Négy lábon járó türelem, nyugalom és együttműködés

doszerk - 2022. május 30. 7:51

Nati, a Springer spániel rendszeres vendége az Aprók Háza Tagóvodának, ahol már évek óta tartanak állatasszisztált foglalkozásokat a kisgyermekek számára. Az eb közelsége amellett, hogy jótékony hatással van a kicsik fejlődésére, megalapozza az állatokhoz, a környezethez való felelősségteljes viszonyát. 

Nati 2019 óta van jelen az Aprók Háza Tagóvoda mindennapjaiban. A négy lábon járó puhaság terápiás kutyaként, heti rendszerességgel tölt időt a Perec csoport tagjaival; nemcsak a mozgás-, de személyiségük fejlesztésében is központi szerepet játszik.
– Nati mint terápiás kutyus vesz részt a csoport és a gyógypedagógiai közösség életében. Intézményünkben 2019 óta működik ún. állatasszisztált terápia, miszerint a kutya a különféle foglalkozásokon végzett játékos feladatok segítője, motiválója. Nati egy végtelenül nyugodt kutya, szinte semmi sem zökkenti ki a nyugalmából, és tulajdonképpen ez az egyik alapfeltétele a terápiás kutyáknak – mondta Brodmann-né Csiky Edit, tagóvoda-vezető. 
Bátorságpróba és labdajáték is szerepel a heti rendszerességgel tartott kutyaterápiás foglakozásokon – ezek nem csak a gyerkőcök, de Nati kedvenc gyakorlatai is. A kutyusból áradó nyugalom, türelem és együttműködő készsége jótékony hatással van a gyermekekre. 
– Nati végigkíséri a gyermekek napját: reggel 7-kor nagyon megkönnyíti a szülőktől való elválást, főként a beszoktatás alatt. Az intézményben 10 óra körül kezdődő  foglalkozásokon Nati jelenlétével a gyermekek figyelme sokkal tovább fenntartható, fegyelmezés szinte nincs, nagyon megkönnyíti a gyermekek munkáját – fogalmazott Szabó Tibor Zsoltné óvodapedagógus, kutyaterapeuta. 
Szabó Tibor Zsoltné mint mondta: úttörője, hogy minden óvodában legyen kisállat, amely a gyerekeket segíti a fejlődésben.  
– Minden csoportban van olyan, hogy bizonyos gyerekek perifériaára kerülnek pl. nem játszanak vele a többiek, nem mer a felnőttekkel kapcsolatot létesíteni, esetleg bártortalanabb. Nati a szabad játékban olyan gyerekpárokat is odavonzott, akik szinte soha nem játszottak volna együtt. Vagy, ha valami történik Natival, akkor a kisgyerek, aki lehet, hogy nagyon nehezen szólal meg, jön és elmondja, hogy a Natin segítsünk. És ez annyira jó érzés, hogy bámulatos fejlődést lehet elérni a segítségével. 
Hozzátette: óvodájuk nagy állatbarát hírében áll, hiszen Natin kívül az arborétum nemrég született kisbárányát is örökbe fogadták, akit a csoporthoz hasonlóan Perecnek neveztek el. 
A közelmúltban Barta Endre is részt vett a foglalkozáson, aki elmondta: nagyon örül, hogy végre személyesen is láthatta azt, hiszen a városlakók visszajelzéseiből már sok pozitívumot és dicséretet hallott róla, ám a pandémiás időszakban ő sem léphetett be az óvodákba. Az alpolgármester örömét fejezte ki, hogy az önkormányzat által fenntartott óvodai intézmények már pici korban próbálják a gyerekek életébe minden területen belecsempészni az állatszeretet, az állatvédelmet, így nevelve felelősségteljes generációt.

Varga Richárd
(Fotó: Végh Zoltán)

A rovat további hírei: Oktatás

Tiszta lappal – újrakezdőket is vár a Kálvin gimnázium

Tiszta lappal – újrakezdőket is vár a Kálvin gimnázium

2025. aug. 21.

A lehetőségről már írtunk, most itt a kapcsolódó hirdetés: a Kálvin János Református Gimnázium és Általános Iskola szeptember 1-jéig várja azokat a 16-99 éves jelentkezőket, akik elkezdeni, újrakezdeni vagy folytatni szeretnék középiskolai tanulmányaikat. (X)

Esti iskola délelőtt? Igen, már ilyen is van!

Esti iskola délelőtt? Igen, már ilyen is van!

2025. aug. 16.

Városunkban úttörő rendszerben szervezi meg egyik esti munkarendű osztályát a Kálvin János Református Gimnázium és Általános Iskola: a 11. évfolyamon 9-14 óra között tanítanak. A kezdeményezés hátteréről Gyurkity Katalin, az intézmény pedagógiai igazgatója beszélt.

DSTV: nem csak tanár

DSTV: nem csak tanár

2025. aug. 13.

Folytatódik a DSTV sorozata a városban népszerű pedagógusok bemutatásáról. Ezúttal Lászlóné Durecz Andrea, a Móricz iskola tanára sokrétű, a diákok környezeti nevelése terén is jelentős eredményeket elért pályáját összegzik. Hangkép.

Móricz: elismerés a felelős állattartásért

Móricz: elismerés a felelős állattartásért

2025. júl. 16.

A tanév vége előtti időszakra is jutott elismerés a Móricz Zsigmond Általános Iskolának: az Örökös Állatbarát Általános Iskola kitüntető címet érdemelte ki az intézmény. 

DSTV: búcsúztak a "magdások"

DSTV: búcsúztak a "magdások"

2025. júl. 15.

Ahány iskola, annyiféle tanévzáró születik egy-egy tanév végén. derül ki a DSTV összegzéséből. A stáb több intézményt is meglátogatott a közelmúltban, így a Szabó Magda Általános Iskola idei tanévének utolsó napjára is kíváncsi volt. Hangkép.

Sikeres vizsga és csodaszép történet

Sikeres vizsga és csodaszép történet

2025. júl. 13.

A 2024/2025-ös tanévet már jó ideje lezárták településünk iskolái. A Rostiban azonban íródott egy nem mindennapi történet – osztálytársai jelenlétében sikeres vizsgát tett és át is vette a bizonyítványát Lisztes Nárcisz. 

DSTV: aranyos tanévzáró

DSTV: aranyos tanévzáró

2025. júl. 11.

Az Arany János Általános Iskola tanári kara és diákjai színes műsorral zárták az idei tanévet, derül ki a DSTV összegzéséből. Hosszú és tartalmas időszak áll az intézmény mögött, de most eljött a VAKÁCIÓ – mindenki örömére. Hangkép.