Negyed század a közösség szolgálatában
Mindenki ismeri és mindenkit ismer, töretlen lelkesedéssel intézi a lakók számára fontos ügyeket, elsimítja a konfliktusokat, ha kell, és mindig mindenki megtalálhatja, ha muszáj: 25 éve dolgozik a Dózsa Lakásfenntartó Szövetkezet lakói képviseletet ellátó küldöttjeként Grőb János.
Vannak a városban olyan örökmozgó hétköznapi hősök, akik munkája ugyan nem kifejezetten látványos, mégis rendkívül fontos egyes lakók, vagy épp egész lakóközösségek számára. Közülük egy Grőb János, aki amellett, hogy három évtizedes munkaviszony fűzi a vasműhöz, immár 25 éve munkálkodik a szövetkezet kötelékében is. Lakói képviseletet ellátó küldött – hétköznapi szóhasználattal közös képviselő negyed százada.
A kályhánál kezdte
Mint beszélgetésünk során felidézte, előbb saját lakóközössége ügyes-bajos dolgainak intézését vállalta a Váci Mihály utcában, ezt követően két újabb lépcsőház lakói szavaztak bizalmat a Római körúton, végül a szomszéd lépcsőház került a körbe – ma már négy lépcsőház összesen 142 lakása tartozik hozzá:
– A munkám alapját a kisebb-nagyobb problémák megoldása jelentette és jelenti, a mindennapi ügyek, esetleges gondok orvoslása. Ez egy bizalmi kapcsolat, ha tetszik, minden lakóval. A saját lakókörnyezetemben kezdtem, méghozzá akkor, amikor a korábbi közös képviselő elköltözött – ő szólt, hogy szeretné, ha folytatnám a munkáját. Ennek már 25 éve, és úgy érzem, sikerült nagyon jó kapcsolatot kialakítani a lakók közösségével. Bevallom, büszke vagyok arra, hogy a lakók tudják: bármikor elérhetnek akár személyesen, akár telefonon, e-mailben vagy a közösségi média felületén is. Rengeteg az elintéznivaló, apró, de az adott lakónak, családnak nagyon is fontos tételek – ebben igyekszem tőlem telhetően mindig segíteni.
Mindenkivel jó kapcsolatot ápol
A lakói képviselet alapjáraton nem látványos, esetenként mégis nagyon fontos feladatok sorát takarja – Grőb János szerint a hatékony és eredményes munka alapja a jó kapcsolat mind a lakókkal, mind a szolgáltatókkal. Bár saját bevallása szerint éles konfliktushelyzetek elsimításában is segédkezett – amolyan békebíróként előzve meg súlyos perpatvart –, de mint mondta, mindenkivel a közös hang megtalálására törekszik:
– Sokan megkérdezték már tőlem, miért csinálom, hogy bírom ennyi éven keresztül ezt a plusz munkát. Szerintem az a titok, hogy szeretek az emberekkel foglalkozni, akkor és úgy segíteni, amikor és ahogy kell. Tudom, hogy néha egy-egy jó szó, kis odafigyelés is segít. Egy példa: a lakógyűlésekre kevesen látogatnak el, de tudják, hogy utána nem vagyok rest felkeresni az érintetteket a közös ügyek gyorsabb elintézése érdekében.
Közös örömök
Az elmúlt negyed évszázad rengeteg fejlesztést eredményezett, amelyben főszereplőnk tevékeny szerepet vállalt a Dózsa Lakásfenntartó Szövetkezet lakói képviseletétét ellátó küldöttjeként. A lépcsőházakat érintő fejlesztések sorában említhető a tetők hő- és vízszigetelése, az épületek nagyon is zsebbevágó hőszigetelése, a lépcsőházi nyílászárók cseréje, a liftek megújítása, és a világítás korszerűsítése – a mozgásérzékelős LED-lámpák rendszerbe állítása szintén jelentős költségcsökkentést eredményezett.
Akadtak persze azonnali beavatkozást igénylő feladatok is. Egy melegvízcső eltörése 80 lakás ellátásban okozott gondot, ám szerencsére gyorsan megtörtént a javítás, ráadásul – itt köszönt vissza a remek kapcsolatápolás – a szolgáltató kedvezményt is nyújtott a lakóközösségnek.
Grőb János lendülete lankadatlan – bevallottan büszke az elmúlt időszak eredményeire, arra, hogy bárki bármikor keresheti a megoldandó feladatokkal.
És persze abban is bízik, hogy még sokáig segítheti a hozzá fordulókat. Legyen így!
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
DSTV: gondos tervezés
2025. júl. 27.
A héten már készült egy összeállításunk az energiaválság nyomán arról, hogy milyen fejlesztések-átalakítások szükségesek ahhoz, hogy csökkentsük az energiafüggésünket. A téma apropóján felkerestük Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs alpolgármestert is. Hangkép.
Közeleg az iskolakezdés, érkezik a segítség
2025. júl. 26.
Még javában tart a nyár, ám a nehéz körülmények között élők számára ez egyben azt is jelenti, hogy közeleg az iskolakezdés. Pontosabban közeledik egy olyan esemény, amely nagy, s talán egyre nehezebb teher a családok számára. Érkezik azonban a segítség – a közösség összefogásával.
Új élet a régi Bánkiban – közösségi kertet hoznak létre az udvaron
2025. júl. 25.
Az Új Esély Központ fontos szerepet tölt be a dunaújvárosi szociális szférában – mentális betegséggel és szenvedélybetegségekkel küzdő ellátottakat gondoz. Számos módszer adódik a problémák kezelésére, többek között a természetben töltött idő is nagy segítség lehet. A régi Bánki udvarán különleges projekt kezdődik – az Új esély közösségi kerttel segítik a városlakókat.
Folyamatos együttműködésben a fejlődésért
2025. júl. 24.
Személyesen üdvözölte Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs alpolgármester Vass Zoltánt, a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara nemrég megválasztott elnökét. A találkozó középpontjában a város gazdasági helyzete és a kitűzött célok álltak. A megbeszélás híre és az elnöki interjú itt!
Az energiaválság több dologra rávilágított
2025. júl. 23.
A cím magáért beszél – nem is olyan régen az ország legtöbb intézménye egyik napról a másikra azzal szembesült, hogy a hóvégi számla összege a sokszorosára növekedett. A hétköznapokban energiafüggésben élünk, ám gondos tervezéssel, nyugat-európai jó példákkal sokat javíthatunk a helyzeten.
"... jó a gyereknek, jó a mamának és a papának"
2025. júl. 23.
Dunaújvárosban abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy nem kell messzire mennünk, ha kikapcsolódásra vágyunk. Olyannyira nem, hogy a nyári melegben számos lehetőség áll a rendelkezésünkre: működik az élményfürdő, nyitva az uszoda, elérhető a szabadstrand.
Gyászol a város, elhunyt Almási Zsolt
2025. júl. 22.
A város hivatalos honlapján látott napvilágot a megrendítő hír az első szabadon választott polgármester, Dunaújváros díszpolgára haláláról. Nyugodjék békében! A nekrológ mellett Pintér Tamás polgármester személyes hangú búcsúját is közöljük.