Különdíjat nyertünk a Virágos Magyarország 2024-es versenyén
Budapesten rendezték meg a Virágos Magyarország idei ünnepélyes díjkiosztó gáláját, ahol Magyar Turisztikai Ügynökség és a Virágos Magyarország Szervező Bizottsága Biodiverzitás különdíját Dunaújváros nyerte el, a díjat pedig Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester vette át.
Júliusban mi is hírt adtunk róla, hogy a Virágos Magyarország környezetszépítő verseny három tagú zsűrije városunkba látogatott, és körbejárta a város főbb virágosított helyszíneit és zöldterületeit, ugyanis Dunaújváros két, a város és a virágzó közösség kategóriákban nevezett a 31. Virágos Magyarország versenyre.
Haladunk a korral
A Virágos Magyarország zsűri tagjai a júliusi terepszemlén azt mondták, hogy a döntés során egyebek mellett azt is figyelembe veszik, hogy az adott város a közterület fenntartását illetően mennyire "halad a korral". A változó klímához mennyire tud alkalmazkodni a város, és mit tesznek azért, hogy egy fenntarthatóbb, élhetőbb hely legyen Dunaújváros. Nos, a zsűri minden bizonnyal úgy látta, hogy Dunaújváros halad a korral, hiszen a november 22-ei díjátadó ünnepségen Biodiverzitás különdíjat vehetett át Szabó Zsolt alpolgármester, aki szerint nagyon jó dolog egy ilyen elismerést átvenni, ráadásul nem is számítottunk rá:
– Meglepődtem, nem gondoltam volna, hogy ebben a nagy és népes mezőnyben minket is elismernek. Viszont úgy éreztem, ez egy fontos visszajelzés arra, hogy jó úton járunk. Erre az elismerésre minden dunaújvárosi büszke lehet, ezt a díjat nem a városvezetés kapta, hanem minden dunaújvárosi. Ezt a díjat minden évben egy város kaphatja meg, amit a szakmai zsűri ítél oda. A díjátadón elhangzott, hogy látszanak Dunaújvároson az elmúlt években szerzett tapasztalatok, nemzetközi projektek kapcsán beépített jógyakorlatok a városüzemeltetés területén, a város működtetésében, a fiatalok szemléletformálásában. Közvetlen uniós projektekben együttműködünk, sőt tanulunk más nyugat-európai nagyvárosoktól és a tudásunkat igyekszünk aprópénzre váltani, megjeleníteni a napi dolgokban. Ezt díjazták ebben a különdíjban.
Jó úton haladunk
A verseny zsűrizése szigorú szempontok alapján történt, kertész- és tájépítész mérnökökből, várostervezőkből és turisztikai szakemberekből álló önkéntes szakmai csapat értékelése nyomán vehettek át díjakat a települések vezetői. Szabó Zsolt szerint a biodiverzitás számunkra kiemelten fontos:
– A biodiverzitás biológiai sokszínűséget jelent. Megpróbálunk alkalmazkodni a klímaváltozáshoz, igyekszünk máshogy gondozni a zöldfelületeinket, próbálunk máshogy bánni a falevelekkel, vagy másfajta fákat, növényeket ültetünk, amelyek bírják ezt a megváltozott klímát. Ugyancsak fontos, hogy egészen kicsi kortól szemléletformálók legyünk, jelenjünk meg az óvodában és mondjuk el, mutassuk meg gyerekeinknek, hogy mit, miért kell tennünk. De persze vannak nagy ötleteink is, az Urbact projektünk, ahol a városüzemeltetés zöldítésére nyertünk erőforrást, vagy mondhatom a Life projektet, ahol egy szemléletformáló, úgynevezett Generációk házát fogunk beindítani, ahol különböző korosztályok tudnak közösségi programokon részt venni, illetve egy társasházunk kaphat zöldhomlokzatot, zöldszigetelést. Tehát egészen apró lépésektől haladunk a nagy dolgokig. Szerintem ezzel a díjjal ezt a gondolkodást díjazták. És azt mondták, hogy jó úton haladunk.
A rovat további hírei: Közélet
A város is bekapcsolódik a Versenyképes Járások programba
2025. ápr. 08.
Rendkívüli közgyűlést tartott a város önkormányzata a Városházán ma délelőtt. Egyetlen napirendről döntöttek a képviselők – a Versenyképes Járások programban történő indulásról.
Teljes útzárak a Pentele hídon – figyelem, az első ütem már pénteken kezdődik!
2025. ápr. 08.
A tervekről már zengettünk, most itt a következő időszak egyik meghatározó mérföldköve: teljes pályazárra készülhetnek a közlekedők a Pentele hídon – péntek délutántól várhatóan vasárnap estig.
Betett a zimankó az autóvásárnak vasárnap – de májusban folytatják!
2025. ápr. 08.
Gonosz tréfát űzött a hidegbetörés a dunaújvárosi autóvásár szervezőivel: kevesebben választották vasárnap délelőtti időtöltésük helyszínéül a vásárteret a jeges szélben. Csodák csodája: még így is köttetett üzlet!
A cél az innováció és a város fejlesztése
2025. ápr. 07.
Dunaújvárosnak is szüksége van az Európai Unió finanszírozta pályázatokra. Ezek a források hozzájárulnak ahhoz, hogy városunk fejlődjön és modernebb, szebb otthont biztosítson a lakosságnak. Erről is beszélt Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester az aktuális pályázati ciklus kapcsán.
Vadvirág a városban? Bárkinél lehet ilyen!
2025. ápr. 05.
Vadvirágos parcella minta projekt létrehozását tervezi az ÖKO-Klub Dunaújváros csapata. Az önkéntesek bevonásával futó, a városban önvető virágoskert-szigeteket eredményező közösségi kezdeményezéshez bárki csatlakozhat – már vannak is jelentkezők!
Professzionális fűnyíróval gazdagodtunk
2025. ápr. 03.
Nem lehet azt mondani, hogy elöregedett lenne a város üzemeltetésében dolgozó géppark, hiszen öt évvel ezelőtt gyakorlatilag semmilyen sem volt a városi cégeknek. Így az elmúlt években szépen apránként kellett ezen a téren is fejleszteni. Most új fűnyíró állhat munkába.
A körzetben élőkkel egyeztetve terveznek
2025. ápr. 03.
Dunaújváros életében is fontos, hogy a lakosság a felmerülő kérésekkel bátran fordulhasson a városvezetéshez. Így véli Barta Endre is, aki a 4-es választókerület képviselőjeként az ott élőkkel együtt szépíti az lakóközösséget. A szerdai lakossági fórumán is sok kérdést vitattak meg az egybegyűltek.