Csobbanni muszáj – vizes körkép hőségriasztás idején
Három helyszínt jártunk végig, így térképezve fel az enyhülés bázisait városunkban: összeállításunk az Aquantis Élményfürdőt, a Fabó Éva Sportuszodát és a Szalki-szigeti szabadstrandot érintette – kalauzunk a kalandozásban Mezei Zsolt általános hatáskörű alpolgármester volt.
A képlet viszonylag egyszerű: a kikapcsolódás városi terepe egyértelműen az élményfürdő, a sportolni vágyók a sportuszodában tempózhatnak (sajnos egyelőre csak bent), a természetes vizek szerelmesei a szabadstrandon csobbanhatnak – bármelyik bázisra is essen a választás, nem csalódik a látogató, hangsúlyozta általános ígéretként Mezei Zsolt.
Ha meleg az idő
A kánikulai napokban nincs is jobb egy kiadós csobbanásnál, ugyanakkor az is köztudott, hogy egyfelől nem minden városlakó engedheti meg magának a nyaralás luxusát, másrészt vendégségbe, rokonlátogatóba sokan érkeznek – számukra is megfelelő lehetőséget kínálnak a vizes körkép állomásai, mondta Mezei Zsolt:
– Igyekszünk a lehető legtöbb lehetőséget teremteni a városban a kikapcsolódásra, a kánikulában pedig kiemelten fontos, hogy megfelelő minőségben üzemeljenek azok a létesítmények, amelyek mintegy választékul szolgálnak a városlakók, illetve nálunk vendégeskedők számára. Az is motiváló erő, hogy jó színvonalú és megfizethető árú szolgáltatások várjanak mindenkit – és a városi lehetőségek a nehéz gazdasági helyzet ellenére is adottak erre. Nem titok, erre jelentős forrásokat áldoz a városi költségvetés, de meggyőződésem, hogy a városlakók komfortjához a kánikula időszakában elengedhetetlenül fontosak a szabadidő eltöltésének bázisai. És ezen a téren is van választék!
Az alpolgármester mindezek mellett kiemelte: az összes bázis megfelel a szigorú uniós normáknak, a vizes körkép összes állomása korszerű és tiszta – így egyértelmű a szándék és a cél: szeretnék, ha a lehető legtöbben élnének a felkínált lehetőséggel!
Költséges, és a foglalkoztatás terén is számottevő rendszer
A foglalkoztatás terén is fontos helyszínek az összeállításunkban említett bázisok: a három állomás összesen 50 főt foglalkoztat a fenntartó DVG Zrt. kötelékében. Az élményfürdőben és az usziban a pénztárosok és a gépészeti feladatok ellátását végző szakemberek mellett úszómesterek is dolgoznak – köztük többen diákmunkásként –, a szabadstrandon is külön csapat ügyel a fürdőzők épségére, védelmére.
Természetesen mindhárom helyszínen fontos a tisztaság és a rend megőrzése – a takarítók csapata gondoskodik erről. A foglalkoztatás terén is kiemelt időszaknak számít a nyár – de az élményfürdő és a sportuszoda egész évben üzemel.
Ráadásul egyre magasabb költségekkel számolnak: a három helyszín mindegyikét a DVG Zrt. üzemelteti, a költségvetésben tavaly mintegy 500 milliós tételként szerepelt a három létesítmény költségvetése. A legolcsóbb természetesen a szabadstrand – évi néhány millióból "elketyeg" –, az élményfürdő és a sportuszoda költségvetésében nagyon jelentős tételt tesznek ki az energiaköltségek.
Az éppen e napokban elszabaduló árak teljesen kiszámíthatatlanná és tervezhetetlenné teszik a létesítményi büdzséket. Egyetlen tényező biztos: a költségek növekednek majd – hogy mikor és meddig, azt egyelőre lehetetlen megjósolni.
Csúszik, ha nullszaldós
Az első állomás az Aquantis Élményfürdő, amely jelenleg 13 medencével, köztük a nemrégiben teljes rekonstrukción átesett csúszdamedencével, továbbá római fürdő részleggel és gyerekpancsolóval csalogatja a vendégeket.
A teljes üzemmód mellé kedvező árú belépők dukálnak – a dunaújvárosi lakosokat nem érintette az emelés, ráadásul megjelent a kedvezmények sorában a hétfőnkénti nagyszülő-unoka kombó. Ez a legújabb kísérlet, de ha beválik a „teszt”, megfontolják, hogy más napokra is kiterjesztik a kedvezményt, ígérte az alpolgármester:
– Az előbb már meséltem a plusz ráfordításról – az is egyértelmű, hogy az élményfürdő jelenleg veszteségesen üzemel, de igyekszünk a lehető leghatékonyabban működtetni. Ezzel együtt tartom az ígéretem, ha bármikor nullszaldós lesz a létesítmény, vagyis nem keresünk rajta, de legalább nem fizetünk rá, azonnal ruhástól csúszok le a csúszdán. Sajnos erre még a korábbinál is kevesebb az esély – sőt, az elszabaduló energiaárak miatt inkább a veszteség növekedése várható.
Száz százalékos kihasználtság
Speciális feladatot lát el a sportuszoda, elsősorban a sportolók, csapatok, valamint az úszását választó tömegsportolók, lakossági igények szerepelnek az intézményi fősodorban. Nyáron ehhez társulnak az úszótáborok, oktatások, amelyek szintén fontos igényt elégítenek ki – aligha meglepő, hogy ezekben a hónapokban is száz százalékos kihasználtsággal üzemel a létesítmény.
Mezei Zsolt nem hallgatta el egy személyes nagy szívfájdalmát sem – évek óta akut probléma a külső medence felújítása. Pontosabban újraépítése: a pályázati forrásból megvalósuló, milliárdos nagyságrendű beruházás engedélyes tervei már elkészültek, a megvalósulást azonban a hasonló projektek kormányzati szintű befagyasztása nehezíti:
– Jelenleg nem tudjuk, mi lesz a pályázat sorsa, de rengeteget lobbizunk, dolgozunk azon, hogy megvalósuljon. Igény finoman szólva is lenne rá, a nyári időszakban sokan választanák a strandolás lehetőségét az usziban, de egész évben itt dolgoznak a sportolók, csapatok, és számottevő a lakossági igény is.
A természet szerelmeseinek
Szintén pályázati forrásból, de már a megvalósulás fázisában várja az élő vizek híveit a szabadstrand – amely ráadásul egy felújított, kibővített szabadidőközpont, rekreációs bázis fontos elemeként üzemel a Szalki-szigeten, emelte ki Mezei Zsolt:
– Remek a víz, népszerű a hely a tömegsport hívei, futók, kerékpározó vagy éppen a sétálók körében, egyre több a bográcsozó hely, a piknikre is alkalmas térség, üzemel a strandröplabda és a strandfoci, strandkézi pálya is, teljesen megújultak az öltözők, mellékhelyiségek, zuhanyzók – ráadásul mindez egy olyan közegben, amely ismét egyre fontosabb szerepet tölt be a városi programok helyszíneként.
Egy fontos lakossági felvetésre reagálva az alpolgármester elárulta, az útfelújítást követően nyári menetrend szerint ugyan, de mielőbb el kívánják indítani a Szalki-szigetre vezető közösségi közlekedést – és feltett szándék, hogy a jövő évtől már folyamatos legyen a bázis buszos megközelíthetősége. De addig is számottevő a bázis vonzereje:
– A vásárok, a CityRocks programja vagy a nyitott autós találkozók sora a városlakók tetszését is elnyerte, és jó esély van arra, hogy az augusztálisra új parkolók, sétányok, járdák várják a vendégeket. Az útfelújítás, a kerékpárút kialakítása szintén olyan tényező, ami növeli a Szalki-sziget, és vele a szabadstrand vonzerejét. Egyre vonzóbb, egyre szebb a hely – ráadásul már készülnek a tervek a folytatásra!
Ráadásul a kánikula is folyamatos – vagyis érdemes élőben is próbára tenni az összeállításban említett helyszínek valamelyikét!
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Az év végéhez közeledve is kell a vér
2024. dec. 01.
Remek mutatók egész sorával, új helyszínekkel és az ünnepi időszakban szép események egész sorával jelentkezünk a véradások kapcsán. A lényeg viszont változatlan: aki vállalja a csapolást, három embertársa életét menti meg!
Dupla születésnapot ünnepeltek
2024. nov. 30.
Ketten ünnepelték születésnapjukat: Vörös Józsefné Klári néni és Horog Józsefné Julianna néni 90 évesek lettek. A dupla születésnapot mindketten egy helyszínen, a Dunasori Idősek Otthonában, családjuk körében töltötték.
A karácsonyi csoda megteremtői
2024. nov. 30.
Sokadik éve annak, hogy egy baráti társaság összefogott és azt a célt tűzte ki, hogy szebbé teszik azoknak számára az ünnepi időszakot, akiknek nehézséget okoz a hétköznapokban is meleg ételt tenni az asztalra. A Corso Étterem jóvoltából ismét finom falatok kerülnek rászoruló családok asztalára, de egyéb meglepetésekkel is készülnek a kezdeményezők.
Visszakaphatja végre a régi nevét, újra Szentháromság tér lesz
2024. nov. 28.
Legutóbb a Mondbach-kúriában ülésezett az Utcanév Munkacsoport, ahol több új utcanévre, vagy névváltoztatásra irányuló javaslatot tárgyaltak, illetve véleményeztek.
Évtizedes pályák a város egészségügyéért
2024. nov. 28.
Összeállításunkban hétről hétre felelevenítjük a 2019-2024-es önkormányzati ciklusban díjazottak névsorát, életútját. Ezúttal az egészségügyi szféra kitüntetettjeit vesszük sorra.
Különdíjat nyertünk a Virágos Magyarország 2024-es versenyén
2024. nov. 28.
Budapesten rendezték meg a Virágos Magyarország idei ünnepélyes díjkiosztó gáláját, ahol Magyar Turisztikai Ügynökség és a Virágos Magyarország Szervező Bizottsága Biodiverzitás különdíját Dunaújváros nyerte el, a díjat pedig Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester vette át.
Tegyünk jót, együnk pizzát!
2024. nov. 27.
Évek óta sikeresen működik városunkban a Dunaújváros kenyere akcióprogram, mely negyedévente egy kiválasztott szervezetet támogat alkalmanként akár félmillió forinttal. Tulajdonképpen ennek mintájára kezdődik el most Dunaújváros Önkormányzata és az Édes Étterem és Pizzéria közös kezdeményezése, a Dunaújváros Pizzája program.