A vadmacskák védelmére figyelmezteti a lakosságot a Budakeszi Vadaspark
A vadmacskák védelmére figyelmezteti a lakosságot a Budakeszi Vadaspark, mivel a késő téli párválasztási időszak miatt az állatok kevésbé óvatosan közlekedhetnek a főutak közelében.
Kép: Shutterstock
A vadmacskák párválasztási időszaka februártól márciusig tart, ilyenkor az állatok nagyobb területeket járnak be, és gyakrabban haladnak át főútvonalakon, ami gázoláshoz vezethet - írja keddi közleményében a Vadaspark, amely éppen ezért felhívja a közlekedők figyelmét a körültekintő közlekedésre.
Az állatvédők figyelmeztetnek továbbá, hogy ha gázolt egyedeket észlelnek a Pilis Parkerdő és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság működési területén, jelezzék azt a Vadaspark és a természetvédelmi őrszolgálat felé.
A Budakeszi Vadaspark a Pilisi Parkerdő és a Duna Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság 2021-től működik együtt a fokozottan védett vadmacska védelme érdekében. A partnerség nem csak élőhelyvédelemre, elárvult kölykök felnevelésére, vadkamerázásra terjed ki, hanem a veszélyeztető tényezők minimalizálására és az elhullott egyedek begyűjtésére, vizsgálatára is.
A lakosság is bekapcsolódhat a fajvédelmi munkába, ha a projekt területéről történő észlelések adatait elküldi a Vadaspark, vagy a Duna Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatának email címére.
A fajvédelmi program célja az oktatás is, így aki szeretne többet megtudni ezeknek a rejtőzködő ragadozónak a párválasztási szokásairól, vagy utódaik gondozásáról, azokat február 15-én várják a Budakeszi Vadasparkba a Szerelmes állatok napja elnevezésű programra a Pangea Egyesület standjánál, vagy a látványetetéseknél.
(MTI)
A rovat további hírei: Mozaik
DSTV: gyászfeldolgozó foglalkozást kezdenek
2025. feb. 12.
Érzékeny témával bővíti kínálatát az MRE Újváros Drogrambulanciája, derül ki a DSTV összegzéséből. A Szertelen Házban tíz alkalomból álló sorozat kezdődik hamarosan, a csoportfoglalkozások fókuszában a gyász megélése és feldolgozása áll majd. Hangkép.
Látványos Einstein-gyűrűt fedeztek fel a Euclid űrtávcsővel
2025. feb. 11.
Egy rendkívül ritka Einstein-gyűrűt fedeztek fel kutatók az Európai Űrügynökség (ESA) Euclid űrteleszkópjának adatait vizsgálva. A projektben a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontjának (CSFK) kutatói is részt vesznek.
Az újtelepi kísérlet: a közösség kovásza (galériával)
2025. feb. 10.
Nemcsak az egészséges és finom végeredmény okán, de a közösségépítés terén is csillagos ötösre vizsgázott a Kovászsuli kezdeményezése Újtelepen: a három alkalmas minikurzus végén már szebbnél szebb kenyereket kóstolt a csapat – és összetartó, jó hangulatú társasággá érett.
Napos nyitány után változékony, csapadékos hét várható
2025. feb. 10.
Hamarosan vége a derült, napos időszaknak a DO meteorológiai szakértőjének friss előrejelzése szerint. Várhatóan szerdától számíthatunk változékony, csapadékos időre – havas eső, hó is eshet, vigyázat az utakon!
Lendületben: sok új programmal jelentkezik a Dunamenti Regionális Népfőiskola
2025. feb. 09.
Megújult kínálattal és sok-sok eseménnyel várja ismeretterjesztő programjaira a vendégeket a Dunamenti Regionális Népfőiskola – a nagymúltú közösség az elmúlt időszakban újra erőre kapott, a Kossuth Lajos utcai bázis előadóterme sokszor már kicsinek bizonyult egy-egy népszerűbb rendezvény során.
Kézműves kincsek az MMK-ban – szombaton újra
2025. feb. 07.
Folytatja az elmúlt időszakban kezdett csalogató sorozatot, újra megrendezi a Kézműves Kincsek Vására programját az MMK: szombaton délután várják a vendégeket.
DSTV: mese a kézműves tárgyak lelkéről
2025. feb. 07.
Az Agyagmadár kerámiaműhely titkaiba enged bepillantást a DSTV összeállítása. Egy-egy tányér, bögre vagy éppen virágcserép láttán nem biztos, hogy azonnal eszünkbe jut, pedig bizony egy-egy tárgynak, vagy inkább kincsnek lehet lelke. Hangkép.