Angyaldob-tündérdob csendült fel a zeneiskolában
A Baruts Bence Handpan Projekt fellépése adta meg az alaphangot a Sándor Frigyes Alapfokú Művészeti Iskolában. Elkezdődött az új tanév, ismét sok-sok programmal készül az intézmény közössége.
Amióta világ a világ, a zene együtt élt és fejlődött az emberiséggel. Új hangszereket azonban nagy ritkán hallani – aki a zeneiskolában járt szeptember elején, mégis hallhatott.
Izgalmas szezonkezdet
Egy héttel az iskolakezdés után a Sándor Frigyes Zeneiskolában is elkezdődött az új tanév. A gyerekek már tudják az órarendjüket, és immáron azt is, hogy mikor lesznek hangszeres óráik, mikor kell szolfézsra járniuk. Koós-Balázs Eszter az intézmény koordinátora örömmel számolt be az iskolakezdésről – nagyon várták már! Az iskolában ez az esztendő a kamarazene éve lesz, nagy, és egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az együtt zenélésre.
Igazi újdonság
Az új "szezon" első rendezvénye a Baruts Bence Handpan Projekt fellépése volt. A Baruts Bence, Müller Tamás, Sütő Balázs és Maros Rudolf alkotta formáció nagyjából 1,5 éve alakult, s bár Székesfehérváron már volt fellépésük, a zeneiskolában így, ilyen formában most hallhatta őket először a nagyérdemű.
Terdik Péter felvételei
Jogos a kérdés, hogy jó-jó, de közben mi az a handpan? Baruts Bence azt mondta, az „angyaldob” vagy „tündérdob” egy 24 éves találmány. Egy svájci házaspár kezdte gyártani ezt a különleges, ám behatárolt hangzásvilággal dolgozó hangszert. Az internet egyébként tele van különböző spirituális-jellegű videókkal, ahol az emberek látványos helyszínen szólaltatják meg az eszközt. Nos, ezt a hangszert építették be egy zenei formációba Baruts Bencéék. Ő írja a dalokat, így abból a szempontból könnyű dolga van, hogy olyan műveket készít, amelyek alapján adja, vagy épp tökéletesen beleillik.
A hangzásban pedig tényleg van valami "nem e világi", de ez a legpozitívabban értendő.
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: a vendéglátás legendái a városépítés hőskorában
2024. nov. 21.
Izgalmas programmal folytatódott az Intercisa Múzeum gasztronómiai sorozata a Múzeumok Őszi Fesztiválja kínálatában. A Késdobálótól az Arany Csillagig – vendéglátás az '50-es években című előadással várták a látogatókat. Hangkép.
Jubilál a kultúra egyik zászlóshajója
2024. nov. 20.
Öt évtizeddel ezelőtt, napra pontosan november 4-én nyitotta meg a kapuit a Munkásművelődési Központ és a József Attila Könyvtár. Van mire büszkének lennünk és lenniük. A napokban az MMK-ba látogattunk el, ahol Kováts Rózsával beszélgettünk az intézmény múltjáról, jelenéről és jövőjéről.
Viccelődni a templomban? Lehet!
2024. nov. 20.
Istennek van humora? És ha igen, fekete is? (Mármint a humor.) Erre és ezekhez hasonló mulatságos kérdésekre válaszol a Luther Pub következő eseménye az evangélikus templom gyülekezeti termében pénteken este.
Véget ért a SZÓforgató BETŰvető kortárs irodalmi vetélkedő
2024. nov. 19.
A József Attila Könyvtárban sok pályázat és vetélkedő szórakoztatja a gyerekeket. A címben említett ezek egyike – novemberben volt az eredményhirdetés Vig Balázs közreműködésével. A kortárs-vetélkedő keretében az író művei alapján összeállított feladatlapokkal dolgoztak a fiatal olvasók.
DSTV: Tündér Lala a Bartók színpadán
2024. nov. 18.
Szabó Magda művének színpadi adaptációjával folytatódik a Bartók Kamaraszínház bemutatóinak sor, derül ki a DSTV összegzéséből. Már az olvasópróbán hangsúlyozták: a tanulságos történet üzenetei egyaránt szólnak a gyerekeknek és a felnőtteknek is. Hangkép.
Magyarország állatvilágát bemutató fotókiállítás nyílt a Városligetben
2024. nov. 18.
Tanösvény címmel Magyarország gazdag állatvilágát bemutató szabadtéri fotókiállítás nyílt vasárnap a Városligeti Promenádon. Az elsősorban a gyerekeket célzó tárlat anyagát a Magyarország 365 pályázatra érkezett képekből válogatták.
Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Mit lehet tenni?"
2024. nov. 17.
Horvát dokumentumfilmmel folytatódik a KineDok sorozata: fájdalmasan aktuális történetet láthatnak az érdeklődők a Szabad Szemmel vetítésén a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) jövő kedden.