Értékteremtés, tudás, ipar, biztos jövőkép - Nem csak a név változik

Pálinkás István - 2015. október 13. 14:26

Selmecbányára, a diákhagyományaik bölcsőjébe látogatott a Dunaújvárosi Főiskola küldöttsége múlt pénteken. Megünnepelték az Academia Montanistica néven egykor létrehozott intézmény alapítását, melynek célja a bányász és kohász műszaki szakemberek képzése volt az egész birodalom számára.

A látogatáson a főiskola vezetői, diákok vettek részt, valamint azok, akik eddig is és ezután támogatni fogják az intézményt. Utóbbiak közé tartozik például dr. Dorkota Lajos, Fejér megye díszpolgára, a főiskola címzetes docense, dr. Galambos Dénes országgyűlési képviselő, és dr. Simon László megyei kormánymegbízott is. Velük beszélgettünk az ünnepségen a főiskola múltjáról, jelenéről, és ami a jövőre nézve most a legfontosabb kérdés, az egyetemmé válásról.

Dr. Dorkota Lajos, a Magyar Energetikai – és Közmű-szabályozási Hivatal elnöke, Fejér megye díszpolgára, a főiskola címzetes docense arról beszélt lapunknak, hogy a hagyományok mellett az intézmény előtt álló jövőképet is ünnepelni lehetett a selmecbányai látogatáson.

-A Parlament elé kerülő törvénytervezet azt mondja, hogy a Dunaújvárosi Főiskola 2016. január 1-től az alkalmazott tudományok egyetemeként működjön tovább. Aki emlékszik még, már 1990-től vita volt arról, mi legyen a főiskola sorsa. Szóba került, hogy megszüntetik, és az is, hogy beolvasztják más intézménybe. Mindig azért küzdöttünk, hogy önálló maradjon. Cserna Gábor polgármesterrel parlamenti képviselőként még 2000-ben nyújtottuk be azt a törvényjavaslatot, ami alapján a főiskola egyedülállóként önálló lett. Utána azért dolgoztunk, hogy egyre jobban működjön, egyre nagyobb tudás álljon mögé. Ennek egyik lépése, amikor a Bánki középiskola diákjai is bekerültek a főiskola falai közé, így ők technikailag és tudásban is többet fognak kapni. Adódott egy lehetőség, hogy amennyiben megfelelő duális képzést tudunk biztosítani, akkor előrébb léphetünk. Ebben a térség vállalkozói, a helyi és a megyei gazdasági, valamint politikai szereplők támogattak minket. Továbbá országos szinten is, hiszen a támogatóink között tudhatjuk a MÁV-ot, aki felsőfokú képzésre szerződött a főiskolával. Várakozásaink szerint legalább száz embert iskoláz be hozzánk. Hernádi Zsolt, MOL elnök-vezérigazgatója is támogatta a főiskola elképzelését, hogy egyetemmé váljon. Véleményem szerint vele is sikerül megállapodnunk, s képezhetünk tőlük is szakembereket Dunaújvárosban. A DUDIK (Dunaújvárosi Diákköztársasági Napok) rendezvény támogatójaként az OTP is szerepet vállalt.  Tehát országosan is jó hírünk van, támogatnak minket. Ma már elmondhatjuk, hogy egyetem lesz és az önállósága meg is maradt. Nagyon nagy lépés Dunaújváros életében is. Ez a város érdeke. Ne felejtsük el, nem csak a név változik! Ha egy szülő vagy egy diák azon gondolkodik középiskolásként, hová menjen, akkor ez az intézmény mindig vonzóbb, mert könnyebb lesz a munka világában elhelyezkedni, mert olyan nagyvállalatok állnak az intézmény támogatói sorában, akiknél szükség lesz rájuk mérnökként, vagy más szakképzési keretek között. Úgy vélem, a város alanyi érdeke, hogy ezek a diákok, hallgatók többen legyenek, hiszen nálunk fognak lakni, tanulni, és többen közülük pedig a város javára kamatoztatják majd a tudásukat.

Dr. Galambos Dénes országgyűlési képviselő óraadóként is részt vesz a főiskola mindennapjaiban: 

-Amikor a főiskola gazdasági tanácsának működésében részt vettem, már akkor felmerült annak jelentősége, hogy a főiskola önállóságát erősítenünk kell. Olyan értékeket teremtett az elmúlt években az intézmény, amely az alkalmazott tudományok egyetemmé válását mindenképpen megalapozza. Fejér megye politikai vezetése támogatja az egyetem létrejöttét. Büszkén valljuk, hogy azok a tudományos eredmények, amelyeket gépészmérnökképzésben, anyagmérnök képzésben ez az intézmény letett az asztalra, az egyetemi keretben még jobban kiteljesedve valósulhat meg. Dunaújváros speciális helyet tölt be a térségben, a Közép-Dunántúl kiemelkedő vonzáskörzetében. Az egyetemmé válás értékteremtően hathat, növelheti az ipari potenciált a környező megyékben (Tolna, Bács-Kiskun, Komárom-Esztergom) is. A szakmai érvek megalapozottak.

Dr. Simon László, Fejér megye kormánymegbízottja szerint jelentős lépés az egyetemmé válás abból a szempontból is, hogy az ipar megfelelő mérnöki utánpótlást kap és egy új értelmiség nevelkedhet fel.

-Azt gondolom, egyenes út vezet oda, hogy a Dunaújvárosban zajló minőségi felsőoktatás elérje az egyetemi státuszt, szintet, a minősítést. Azt hiszem, büszkék lehetünk rá, hogy így fog történni. A felelőssége és a jelentősége az a történetnek, hogy a Dunaújváros térségében, a megyében lévő ipari centrumok megkaphatják a hiányzó mérnöki utánpótlást. A munkaügyi központok mérik, így láthatjuk, hogy igény van a jól képzett, kvalifikált mérnöki tömegre. Ezek a multinacionális és hazai cégek is biztos bázist kapnak majd a dunaújvárosi felsőoktatással. A megye iparának hosszú távú fejlődését biztosíthatja az intézmény. Kormánymegbízottként ezt a folyamatot kell támogatnom minden lehetséges eszközzel, mert ez a jövő, ez a siker útja. Ez egy új értelmiség felnevelése is egyben. Selmectől hosszú út vezetett Dunaújvárosba az elmúlt évszázadok kultúráján, ezt a gyökeret soha nem szabad elfelejteni. Akkor van minőségi felsőoktatás, ha tudjuk, honnan jövünk, de ez életünk nagyon sok szegmensére igaz. Az elődök kétkezi, tisztességes, hagyományokon alapuló munkáját becsülni kell, mert akkor így fogunk gondolkozni, építkezni! Akkor lesz eredménye, számomra ez Selmec üzenete.

A főiskola rektora Dr. habil András István és Rajcsányi-Molnár Mónika oktatási rektor helyettes társaságában az intézmény hallgatóit képviselve, Kővári Dániel a Dunaújvárosi Főiskola FHÖK gazdasági alelnök, valamint a ​HÖOK Északnyugat Magyarországi Régió Szövetség elnök is részt vett a megemlékezésen: „Egyáltalán nem szabad felejtenünk ezt az éltető, történelmi hagyományt, ami sok diáktársunkkal és a szakmákkal összeköt. Tízedik alkalommal került sor Selmecbányán az „Akadémisták Selmecen” rendezvényre. A Selmecbányai Bányászati és Erdészeti Akadémia szellemi örököseinek tekinthető utódintézmények képviselői hazánkból, illetve mellett Kassáról, Zólyomból, Pozsonyból érkeztek vendégek. Az Akadémia alapítását fel- és megidéző ünnepség során Selmecbánya polgármesterasszonya, Nadežda Babiaková tartott ünnepi beszédet, majd az intézmények képviselői koszorúkat helyeztek el az Akadémia alapítására emlékeztető emlékfalon több hazai hagyományőrző intézménnyel együtt.”

A rovat további hírei: Oktatás

DSTV: elballagtak a Rosti gimnazistái is

DSTV: elballagtak a Rosti gimnazistái is

2025. máj. 17.

Ahogy az év végéhez közeledve mindenütt, a Rosti iskola gimnazistái is ballagással búcsúztak intézményüktől a közelmúltban, derül ki a DSTV összegzéséből. Az esemény több okból is különleges volt. Hangkép.

DSTV: elballagtak a Rudas végzősei

DSTV: elballagtak a Rudas végzősei

2025. máj. 16.

Az intézmény és a végzős diákok számára is fontos mérföldkő a ballagás, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rudas középiskolában 4 osztály 104 diákja vett búcsút a közelmúltban az alma matertől. Hangkép.
 

A diákcserét ünnepelték a Dózsa iskolában

A diákcserét ünnepelték a Dózsa iskolában

2025. máj. 15.

Bensőséges ünnepség színhelye volt a fennállása 45. évét ünneplő Dózsa György Általános Iskola a napokban abból az alkalomból, hogy éppen 25 éve indult útnak Németországba a partnerintézmény meghívására az első dózsás diákcsoport.

DSTV: a legkisebbeknek is nyitva a kőtár

DSTV: a legkisebbeknek is nyitva a kőtár

2025. máj. 15.

Ahogy minden évben, úgy idén is tartogatott érdekességeket a gyerekek számára a Körlánc elnevezésű kezdeményezés. Az óvodás csoportok ezúttal az Intercisa Múzeum római kori kőtárába látogattak el – izgalmas foglalkozások sora várta a kicsiket. Hangkép.
 

DSTV: Liliomfi a színpadon

DSTV: Liliomfi a színpadon

2025. ápr. 14.

Sikeres volt a Waldorf iskola nyolcadik évfolyamos diákjainak művészeti vizsgaelőadása, derül ki a DSTV összegzéséből. A csapat Szigligeti Ede Liliomfi című produkcióját vitte színre a Városháza "C" szárnya dísztermében tartott bemutatón. Vidám, derűs közösségi munka kerekedett.  Hangkép.

DSTV: ismerkedési nappal készültek

DSTV: ismerkedési nappal készültek

2025. ápr. 10.

Minden iskola életében fontos időszak a beíratás, valamint az azt megelőző ismerkedés, derül ki a DSTV összegzéséből. Így volt ez a Szent Pantaleimon Általános Iskolában is – a közelmúltban több lehetősége volt megismerkedni a szülőknek és a gyerekeknek az intézménnyel. Hangkép.

DSTV: "Szakmák Napja" a Rudasban

DSTV: "Szakmák Napja" a Rudasban

2025. ápr. 04.

Szép hagyományt folytattak a Rudas középiskolában, derül ki a DSTV összegzéséből. A Szakmák Napja című seregszemle keretében a diákok öt különböző szekcióban hallhattak előadásokat meghívott vendégektől, illetve egykori rudasosoktól a közelmúltban. Hangkép.