"Minden gyermek megérdemel egy esélyt"
A felzárkóztatást, a fejlesztést és a tehetséggondozást a zászlajára tűzve működik városunkban a Danube Education Alapítvány. A közösség koncepciója is csodás – ráadásul történetük éppen aktuális: hamarosan lejár a rászoruló diákoknak hirdetett ingyenes magánórák pályázata.
A címben megfogalmazott alaptézis olvasható az alapítvány weboldalának nyitólapján – az alábbi veretes-szép gondolattal kiegészítve: "Mi ebben hiszünk, ennek élünk, ezért jöttünk létre, és minden lehetséges eszközünkkel támogatjuk a felzárkóztatást, a fejlesztést és a tehetséggondozást."
Esélyteremtő közösség
A Danube Education Alapítvány 2022-ben bontott zászlót, nemes és sajnos egyre szorítóbb feladatot vállalva: elsősorban hátrányos helyzetű, de tanulni vágyó középiskolások tehetséggondozását célozzák – ugyanakkor deklaráltan szeretnék támogatni a tanulási nehézséggel küzdő diákok felzárkóztatását és fejlesztését is. (Friss pályázati felhívásuk éppen ez utóbbit vállalja – a részletekről az alábbiakban külön is olvashatnak.)
Az alapítványhoz csatlakozott oktatók olyan családoknak szeretnének segítő kezet nyújtani, ahol a gyermekeknek szükségük lenne a segítségre, a délutáni különórákra, ám a nehéz anyagi helyzet miatt ez elérhetetlen számukra.
Helyi erők alkotják
Fontos lokális jellemzője a csapatnak, hogy az alapítvány gondolata néhány olyan fiatal fejében született meg, akiknek tanulmányaik valamilyen módon Dunaújvároshoz köthetőek. Mindezek mellett különleges szempontokat is említett lapunk kérdésére küldetésük kapcsán Suki Aliz, az alapítvány vezetője. Mint kérdésünkre kiemelte, több mint egy évtizede dolgozik az oktatás területén, sokszor találkozott hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű, beilleszkedési problémákkal küzdő vagy sajátos nevelési igényű fiatalokkal:
– Fontosnak tartom, hogy a tananyag és tudás átadása mellett a diákot egészében lássuk. Fontos megérteni a szociális helyzetét, megismerni a képességeit, készségeit – és ez alapján egyéni elvárásokat támasztani felé. Természetesen ez a mindennapokban nem mindig kivitelezhető, ám ha akad olyan segítség számukra, amelyet alapítványunk tud nyújtani, akkor az ingyenes különórákkal lehetőségük adódik arra, hogy felzárkózzanak a csoportjukhoz, javítsanak az átlagukon, esetleg bekerülhessenek egy jó egyetemre, ha ez a céljuk.
Ingyenes tanórák a rászoruló diákoknak
A Danube Education Alapítvány a 2024/25-ös tanév első félévére hirdetett pályázatot ingyenes magánórákra általános és középiskolai közismereti vagy szakmai tárgyakból, összesen maximum 20 fő számára, heti egyszer 60 perces alkalomra. A pályázat során elsősorban a hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű, valamint a nem minősített, de megélhetési gondokkal küzdő tehetséges vagy fejlesztésre szoruló általános iskolás és középiskolás diákok jelentkezését várják.
A pályázathoz a kitöltött pályázati jelentkezési adatlapon túl mellékelni kell a szaktanári vagy osztályfőnöki ajánlást, valamint az iskolalátogatási igazolást – az elbírálásakor előnyt jelent érvényes igazolás hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetről, illetve motivációs levél.
A pályázatot személyesen a 30/742-0451 számon előre egyeztetett időpontban lehet benyújtani, vagy írásban az info@danube-education.hu e-mail címen. A benyújtási határidő szeptember 29., a benyújtott pályázatokat október 6-ig bírálják el.
Segítséget a segítőknek
Az eddigi tapasztalatok rendre azt igazolják vissza, hogy szükség van a segítő közösség munkájára – ám az alapítvány kurátora azt is kiemeli, hogy a Danube Education is segítségre szorul:
– Még van pár hét a jelentkezési határidőig, de már most sok diák érdeklődött a lehetőségekről – és biztos vagyok benne, hogy lesz igény a munkánkra a jövőben is. Ám csak akkor tudunk segíteni, ha mi is külső támogatást kapunk. A különórák a diákok számára ingyenesek, ezeket alapítványunk finanszírozza. Ezért folyamatosan támogatókat keresünk – méghozzá sajátos konstrukcióban: arra teremtünk lehetőséget, hogy segítőink olyan diákok alkalmankénti, havi vagy éves támogatásához járuljanak hozzá, akik tanulni szeretnének. Akik anyagi hátrányból indulnak ugyan, de nem akarják feladni céljaikat és álmaikat. Ez a küldetésünk: tegyünk együtt valami jót, hiszen minden gyermek megérdemel egy esélyt...
(Fotó: Danube Education Alapítvány)
A rovat további hírei: Oktatás
DSTV: nyitott nap a Rudasban
2024. dec. 06.
Folytatta az elmúlt évek hagyományát a Rudas középiskola, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény képzési programjával, szakmai kínálatával, színes mindennapjaival és gazdag diákéletével nyitott nap keretében ismerkedhettek a továbbtanulók. Hangkép.
DSTV: dózsás kollégák randevúja az iskolában
2024. dec. 01.
Szép esemény színesítette a Dózsa iskola jubileumi tanévét még a nagy csőtörés előtt, derül ki a DSTV összegzéséből. A 45. évforduló apropóján szervezték meg a volt kollégák, pedagógusok találkozóját az intézményben – meghitt délután kerekedett. Hangkép.
DSTV: iskolanyitogatóval csalogattak
2024. nov. 29.
Megtartotta az első iskolanyitogató rendezvényét a BIROK Szabó Magda Tagintézménye, derül ki a DSTV összegzéséből. Farkas Márta intézményvezető elárulta, már most nagyon sokan érdeklődnek az iskola programja és kínálata iránt. Hangkép.
Egyetemre készülsz? Válaszd a Széchenyi gimit!
2024. nov. 27.
A szeptemberben kezdő négyévfolyamos osztályokban négyféle emelt óraszámú és egy általános képzés kínálatából választhatnak a tanulók. A hagyományoknak megfelelően nyolcévfolyamos osztályt is indít a következő tanévben a Széchenyi István Gimnázium. Tételes lista és felvételi információk itt! (X)
DSTV: elsősöket avattak az Aranyban
2024. nov. 27.
Kedves hagyományt folytatott az Arany János Általános Iskola, derül ki a DSTV összegzéséből. Az első osztályosok sikeresen teljesítették a korábbi próbatételeket, így mindannyian részt vehettek az avató ünnepségen, ahol a közösség teljes jogú polgárai lettek. Hangkép.
DSTV: pályaorientáció a Széchenyiben
2024. nov. 26.
Remekül sikerült az immár hagyományos programsor a gimnáziumban, derül ki a DSTV összegzéséből. A diákok rengeteg meghívott egyetem és kar kínálatát ismerhették meg, a bemutatókat a témába vágó előadások is színesítették. Hangkép.
Újfent tarolt a "gpsz"
2024. nov. 25.
Tizennegyedik alkalommal rendezték idén a „gpsz” Informatikai Csapatversenyt a Rudasban. A fiatalon elhunyt kollégájuk emlékére állított versenyen általános iskolások mérették meg magukat – nem meglepő módon idén is számos lelkes csapat szállt harcba a dobogós helyekért.