A Darvasi-életmű eddigi legnagyobb kihívása az Utószó élő antológia fókuszában
"Neandervölgyiek" – nagyon erős és nagyon félrevezető címmel írta meg (eddig) három kötetes nagyregényét Darvasi László. Az íróval Gyöngyössy Csaba beszélgetett az Utószó élő irodalmi antológia sorozatában.
Bő két hét alatt két kegyetlenül erős beszélgetés – remek mérleggel fut az Utószó sorozata a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D), ahol visszatérő vendégként Darvasi László író mesélt pályája eddigi legnagyobb vállalásáról és vállalkozásáról még múlt kedden este.
"… elszabadulhat a pokol"
"Nemzeti regény" – így definiálta művét a szerző a DSTV kamerája előtt, és valóban, méghozzá egy sajátos időszámítás szerinti történet, mese elevenedik meg a három kötetes, 1700 oldalas regényfolyam során. A Kálvin János Református Gimnázium és Általános Iskola, valamint az ICA-D közös sorozatának legutóbbi felvonása persze még távolabbról startolt, hiszen a költői, majd novellaírói pálya kacskaringóiról is beszélt Darvai László – aki a szöveg születésével kapcsolatos dilemmáit is megosztotta a népes hallgatósággal:
– Költőként kezdődött a pályám, sőt, mintegy tíz éven át úgy is gondoltam, hogy költő leszek. Aztán következett egy váltás, rájöttem, hogy a mese, az elbeszélés a terepem, az vált fontossá, hogy emberi sorsokon gondolkodjak. Másképp jár az ember agya, ha verset, és ha prózát ír – és megint más a regény, ott elszabadulhat a pokol. És szintén más a dráma, hiszen ott ráadásul látja az ember a színpadot, az előadást. De van egy közös pont, méghozzá a teljesítmény, az, hogy érvényeset, jelenlévőt szeretnék alkotni, eltökélt szándékom, hogy intim, mégis mindenkihez szóló irodalom legyen a vége.
Az ő XX. százada
A nagyprózához vezető út első komoly állomása A könnymutatványosok legendája című regény volt – érdekes adalék, hogy címadó főhősei először egy rövid novellában tűntek fel, azóta a Darvasi-univerzum visszatérő alakjai, ha csak egy villanásra is, de a regények többségében minimum átsuhannak –, mint a beszélgetés során a szerző felidézte, éppen "ők" vezették a regényírás felé:
– Utólag már tudom, hogy minden író álma, hogy nagyregénybe kezdjen, és nálam egyértelműen a könnymutatványosok akartak először regényhősök lenni. Aztán következett a felismerés, hogy házat építeni biztosan könnyebb, mint regényt – ott van recept, terv, panel, tégla, míg a regényírás kalandok, váratlanságok és újrakezdések sorozata. És az örömmel vegyes félelem is új élmény volt, amikor elkészült – de jó dolog, kétségkívül.
A középkori könnymutatványosok tehát visszatérnek az új regény lapjain is – bár a Neandervölgyiek regényfolyama (leginkább) a XX. századi Magyarország helyszíneire és kataklizmáiba viszi, löki, csábítja az olvasót. Családregény, méghozzá úgymond reprezentatív famíliákkal, a történelem ott van végig, és – szintén a szerző szavaival – "mindenkivel megtörténik minden":
– Azt nem lehet elhatározni, hogy ekkora könyvet ír az ember, ráadásul nem befejeztem, hanem felfüggesztettem – a könyv utolsó lapjai nem a végét jelentik, hiszen a történet egészen a jelenig szeretne ívelni, igaz, a folytatást egy másik idősíkkal, a jelenünkből indítva, visszafelé tervezem elmesélni. Merthogy ez a feladat, ha tetszik, az emberré válás kulcsa: hogy megélje és elbeszélje az életét. És persze ez élesen vetődik fel a XX. század esetében – hogy elmesélhető-e a nagy traumák és nagy veszélyek közepette, mit érzünk, hogyan és mit gondolunk, mi fáj és mitől voltunk boldogok. Ezek a témák foglalkoztattak – és ezekre a kérdésekre kerestem a választ, abszolút korszerűtlen módon, nyomtatott regény formájában.
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: "Fény és Érzelem" az MMK-ban
2025. máj. 23.
Újabb tárlat nyílt a Munkásművelődési Központ kiállítóterében, derül ki a DSTV összegzéséből. Gallainé Nagy Erzsébet Fény és Érzelem címmel mutatta be legújabb fotóit – a megnyitót zenei aláfestés tette érdekesebbé. Hangkép.
ICA-D: finisszázs és szabadtéri koncert csalogat
2025. máj. 22.
Festés és hangfestés, tárlatvezetés és muzsika – vonzó programmal ér véget az Elefánttá vált köd című kiállítás a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) pénteken délután. Hangkép és kedvcsináló itt! Ne válj köddé – gyere!
Élő sporttörténelem a jégkorongozókkal
2025. máj. 21.
Legendás játékosokkal és a nagy rivális korábbi vezetőjével együtt emlékeznek meg a dunaújvárosi jégkorong kezdeteiről és aranyéveiről az Intercisa Múzeum sporttörténeti előadás-sorozatának második állomásán csütörtökön délután öt órától.
Sajtófotókkal folytatódik a tantermi tárlatok sora a Rostiban
2025. máj. 21.
Szabóné Zsedrovits Enikő fotóiból – és a képek születéséhez kapcsolódó történeteiből – rendeznek válogatást a Tantermi tárlatok a Rostiban című sorozat keretében. A kiállítás megnyitója csütörtökön délelőtt lesz.
DSTV: a techno bűvöletében
2025. máj. 21.
Megjelent Varju László első szerzői kiadása, a kazetta a Rozsda címet kapta, derül ki a DSTV összegzéséből. Az autentikus helyszínen készült riportból az is kiderül, mivel foglalkozik, hogyan készít zenét egy live acttel foglalkozó techno zenész. Hangkép.
Idén is dupláznak a Violin iskola gáláján
2025. máj. 18.
Folytatja az elmúlt évek szép hagyományát, idén is megrendezi évzáró gáláját a Violin Alapfokú Művészeti Iskola – az eseménynek a Bartók színházterme ad otthont hétfőn, méghozzá újra kétszer!
DSTV: ifjú zenészeket várnak
2025. máj. 18.
A jövő muzsikusait várja a Sándor Frigyes Zeneiskola, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény nyílt napok keretében, színes és változatos, a teljes képzési palettát felvonultató programmal csalogatja falai közé majdani zeneszerető növendékeit. Hangkép.