Petschnig Mária Zita szerint rossz irányba robogunk a zsákutcában
Petschnig Mária Zita közgazdász tartott előadást a Dunaújvárosi Estek legutóbbi állomásán. A téma iránt érdeklődőket a Városháza „C” épületének emeleti dísztermében várta a szervező „Rajta, Újváros!” Egyesület.
Pintér Tamás polgármester, a „Rajta Újváros!” Egyesület elnöke köszöntötte a Dunaújvárosi Estek közönségét, akik ismét szép számmal gyűltek össze a Városháza dísztermében. A városvezető elmondta, ritka alkalom, hogy egymást követően köszönthetjük a programsorozatban egy ismert és közismert házaspár tagjait. Egy hónappal ezelőtt ugyanis Kéri László politológus, most pedig Petschnig Mária Zita közgazdász tartott előadást az érdeklődő dunaújvárosiaknak.
Ami a “közszolgálati” híradásból mindig kimaradt
Petschnig Mária Zita makrogazdasági kérdésekről, a magyar gazdaság növekedéséről, inflációról, költségvetésről, államadósságról beszélt az előadásában. A mondandóját pedig számokkal, statisztikákkal támasztotta alá, bár elmondása szerint sok esetben a számokat is úgy kell kibányászni, mert sok esetben nem egyértelműen elérhetőek az adatok. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az este folyamán hallhat olyat is az érdeklődő közönség, amit a közszolgálati hírekben soha.
– A tények azt mutatják sajnos, hogy lecsúszóban van a magyar gazdaság. A 20 évvel ezelőtti (2004-es) EU-csatlakozáskor a volt szocialista országok körében a harmadik helyen voltunk, jelenleg a nyolcadik helyen osztozunk a horvátokkal. Pedig a horvátok később léptek be, de a románok is, akik pedig már meg is előztek minket. Lényegében mi tudtuk a legtöbb uniós forrást bezsebelni és ennek ellenére nagyon nagy a lemaradásunk.
Pillanatnyilag a gazdaságunk egy elhúzódó recesszióban van, nagyon súlyos növekedési problémák vannak, aminek az oka, hogy a kormányzati politika nem segíti a piacgazdasági hajtóerőket. A tőke politikai igény szerint mozog, nem a nagyobb, jobb teljesítmény számít, hanem hogy ki van közelebb a tűzhöz. Ez pedig visszahúzza a magyar gazdaságot. A problémákat és a hiányosságokat az akkumulátorgyárakkal és az autóiparral próbálják pótolni, de ez teljes zsákutca. Mindezeket figyelembe véve egy olyan eladósodás következett be az elmúlt években, aminek nem látszik a vége.
Azért van, amiben jók vagyunk!
Ha találós kérdést tennénk fel, hogy miben teljesít jól a magyar gazdaság, mire költünk a legtöbbet, akkor az lenne a helyes válasz, hogy sportra! És sajnos eddig tartottak csupán a jó hírek. Petschnig Mária Zita szerint vannak nagyon elgondolkodtató adatok is:
Végh Zoltán felvételei
– A legrosszabb helyen vagyunk az egészségügy terén, a bruttó hazai termékből 4,4 %-ot fordítunk rá. Ezzel szemben a tavalyi kamatszolgálat 4,7 % volt, tehát többet fordítottunk kamatokra, mint az egészségügyre. Döbbenetes adat. Az oktatási ágazatban a tizedikek vagyunk. És van, amiben a legelsők vagyunk, ez a szabadidő-hitélet-sport tevékenység. Az elmúlt évtizedben megduplázódott az erre fordított tőke. Gondoljunk csak a stadionokra. De hosszan lehetne sorolni.
Merre tartunk?
Hogy merre tartunk? Zsákutcába! Petschnig Mária Zita szerint fontos, hogy a zsákutcában legalább ne fokozzuk a sebességet:
– Semmilyen alapja nincsen annak, amit egyébként folyamatosan kommunikálnak, hogy mondjuk nagyobb növekedés lenne Magyarországon. A nagyközönség ezeket a mutatókat nem ismeri és ez nem is érdekli. A kormány kommunikációja folyamatosan a sikerekről szól, hogy például legyőztük az inflációt. Dehogy győztük! Vagy arról beszélnek, hogy milyen fényes jövő áll előttünk. De szakmai érvek nincsenek, ami mindezt alátámasztaná. A kormányzati politika a következő választások megnyeréséről, a hatalom megtartásáról szól. A hatalom pedig a további vagyonszerzésre irányul.
A rovat további hírei: Közélet
Vadvirág a városban? Bárkinél lehet ilyen!
2025. ápr. 05.
Vadvirágos parcella minta projekt létrehozását tervezi az ÖKO-Klub Dunaújváros csapata. Az önkéntesek bevonásával futó, a városban önvető virágoskert-szigeteket eredményező közösségi kezdeményezéshez bárki csatlakozhat – már vannak is jelentkezők!
Professzionális fűnyíróval gazdagodtunk
2025. ápr. 03.
Nem lehet azt mondani, hogy elöregedett lenne a város üzemeltetésében dolgozó géppark, hiszen öt évvel ezelőtt gyakorlatilag semmilyen sem volt a városi cégeknek. Így az elmúlt években szépen apránként kellett ezen a téren is fejleszteni. Most új fűnyíró állhat munkába.
A körzetben élőkkel egyeztetve terveznek
2025. ápr. 03.
Dunaújváros életében is fontos, hogy a lakosság a felmerülő kérésekkel bátran fordulhasson a városvezetéshez. Így véli Barta Endre is, aki a 4-es választókerület képviselőjeként az ott élőkkel együtt szépíti az lakóközösséget. A szerdai lakossági fórumán is sok kérdést vitattak meg az egybegyűltek.
DSTV: kutyusokkal a kórházban
2025. ápr. 03.
Rendkívüli együttműködésről számol be a DSTV összeállítása. A Duna Dog Center és a Szent Pantaleon Kórház összefogása nyomán állatasszisztált terápiás módszereket is bevetnek – ráadásul nemcsak a betegek gyógyulásának segítése érdekében. Hangkép.
Előtérben az utánpótlás
2025. ápr. 02.
A város és az egyesület együttműködésének szorosabbá fűzéséről is tárgyalt Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester Tomanóczy Tiborral, a DSE Röplabda Akadémia ügyvezetőjével az egyesület U20-as női csapatának kedd esti edzésén.
Újra jelentős segítség a nyugdíjasoknak
2025. ápr. 02.
Húsvét alkalmából Dunaújváros szépkorúi ismét számíthatnak a rezsitámogatásra. A megemelt nyolc- és tízezer forintos összegeket a tavalyi évhez hasonlóan ezúttal is a távhő- és vízszámlákban írják jóvá. Összegzésünkben Pintér Tamás polgármester gondolatai mellett a kezdeményezéshez kapcsolódó tudnivalókról is olvashatnak.
Közeleg az év első lomtalanításának ideje!
2025. ápr. 01.
Mint arról már korábban beszámoltunk, ebben az évben is folytatja az önkormányzat a városrészenként meghirdetett lomtalanítási sorozatot. Az első Újtelepen lesz, most szombaton!