállítás, amelynek a Rosti iskola ad otthont. A bemutató megnyitója gazdag, fájdalmasan szép emlékidézéssé vált a közelmúltban.

ICA-D: kortárs zenei est

ICA-D: kortárs zenei est

2025. nov. 06.

 

Új sorozat első állomására várják a komolyzene iránt érdeklődőket a Kortárs Művészeti Intézetben pénteken délután. Hallott már élőben kortárs csellózenét? Itt a remek alkalom!

 

Eredményes betűvetők – díjátadó a gyermekkönyvtárban

Eredményes betűvetők – díjátadó a gyermekkönyvtárban

2025. nov. 04.

Ünnepélyes, író-olvasó találkozóval egybekötött eredményhirdetéssel ér véget a SZÓforgató – BETŰvető 2025 elnevezésű játékos sorozat a József Attila Könyvtár gyermekkönyvtárában.

Írás a löszfalon – Egresi Zsuzsa emlékére

Írás a löszfalon – Egresi Zsuzsa emlékére

2025. nov. 03.

Egresi Zsuzsára, Dunaújváros rendkívüli képzőművészére emlékeztek a József Attila Könyvtárban még múlt csütörtökön délután. Rézkarcai és grafikái mellett versei is szerves részét képezték az eseménynek – az Írás a löszfalon című kötetéből válogattak írásokat, ezzel is megidézve a művésznő szellemét.

DSTV: Feltóti Sándor emlékezete

DSTV: Feltóti Sándor emlékezete

2025. okt. 31.

Rendhagyó bemutatót láthatnak a Rosti iskola vendégei, idézi fel a DSTV összeállítása. A Tantermi tárlatok a Rostiban sorozat keretében a 2023-ban elhunyt költő, fotós, tanár, Feltóti Sándor alkotásaiból válogattak össze páratlan kiállítást. Hangkép.

DSTV: egy orvos oltára a múzeumban

DSTV: egy orvos oltára a múzeumban

2025. okt. 29.

Időről-időre érdemes felkeresni az Intercisa Múzeum hivatalos oldalát, derül ki a DSTV összegzéséből. A szakemberek érdekes történelmi emlékek történetét dolgozzák fel – dr. Szabó Antal Tibor régész-muzeológus legutóbb "egy orvos oltáráról" mesélt. Hangkép.

"Írás a löszfalon" – Egresi Zsuzsa emlékére

"Írás a löszfalon" – Egresi Zsuzsa emlékére

2025. okt. 27.

Kötetének címét kölcsönözve szervez emlékezést Egresi Zsuzsa dunaújvárosi képzőművészre a József Attila Könyvtár – méghozzá az elhunyt alkotó versei, művei, barátai visszaemlékezései tükrében csütörtökön délután.