Meteo extra: nyakunkon a hidegfront – heves zivatarokkal és jéggel

Öcaline - 2023. június 23. 12:30

Késő délután fut be a kánikulát lezáró hidegfront, szinte az egész országra narancs riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat a várható esőzések, heves zivatarok miatt. Durva lesz!

A szolgálat friss híradása szerint ma délután már véget ér a nyár első hőségriasztását hozott tikkasztó hőség – ugyanakkor más időjárási kihívásokra számíthatunk. Egy nyugat felől érkező hidegfront mentén, illetve annak előterében országszerte kedvezőek lesznek a feltételek zivatarok kialakulására ma délután – ennek nyomán az északnyugati térséget leszámítva az egész ország területére narancs riasztást adtak ki.
Mint írják, legnagyobb valószínűséggel az ország déli felén heves zivatarok, akár szupercellák is kialakulhatnak – a zivatarok várhatóan gyorsan rendszerbe szerveződnek majd, és az esti, éjszakai órákban fokozatosan kelet felé helyeződnek, miközben északnyugat felől stabilizálódik a légkör. 
A zivatarzóna várhatóan szombat reggelre északkelet felé távozik, ugyanakkor a zivatarok környezetében nagyméretű jégre – általában 2-4 centis, helyenként 5 centisnél is nagyobb darabokra – is esély mutatkozik. Sajnos szintén számítani lehet viharos, valamint erősen viharos széllökésekre – ez jellemzően 60-90 km/h-s, helyenként 90-100 km/h-s lökéseket is jelenthet –, illetve előfordulhat akár villámárvízzel járó felhőszakadás is, amikor nagyon rövid idő alatt akár 20-50 milliméter csapadék is hullhat. Közlekedők, figyelem: egy-egy csapadékzónában egyszerre több tényező is gátolhatja, nehezítheti a haladást – vigyázzanak egymásra is, magukra is az utakon. 

A szakértői összegzés szerint főként a Dél-Dunántúlon van esély a mai nap folyamán a piros riasztás kiadására – jó hír viszont, hogy holnapra már konszolidálódhat az időjárási helyzet, kisebb eséllyel fordulhat elő eső, zárpor, elvétve futó zivatar. 

De a mai este durva lesz – vigyázat!

(Illusztráció: met.hu)
 

A rovat további hírei: Mozaik

Nemes célért futottak újra! (galéria)

Nemes célért futottak újra! (galéria)

2025. szep. 06.

A beszámolóra még várni kell, de a képeket már mutatjuk: idén immár kilencedszerre rendezett jótékonysági futóversenyt az Esőemberek Szüleinek Dunaújvárosi Egyesülete. A nagy közösségi kezdeményezés keretében több százan vállalták a három táv valamelyikét ma délelőtt – remek időben, remek hangulatban, az elfogadás és a segítségnyújtás jegyében!

Kalandra fel: ha itt az ősz, hát küszöbön a 6. Dunaújvárosi Képregényfesztivál!

Kalandra fel: ha itt az ősz, hát küszöbön a 6. Dunaújvárosi Képregényfesztivál!

2025. szep. 06.

Idén immár hatodik alkalommal rendezik meg a Dunaújvárosi Képregényfesztivált – ráadásul ezúttal új helyszínen, a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) várják szeretettel a műfaj régi és új szerelmeseit szeptember 13-án, azaz éppen egy hét múlva szombaton. Színes kavalkád készül – ott a helyed!

Bernisek randevúja a Duna-parton

Bernisek randevúja a Duna-parton

2025. szep. 05.

Ismeretterjesztő előadásokkal pettyezendő, sőt, fürdetéssel koronázandó összetartást szerveznek a berni pásztorkutyák híveinek városunkban. A "bernisek" találkozójára szombaton várják a vendégeket a Duna-parton.

DSTV: állati betevő az arborétumban

DSTV: állati betevő az arborétumban

2025. szep. 05.

A Baracsi úti Arborétumnak állandó lakói is vannak, és az ott élő állatok gondozása napi szintű feladat, derül ki a DSTV összegzéséből. Az etetés, az ólak takarítása mellett az egészségügyi állapotukra is figyelni kell; Orosz Csaba önkormányzati képviselőt éppen takarmányszállítás közben érték el. Hangkép.

DSTV: a mozi varázsa – nézői szemmel

DSTV: a mozi varázsa – nézői szemmel

2025. szep. 04.

Sok látogatót vonz a dunaújvárosi Kultik Mozi, derül ki a DSTV összegzéséből. Időről időre futnak teltházas produkciók, illetve olyan filmek is, amelyek hosszú ideig vannak műsoron. De mi adja a mozi máig ható varázsát? Válaszolnak a nézők! Hangkép.

 

Mozdulj velük – népfőiskolai akció a Petőfi ligetben

Mozdulj velük – népfőiskolai akció a Petőfi ligetben

2025. szep. 02.

Új közösségi kezdeményezéssel rukkol ki a Dunamenti Regionális Népfőiskola csapata: Mozdulj meg velünk a Ligetben! címmel várnak mindenkit a szabadtéri gerinctorna-foglalkozásra a Petőfi ligetben szerdán délután.

A felhők ellenére siker volt a "Csillagles" (galériával)

A felhők ellenére siker volt a "Csillagles" (galériával)

2025. szep. 01.

Még az időjárás gonosz tréfája sem riasztotta el a vendégeket, és bár a legutóbbi tumultust ezúttal nem tapasztaltuk, sokan választották az Aquantis Élményfürdő nyárbúcsúztató buliját múlt szombaton.