Dunaújváros Hetilap

Madárcsicsergős program az arborétumban

Veres Viktória - 2025. május 19. 15:00

Folytatódott a kedvelt hagyomány a Baracsi úti Arborétumban – ismét kisdiákok gyűltek össze madárgyűrűzésre. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai okították a BIROK Szabó Magda Tagintézmények csemetéit arról, hogy miért is fontos a folyamat.

Madárcsicsergés, friss levegő és állatok sokasága – mintha nem is városi forgatagban lennénk, a Baracsi úti Arborétumban teljes nyugalom vár a természet közelségével. A város zöld ékszerdoboza a népszerű fakultatív programok mellett különleges eseményekkel is kecsegteti a diákságot – a közelmúltban ismét szabadtéri tanórán vehettek részt a gyerekek.

Érdeklődve, figyelemmel

Jól szerepelt, bevált, így hát folytatják – kisebb és nagyobb tanulók is érdeklődéssel figyelnek a szakemberek szavaira a programok során. A legutóbbi csapat múlt pénteken tölthetett értékes perceket az arborétumban – méghozzá izgalmas programmal, hiszen Szűcsné Fias Mónika közreműködésével az erdők világába is betekintést kaphattak. Az erdész beszélt az erdészek és a vadászok munkájáról, a növények és az állatok életteréről, valamint az ökoszisztéma fennmaradásának feltételeiről is. Akik figyeltek, megtanulhatták a túrajelzések fontosságát, de még az erdő veszélyeire is felhívta a figyelmet a szakember.
A szabad ég alatti tanóra következő állomása a népszerű madárgyűrűzés volt. A türelmetlen szárnyasok vászonzsákokban várták, hogy végre elrepülhessenek – miután lábukra felkerült a biléta, már szárnyalhattak is. Csihar László tájegységvezető minden csoportnak, majd a DSTV kamerája előtt is elmondta, miért lényeges ez a feladat:
– A gyűrűzéssel ellenőrizhetjük a madár fizikai állapotát, kondícióját, a fajtajellemzőket. A gyűrűt fajtól függően, egyedi azonosítóval tesszük az állat lábára. Ez alapján rögzítjük a legfontosabb paramétereket – ennek nyomán később az adatbázis segítségével vizsgálhatjuk meg az állományt.
Mint elmondta, számukra is meglepetés, hogy milyen madarak rejtőznek a zsákokban – vagyis stílszerű példával élve a zsákbamacska ez esetben inkább „zsákbamadár”. A gyerekek előtt derült fény a titokra: többek között közönséges feketerigó és vörösbegy is rejtőzött a vászonzsákokban.

Már tervezik a folytatást

Az alsós és felsős tanulók is szemmel láthatóan izgatottak voltak – Orosz Csaba szerint a programra „csak a kíváncsiságot” kell mindenképpen hozni a résztvevőknek. Az önkormányzati képviselőnek szívügye az arborétum és maga a program is. Mint kérdésünkre hangsúlyozta, szerinte szükség van az interaktív tanórákra, ahol a természet közelségében szerezhetnek közösen élményeket a gyerekek. Orosz Csaba szerint nem lehet kérdés, lesz-e folytatás:
– Mindig akadnak újabb és újabb csemeték – az iskolák közössége sosem állandó. Éppen ezért szeretnénk addig folytatni, amíg akkora lelkesedés övezi az eseményt, mint jelenleg.  A természetben eltöltött idő rendkívül fontos – főleg, hogy az ifjú generációk digitális korba születnek bele. Ám ez nem feltétlenül jelent gondot: el kell fogadnunk, hogy a telefon ma már mindenkinek alapvető kellék. Azonban úgy látom – akár ezen a programon is –, hogy jó célt is szolgálhat. Gyűrűzéskor is fényképeznek a gyerekek, megörökítik élményeiket, amiket megmutatnak a társaiknak és családtagjaiknak. Beszélnek róla a későbbiekben, és ahogyan rápillantanak a képekre, eszükbe jut majd az a jól eltöltött délelőtt itt, az arborétumban.
A BIROK Szabó Magda Tagintézményének diákjai is megtapasztalhatták az élményt, amit már sok diáktársuk. Ha a szervezőkön múlik, a kezdeményezést folytatják – folyamatosan várják az iskolák jelentkezését a természetközeli tanórákra!

 

Fotók: Veres Viktória

A rovat további hírei: Közélet

A városüzemeltetés nem mehet szabadságra

A városüzemeltetés nem mehet szabadságra

2025. júl. 04.

Bár a nyár sokak számára a pihenés időszaka, Dunaújvárosban az élet nem állhat meg – különösen nem a városüzemeltetés területén. Mezei Zsolt alpolgármester szerint a városi szolgáltatások ilyenkor is folyamatos munkát igényelnek.

Örökmozgó 90 éves városlakót köszöntöttek

Örökmozgó 90 éves városlakót köszöntöttek

2025. júl. 03.

Süt, főz, takarít, hímez és rengeteget olvas – az egykori könyvtáros Kelényi Gizella Gizi néni 90 éves lett, de állítja: nem tud egy helyben ülni, folyton csinálnia kell valamit. Az örökmozgó szépkorút az önkormányzat nevében Barta Endre alpolgármester köszöntötte az otthonában. 

Sorra végzik a praktikus fejlesztéseket

Sorra végzik a praktikus fejlesztéseket

2025. júl. 03.

Már beszámoltunk a Római városrészt érintő fejlesztésekről. A Váci Mihály utcai járdaszakasz el is készült, jelenleg a védőnői tanácsadó előtt folyik a munka. A körzet képviselője, Barta Endre alpolgármester számolt be mindezekről.

Visszanyeri fényét a Szentháromság tér – régi helyére kerül a Szentháromság-szobor

Visszanyeri fényét a Szentháromság tér – régi helyére kerül a Szentháromság-szobor

2025. júl. 02.

Újra régi fényében tündökölhet a Mondbach-kúria előtti tér: 20 millió forintos állami támogatásnak köszönhetően visszakerül eredeti helyére a Szentháromság-szobor, emellett a kistemetőben található Szitányi-kápolna is megújulhat. 

Vass Zoltánt választották a DKIK elnökévé

Vass Zoltánt választották a DKIK elnökévé

2025. júl. 02.

A Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara (DKIK) rendkívüli tisztújító küldöttgyűlésén Vass Zoltán elnökségi tagot választották meg elnöknek hétfőn.

"Nagy köszönettel tartozunk az időseknek"

"Nagy köszönettel tartozunk az időseknek"

2025. júl. 01.

A Campus Étterem adott otthont egy szívmelengető eseménynek – a régóta fiatal generációk képviselői gyűltek össze a jó hangulatú délutánra. A vigadalmon Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs alpolgármester is köszöntötte az idős városlakókat.

Dr. Vántus Judit érdemelte a Dunaújváros Közszolgálatáért Díjat

Dr. Vántus Judit érdemelte a Dunaújváros Közszolgálatáért Díjat

2025. jún. 27.

A szféra legrangosabb elismerését a köztisztviselők napja alkalmából rendezett ünnepségen vehette át a vagyonkezelési osztály vezetője a Városháza "C" szárnya emeleti rendezvénytermében ma délelőtt. Méltatás.