Enter - Tiszteletbeszéd képekben
Olvasom, hogy augusztus 29-e a magyar fotográfia napja. Százhetvenöt évvel ezelőtt, 1840-ben ekkor készült először hazánkban nyilvános helyen fénykép (dagerrotípia) s így lett ez a nap a fotókultúra ünnepe. Számítógépem képarchívumában keresgélek. Egy jeles erdélyi művész, Ádám Gyula fotói fölött elidőzök.
Sokszor jártam meg székely őseim földjét, és az azon túli vidékeket is. Sosem hittem, hogy már eleget tudok, sőt! De hogy Ádám-képeket nézek, sokkal inkább érzem a tudáshiányt. Eljuthattam nagyszüleim udvarhelyi sírjához, a messzebbre szakadt édesanyám első munkahelyéhez, a karácsonkői iskolához, hallgathattam a klézsei patakparton Duma András gyönyörű meséjét a csángó hagyományrendről – de a lényeghez mennyire jutottam közel?
Erdélyben nincs titok – tarja a szólás. Jaj, dehogynem! A kósza utazónak az egész egy titoktenger! A beszédes fotográfiák segítségével azért közelebb kerülhetünk a megfejtéshez. Ádám Gyula fotóit nézve tanulhatunk magyarul látni; öreglegények szeméből bölcsességet kiolvasni; asszonyok tekintetéből kitartásra bátorodni; a tiszta gyerekarcokból jövőt vizionálni.
Művészfotók, létdokumentumok, képbe fogalmazott hovatartozás-üzenetek – megannyi megmaradás-metafora. Alkotójuk ott van mindenütt, ahol magyar szó hallatszik. Vándorfotográfus. Képein látszik, hogy mindent tud érdeklődése tárgyáról: múltról, jelenről, emberről. Otthon van abban a világban, amelyben mi csak szeretnénk teljesen otthon lenni.
Szeretet- és tiszteletbeszéd valamennyi fotó. A karcfalvi születésű alkotó képeiről süt, honnét jött. Nem békül meg a veszendőség-próféciával. Nem nyugszik bele a kisebbségre hintett elmúlásjóslatba. Életjelet kutat az itt-ott már félholt önazonosság-tudatban – és ezzel a makacssággal erősíti az összmagyar értéket: az erdélyiség-identitást.
Az értékőrző magyar fotóművészet az egyetemes tanítómesterség része. A képek az örökségátadás legszűkszavúbb eszközei: mondatok sokaságával leírhatót beszélnek el villanásnyi idő alatt. Ez a fotográfia napjának egyik fontos üzenete.
A rovat további hírei: Kultúra
Négy nemzetiség seregszemléje az MMK-ban
2024. nov. 29.
Érdekes eseménnyel folytatja jubileumi sorozatát a Munkásművelődési Központ: a Dunaújvárosi Nemzetiségek Napja című program keretében négy dunaújvárosi közösség képviselői lépnek színre vasárnap délután.
"Az én otthonom, az én világom" – kiállításmegnyitó
2024. nov. 26.
Új festménykiállítás nyílt a Munkásművelődési Központban. Nagyon sokan várták Tubáné Bereczki Izabella legújabb gyűjteményét – joggal, és most sem csalódtak. A művész 27 alkotása díszíti az MMK auláját, a képek közül pedig legalább 11 teljesen dunaújvárosi vonatkozású.
"Főszerepben a jazz" – koncert a zeneiskolában
2024. nov. 25.
Folytatja a jazz koncertek sorozatát a Sándor Frigyes Zeneiskola. A következő koncertre az intézmény kamaratermébe várják a műfaj rajongóit kedden délután.
Visszatér a Tindersticks Magyarországra
2024. nov. 25.
A Tindersticks tizenhárom év után visszatér Magyarországra. A kultikus brit zenekar 2025. március 2-én a Magyar Zene Házában lép fel - olvasható az intézmény honlapján.
DSTV: "A fiú" a Bartók színpadán
2024. nov. 24.
Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, Florian Zeller A fiú című drámáját mutatta be a Bartók Kamaraszínház. A DSTV összeállításában szó esik a produkció kihívásairól, a drámai karakterekről, valamint az előadás üzenetéről is. Hangkép.
Utószó Boldizsár Ildikóval a mesék csodálatos világáról
2024. nov. 23.
A városunkban született és felnőtt író, etnográfus mesekutató és -terapeuta lesz a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) és a Kálvin János iskola közös programjának következő vendége: a Városháza házasságkötő termében kalandozhatunk a mesék birodalmában kedden délután.
DSTV: őszbúcsúztató az Intercisa Múzeumban
2024. nov. 23.
Családi délutánnal ért véget a Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozata az Intercisa Múzeumban, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény színes kavalkáddal várta a vendégeket – a kézműveskedés mellett pincétől a padlásig séta, de még szabadulószoba is csalogatott. Hangkép.