Hasznos tanácsok, hogy elkerüld a tipikus lazúrozási hibákat!
Számos olyan kisebb-nagyobb munka van egy otthon kialakítása, felújítása során, amelyet magunk is elvégezhetünk, ugyanis nem igényel különösebb szaktudást, speciális szerszámokat és eszközöket. A felületkezelések is ilyenek. (X)
Sokan azonban anélkül vágnak bele, hogy utánaolvastak volna, mert úgy gondolják, a festés, a lazúrozás gyerekjáték, aztán menet közben vagy a nem kielégítő végeredmény láttán ébrednek rá, hogy talán mégsem. Utólag szembesülni vele pedig nemcsak bosszúság, de felesleges pénzkidobás is, így cikkünkben összeszedtünk néhány hasznos tippet, hogy segítsünk.
Miért fontos a faanyagok felületvédelme?
A fát régóta használjuk az építészetben és a belsőépítészetben kedvező tulajdonságai, természetes szépsége okán, és ha megfelelően gondoskodunk róla, hosszú élettartamot garantál. Kültéren fokozottabb védelemre van szükség, mint beltéren, válassz a MesterekFutára kül- és beltéri fafestékeiből igényeid, céljaid szerint!
A tartósság érdekében felületvédelemmel kell ellátni a fából készült bútorokat, szerkezeteket, épületelemeket, építményeket, legyenek bel- vagy kültéren, hogy meggátoljuk az időjárás és az élő mikroorganizmusok okozta állagromlást.
Ez ugyanis nemcsak az esztétikai problémát jelent, hanem a szerkezetet is veszélyezteti, gyengíti. Többféle módszer közül választhatunk, van, amelyikkel oly módon adhatunk színt a felületeknek, hogy megőrizhetjük a faerezet láthatóságát is: ez a lazúrozás.
Az előkészületek fontossága
Mielőtt nekiállunk a felületek lazúrozásának, festésének, fontos, hogy megfelelően előkészítsük azt, még ha ez idő- és munkaigényes feladat is. Kizárólag száraz faanyag esetén, napos, száraz és nem túl hideg időben kezdjünk neki a festésnek!
Az előkészítés a hibák kijavítását célzó csiszolást, majd a felület tisztítását, zsírtalanítását és portalanítását jelenti, amely a festék tapadását hivatott szolgálni. Alapozásra nincs szükség, ugyanis a legkorszerűbb termékek már tartalmazzák, de a legjobb, ha elolvassuk a gyártó utasításait. Egyik fázis sem hagyható ki, az ugyanis nem megfelelő végeredményhez vezet.
Mit ronthatunk még el?
A munkához lehetőleg új és jó minőségű, puha, rövid sörtéjű ecsetet használjunk, és ne mártsuk túlságosan mélyre a lazúrba, így elkerülhetjük a foltosodást. A festést szálirányba végezzük, hogy a faanyag erezete kirajzolódjon! Az első réteget alaposan dolgozzuk be, hagyjuk megszáradni a következő réteg felvitele előtt.
Soha ne kenjük a lazúrt vastag rétegben, ekkor ugyanis száradásnál bőrösödik, így a felület egyenetlen lesz, illetve hamarabb lemállik majd. A több vékony réteg jobb tapadást biztosít, és akár 5-10 évig is tartós marad.
A nem megfelelő szín kiválasztásán is elcsúszhatunk, ugyanis mind a túl világos, mind a túl sötét árnyalatok érzékenyebbek az UV sugárzásra. A fakulást elkerülendő közepesen sötét árnyalatot válasszunk!
A lazúrozott felületeket tisztítás előtt puha kefével portalanítsuk, különben a szemcsék a felület mattulását, foltosodását okozhatják.
A rovat további hírei: Mozaik
Újra támad a kánikula – a hét végén némi csapadékkal
2025. aug. 25.
Az elmúlt napok hűvöskés időszaka után ismét tikkasztó hőség várható a DO meteorológiai szakértőjének friss prognózisa szerint. A hét végéig strandidő várható, szombaton is meleg lesz, de befuthat egy zivatarhullám.
A 3D szkennelés átalakulása az építőiparban
2025. aug. 25.
Az építőipar komplexitása és állandó megújulása közismert. Az utóbbi években egyre több területen találkozhatsz olyan technológiai újításokkal, amelyek drasztikusan befolyásolják a munkafolyamatokat. (X)
DSTV: dalosok randevúja az MMK-ban
2025. aug. 25.
Kórusmuzsika, népdal, citeraszó várta az MMK árnyas udvarára érkezőket a közelmúltban, derül ki a DSTV összeállításából. A város és a térség népdalköreinek szerveztek találkozót – méltán aratott szép sikert a dalos kedvűek randevúja. Hangkép.
Római piknik és családfakutatás – programözön a Dunamenti Regionális Népfőiskolával
2025. aug. 23.
Különleges kalandtúra az ókori Róma világába jövő szerdán, majd családfakutató sorozat péntektől: sűrű őszre készül a Dunamenti Regionális Népfőiskola közössége, és már a nyár utolsó hetében is több programot kínálnak.
DSTV: népszerű az MMK kézműves vására
2025. aug. 23.
Nem először telt meg az MMK udvara kézműveskedők portékáival, derül ki a DSTV összegzéséből. A népszerű Kézműves Kincsek Vására augusztusban is finom falatokkal és egyedi tárgyak özönével vonzotta a városlakókat. Hangkép.
Dínók után kalózvilág a Játékfesztiválon
2025. aug. 22.
Az elmúlt évek masszív sikere után idén is a Játékfesztivál elnevezésű kavalkáddal búcsúzik a nyártól az Útkeresés Segítő Szolgálat. Ráadásul folytatják a tematikus programok szép hagyományát – a dinoszauruszok után újabb izgalmas kaland, a kalózok világa várja a vendégeket jövő kedden!
DSTV: Holdfényfürfő a kánikulában (galériával)
2025. aug. 22.
Az agyzsibbasztó kánikula után evidens menekülési útvonalat kínált az élményfürdő, derül ki a DSTV összegzéséből. A Strandok éjszakája országos sorozatának sikeres helyi akciója, valamint a tavalyi kísérlet szép emléke is jó alap volt: a keresztségben Holdfényfürdő nevet kapott akció szó szerint tömegeket vonzott az élményfürdőbe még múlt szombaton. Hangkép és galéria itt!