Mindent a villanybojler vízkövesedéséről

doszerk - 2024. június 25. 16:00

A villanybojler fűtőszála több okból is vízkövesedhet, főként a víz keménységének következtében, mely területenként változik, viszont előbb vagy utóbb mindenhol tüneteket produkálhat. (X)

Bár sok videót lehet találni az interneten, hogy miként lehet a fűtőszálat házilag megtisztítani, de komplikációk mindig akadhatnak, éppen ezért érdemes ilyenkor a profi bojler-vízszerelő csapatát hívni a villanybojler vízkőtelenítése céljából.

Mi okozza a vízkövet?

A kemény víz magas kalcium- és magnéziumion-tartalommal rendelkezik, mely ásványi anyag lerakódásként hajlamos kicsapódni. Ez a folyamat magas hőmérsékleten gyorsabban zajlik, ezért a vízkő lerakódása a villanybojlerben természetes, a fűtőszálon és annak környékén a legintenzívebb. Minél magasabb melegítési hőmérsékletet állít be, annál gyorsabban fog képződni a vízkő.

Természetesen az idő is ellenünk dolgozik, hiszen minél tovább használjuk – karbantartás nélkül a bojlert - annál vastagabb lesz a lerakódás.

Mik a jellemző tünetek?

A fűtőszál vízkövesedése idővel tüneteket is okoz, összegyűjtöttük, hogy mire érdemes odafigyelni.

A vízkő szigetelő hatással bír, ezért a fűtőszál egy idő után egyre kevésbé tudja átadni a hőt a víznek, így a bojlernek több időre és energiára lesz szüksége egységnyi meleg víz előállításához. Ha megnövekedett a villanyszámla, az intő jel lehet.

A lerakódással terhelt fűtőszál miatt a berendezés működése zajossá válhat. Ha zúgást, pattogást hall, érdemes azonnal szakemberhez fordulni.

Egy idő után már az is előfordulhat, hogy a bojler egyáltalán nem képes előállítani a kívánt hőmérsékletű vizet, pedig szinte folyamatosan dolgozik. Ennek következtében persze az egyéb alkatrészek is erősen kopnak, nagyban csökkentve a vízmelegítő várható élettartamát.

Éppen ezért érdemes a tüneteket nem megvárni, hanem rendszeres karbantartást beiktatni, hogy a fűtőszál sose kerüljön a fenti tüneteket és problémákat előidéző állapotba.

Cseréljünk anódot is!

Ha már karbantartáskor, fűtőszál tisztításakor amúgy is szét kell szerelni a bojlert, mindenképpen érdemes kicserélni egy másik fontos alkatrészt is, ez pedig az anód.

Az anód feladata, hogy megvédje a bojler tartályát a korróziótól. Ezek az alkatrészek jellemzően magnéziumból vagy aluminiumból készülnek, és az a feladatuk, hogy maguk korrodálódjanak a tartály fala helyett, éppen ezért fogyó alkatrésznek számítanak, időnként pótolni kell őket.

Az anód élettartama függ a víz keménységétől és még számos más tényezőtől is, de 2-3 évente érdemes cserélni. Ez pont olyan egyszerű karbantartási feladat, mint a vízkőtelenítés, mind a kettőt érdemes programszerűen hozzáértő segítséggel elvégeztetni, ezzel sok kellemetlenségtől kímélheti meg magát, és a berendezés élettartamát is jelentősen meghosszabbíthatja.

Ez pont olyan nélkülözhetetlen beavatkozás, mint az autónál az olajcsere, ha elmulasztja, a következményekkel mindenképpen számolnia kell!
 

A rovat további hírei: Mozaik

Dunaújvárosiak Világtalálkozója a Vasmű úton – újra itt a Sugárúti Fesztivál!

Dunaújvárosiak Világtalálkozója a Vasmű úton – újra itt a Sugárúti Fesztivál!

2025. ápr. 21.

Még több program, még komolyabb zsezsgés, még durvább eseményözön: a tételes és részletes tervekkel még adósak vagyunk, de már villantunk egy nagyot a május 1-jén esedékes IV. Sugárúti Fesztivál kínálatáról, eszperente elemekkel!

9 hasznos tipp új kazán vásárlásához

9 hasznos tipp új kazán vásárlásához

2025. ápr. 19.

Mielőtt olyan beruházásra készülünk, mint egy új kazán beszerelése, érdemes alaposan körüljárni a témát, mert hosszú távra vásárolunk. A jó hír az, hogy most adunk ehhez 9 tanácsot és tippet! (X)

Vadvirágos városi sziget? Igen, lehet!

Vadvirágos városi sziget? Igen, lehet!

2025. ápr. 19.

Lankadatlan lendülettel folytatja a vadvirágos kertek, illetve önvető virágszigetek létrehozását szorgalmazó programját az ÖKO Klub Dunaújváros közössége. Maroknyi, ám annál lelkesebb csapat nyert bepillantást a város tereibe álmodott program műhelytitkaiba a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden délután.

Hogyan segítheti a vállalkozásunk fejlődését a jól kezelt cash flow?

Hogyan segítheti a vállalkozásunk fejlődését a jól kezelt cash flow?

2025. ápr. 17.

Egy vállalkozás stabil működésének egyik legfontosabb pillére a megfelelő pénzmozgás menedzselése. A likviditás folyamatos biztosítása elengedhetetlen ahhoz, hogy elkerüljük a pénzügyi zavarokat, és problémamentesen működhessen a cégünk. (X)

Ünnepi nyitvatartás a piacon

Ünnepi nyitvatartás a piacon

2025. ápr. 17.

A közelgő húsvét és a berobbant nyár sokakat csalogat a Piac térre – a következő napokban ünnepi nyitvatartással csalogatják a vásárlókat. Lássuk a részleteket!

A legrégebbi ismert meteorraj lesz megfigyelhető jövő hét kedden

A legrégebbi ismert meteorraj lesz megfigyelhető jövő hét kedden

2025. ápr. 17.

A legrégebbi ismert meteorraj, a Lyridák lesznek megfigyelhetők április 22-én, kedden. Első ismert megjelenése időszámítás előtt 687-re datálható, ekkor jegyezték fel kínai megfigyelők az esőként hulló csillagokat.

Tekercses etikett címkék a hatékonyság szolgálatában

Tekercses etikett címkék a hatékonyság szolgálatában

2025. ápr. 16.

Amikor a termékek azonosítása és nyomon követése a cél, az etikett címkék nélkülözhetetlen eszközökké válnak a vállalkozások számára. A címkék segítségével könnyedén közvetíthetők a szükséges információk, legyen szó vonalkódok, termékleírások vagy gyártási adatok megosztásáról. (X)