Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

ICA-D: "Újratervezés"

Öcaline - 2023. november 22. 18:18

Izgalmas kollektív tárlattal folytatódik a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) bemutatóinak sora: az Újratervezés című bemutatót péntektől láthatják az intézmény vendégei. Már ha van még olyan, hogy látás.

Merész, provokatív, meghökkentő alkotásokat is bemutat, ezzel együtt több aktuális problémát is felvet és/vagy fókuszba állít az ICA-D új bemutatója, az Újratervezés című kiállítás, derül ki a meghívóhoz mellékelt összegzésből.

Digitális világ, virtuális tér

Amely szerint ugyan úgy tűnik, mintha továbbra is a jól látható és leírható, "objektív" valóságban élnénk – amelyben elődeink és őseink –, ez már puszta látszat: énünk és valóságunk jó ideje digitális. Érdeklődésünk, gondolataink, identitásunk, érzelmeink, munkánk és tranzakcióink adattá alakulva egy adatalapú virtuális technológiai térben léteznek.
A kiállítás éppen erre az újratervezési fázisra koncentrál, amikor az emberi arc, az emberi test, az ember szerepe, képe a digitális térben, annak végtelen sebessége, átstrukturálódási, vagy éppen felbomlási képessége miatt folyamatos módosuláson megy keresztül. Arcunk, testünk – és így: énünk –, mivel szinte kizárólag képként, felületként gondolunk rá és értelmezzük, sokszorozzuk, puszta információvá válik, kikerül saját fennhatóságunk, uralmunk alól, és saját életet kezd élni.

Összeomlás előtt (közben? után?)

Létezik egy ezzel párhuzamos, de legalább ennyire fajsúlyos "történet" is: a globális ökológiai válság azzal szembesít, hogy pozíciónk kitüntetettsége, az a hierarchia, amelynek csúcsán az ember foglalt eddig helyet, megrendülni, összeomlani látszik. (És már az is kérdéses, hogy éppen hol tartunk ebben a folyamatban.)
A kiállítás célja, hogy megmutasson egy – nyilvánvalóan töredékes – képet arról, ahogyan a kortárs fotográfia/művészet különböző kontextusaiban és problémafelvetéseiben az ember, meg ami utána, a humán után jöhet, megjelenik.
A bemutató létrehozói szerint fluid digitális létünk és identitásunk nem jobb vagy rosszabb annál, mint amilyen egy teljesen analóg korszakban, az emberiség eddigi történelmének legnagyobb részében volt, csak újabb és újabb eszközöket kell találnunk ahhoz, hogy leírhassuk, megfogalmazhassuk az említett folyamatot, és azokat, akik adott esetben már nem "mi" vagyunk.

Kiállítók, beszédakció, performansz a megnyitón

Az Újratervezés című bemutatón Bede Kincső, Bilak Krystyna, Biró Dávid, Bognár Benedek, Dezső Tamás, Gerhes Gábor, Martinkó Márk, Nagy Iza, Neogrády-Kiss Barnabás, Riskó Gáspár, Simon Zsuzsi, Sztrehalet Oxána és Vékony Dorottya alkotásait láthatják a vendégek, a kiállítás kurátora Cséka György esztéta.
A tárlat megnyitójára november 24-én, pénteken 18 órakor várják az érdeklődőket, az esemény Cséka György beszédakciójával kezdődik, a kapcsolódó zenei performanszról noahstas gondoskodik. 

Minden érdeklődőt várnak, a tárlatot közel két hónapon át, január 19-ig láthatják az ICA-D vendégei!

(Illusztráció: ICA-D – facebook)

A rovat további hírei: Kultúra

Folytatódik a "Rosti a Restiben" sorozata

Folytatódik a "Rosti a Restiben" sorozata

2025. ápr. 01.

A Rosti diákjainak műveiből nyílt tárlat szép sikert aratott a Vasmű úti egységben, a következő bemutatót szerdán délután ajánlják a vendégek figyelmébe. Kajtár Lara önálló tárlattal rukkol ki.

Több mint 220 programot kínál a Wunderbar Fesztivál

Több mint 220 programot kínál a Wunderbar Fesztivál

2025. ápr. 01.

Országszerte mintegy 190 intézmény vesz részt a Wunderbar Fesztivál több mint 220 programot kínáló programsorozatában április 5-ig.

Kiss Kálmán költő lesz az Utószó vendége

Kiss Kálmán költő lesz az Utószó vendége

2025. már. 31.

A Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) élő irodalmi antológiája április 1-jén, kedden délután folytatódik: az Utószó című sorozat vendége Kiss Kálmán költő, író, tanár lesz, akivel Gyöngyössy Csaba beszélget.

Bemutatják a víz különféle arcait

Bemutatják a víz különféle arcait

2025. már. 31.

Festményeken, installációkon és fotókon keresztül a víz különféle arcait mutatja be a Blue című kiállítás, amely szombaton nyílt Budapesten az A.P.Art Galleryben, a víz világnapja előtt tisztelegve.

Folytatódik a Vasas élő zenés táncházi sorozata

Folytatódik a Vasas élő zenés táncházi sorozata

2025. már. 28.

Bekuckóztál az eső elől, de szombaton már nagyon mennél valahová? Itt a remek alkalom: mindenkit várnak a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes élő zenés táncházába az MMK-ban! Járdkilábam a hajtás után.

EU-s pályázatokkal a város kultúrájáért

EU-s pályázatokkal a város kultúrájáért

2025. már. 28.

A Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) elkötelezett az iránt, hogy a kortárs kultúra, a közművelődés, illetve a közösségépítés terén is olyan munkát végezzen, amely hozzájárul Dunaújváros fejlődéséhez, s az itt élő emberek számára teremt értéket. 

Több világsztár is fellép a Müpában

Több világsztár is fellép a Müpában

2025. már. 28.

Különböző műfajok képviseletében számos világsztár ad koncertet a nyári szünet előtt a huszadik évadát ünneplő Müpában.