Dunaújváros Hetilap

Újabb tömeges elbocsátás a vasműből

Veres Viktória - 2025. július 4. 17:00

Tanácstalanság, düh és pislákoló remény – ezek jellemezték a második tömeges elbocsátási napot a szebb napokat látott acélipari óriás előtt. A vasműből két nap leforgása alatt közel 2500 embernek mondtak fel – legutóbb a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. bontott szerződést 800 munkavállalójával.

Furcsa hangulat töltötte meg a Vasmű teret még kedden reggel. A vasgyár bejáratában az emberek tömött sorokban várakoztak, folyamatosan váltották egymást a dolgozók. Üres kézzel mentek be, de nem úgy távoztak az épületből – a kezükben szorongatott papíron az elbocsátásukat fogalmazta meg munkaadójuk. Június utolsó hétfőjén a Dunarolling Dunai Vasmű Kft. 1700, egy héttel később pedig a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. küldte el 800 dolgozóját. Milyen jövője lesz az embereknek, a gyárnak, Dunaújvárosnak? Erről kérdeztük a most már volt munkavállalókat.

Van remény?

Négy férfi állt a DSTV kamerája elé – mindannyian hosszú évtizedeket szenteltek a gyárnak. Régóta lehetett sejteni, hogy a hangzatos ígéretekkel ellentétben nem fogják kihúzni a gyárat a gödörből. Az acélipari óriás rossz kezekbe került, nyilatkozott egyikük:
– Amikor a Liberty kezébe került, tudtuk, hogy nincs sok hátra – a cégnek egyszerűen nem volt érdeke fenntartani. Tulajdonosok váltották egymást a működése alatt, de munka mindig volt – ez azonban a gyár utolsó éveiben megváltozott. Mi maradtunk, tettük a dolgunkat egymásért és a vasműért.
Nincs mit szépíteni – mindenki csalódott és dühös. Becsületesen dolgoztak, ahogyan tették azt elődeik is – a városban nincs olyan család, aki így vagy úgy ne kötődne a gyárhoz. Mint elmondták, a legrosszabb a bizonytalanság, sokan nem tudják, hogyan és hova tovább:
– Rengeteg család megélhetése függött a vasműtől. A legkiszolgáltatottabb helyzetben az 50 év felettiek, illetve a nyugdíj előtt állók vannak – de olyat is hallottam már, hogy 45 év felett már nem kell vasműs dolgozó. Egyszerűen azért, mert sokan szakirányú tudással rendelkeznek – az olvasztár mihez kezdjen például akkumulátor gyárban? Az átképzési rendszerről pedig még semmit sem tudni – mendemonda, ahogyan a vasműsökre vonatkozó korkedvezményes nyugdíj is.
Amit végeztek a vasgyárban, az nem betanított munka volt, hanem hosszú tanulási folyamat után szerzett szakma, olyan tudással és munkakultúrával, amelyet aztán évekig, évtizedekig finomítottak a mindennapokban. A nyilatkozók közül mind kiemelték: a speciális munkához speciális tudás kellett. Úgy vélik, hogy vétek veszni hagyni szakértelmüket. A remény tartotta őket a gyár kötelékében – ez még mindig pislákol. A vasgyár egész kollektívája bizakodott, hittek abban, hogy nem hagyhatják cserben az ikonikus vállalatot.
A kormányközeli politikusok, képviselők jól tetsző ígéreteit kevesen hitték el – egyszerűen azért, mert belülről tapasztalták a krízist. Mondani bármit lehet – cselekedni már nehezebb.

A vasmű – dicső múlt, bizonytalan jövő

Az acélgyár köré épült fel az általunk ismert Dunaújváros – alapja volt a közösség identitásának. Ez is megrengett, mondják:
– A vasmű jelentette Dunaújváros alapjait – nemcsak a legnagyobb foglalkoztatóként, hanem a közgondolkodásban is. „Ha él a gyár, él a város” – lépten nyomon ezt halljuk, hallottuk. Most viszont előállt egy olyan helyzet, ahol ezt mindenkinek újra kell értékelnie. A közösség maradt, tenné a dolgát még most is – és nemcsak a saját megélhetésünkért, hanem a városi ipar megtartásáért.
Hogyan tovább, vasmű? Bízva bíznak az elküldött dolgozók, remélik, hogy az érték, amit a vasmű képvisel, nem lesz az enyészeté. Ahogyan fogalmaztak: ha már remény sem lenne, mi maradna helyette...?

Fotók: Végh Zoltán

A rovat további hírei: Közélet

Három feladat egycsapásra: javítás, takarítás, festés

Három feladat egycsapásra: javítás, takarítás, festés

2025. júl. 07.

Az elmúlt időszakban a város több pontján is felújításokat végzett a DVG Zrt., melyek a vízhálózati rendszert érintették. Munkálatok folytak a Martinovics utcában és most legutóbb az Apáczai úton is. Ez utóbbi rekonstrukcióval egyidőben elkészült a nagyparkoló takarítása és útburkolat festése is.

Köszönet a véradóknak – csak így tovább!

Köszönet a véradóknak – csak így tovább!

2025. júl. 06.

Több sikeres közösségi kezdeményezés jellemezte a júniusi véradások sorát, és a következő időszakban sem törhet meg a lendület: nyáron is jelentős a vérigény, minden csepp kincs, szükség lesz az összes önkéntes jótevőre!

Általános és középiskolásoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat

Általános és középiskolásoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat

2025. júl. 05.

Az általános és a középiskolás dunaújvárosi diákoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat a 2025/2026. tanévre vonatkozóan. Itt az összes tudnivaló!

A városüzemeltetés nem mehet szabadságra

A városüzemeltetés nem mehet szabadságra

2025. júl. 04.

Bár a nyár sokak számára a pihenés időszaka, Dunaújvárosban az élet nem állhat meg – különösen nem a városüzemeltetés területén. Mezei Zsolt alpolgármester szerint a városi szolgáltatások ilyenkor is folyamatos munkát igényelnek.

Örökmozgó 90 éves városlakót köszöntöttek

Örökmozgó 90 éves városlakót köszöntöttek

2025. júl. 03.

Süt, főz, takarít, hímez és rengeteget olvas – az egykori könyvtáros Kelényi Gizella Gizi néni 90 éves lett, de állítja: nem tud egy helyben ülni, folyton csinálnia kell valamit. Az örökmozgó szépkorút az önkormányzat nevében Barta Endre alpolgármester köszöntötte az otthonában. 

Sorra végzik a praktikus fejlesztéseket

Sorra végzik a praktikus fejlesztéseket

2025. júl. 03.

Már beszámoltunk a Római városrészt érintő fejlesztésekről. A Váci Mihály utcai járdaszakasz el is készült, jelenleg a védőnői tanácsadó előtt folyik a munka. A körzet képviselője, Barta Endre alpolgármester számolt be mindezekről.

Visszanyeri fényét a Szentháromság tér – régi helyére kerül a Szentháromság-szobor

Visszanyeri fényét a Szentháromság tér – régi helyére kerül a Szentháromság-szobor

2025. júl. 02.

Újra régi fényében tündökölhet a Mondbach-kúria előtti tér: 20 millió forintos állami támogatásnak köszönhetően visszakerül eredeti helyére a Szentháromság-szobor, emellett a kistemetőben található Szitányi-kápolna is megújulhat.