Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Gyertyaláng, mindenkiért

Várkonyi Balázs - 2015. november 2. 7:56

Majd hazafelé beszélgetünk, most szaladok, megyek az enyéimhez, mielőtt rám sötétedik - mondta a jó öreg, Miska bácsi, és elviharzott. Én még időztem a 48-asok emlékművénél. Az első állomás minden évben a Hétkápolna, aztán az emlékmű, majd a Mindenki Keresztjénél a gyertyagyújtás, csak aztán a családi sírbolt.

Ez az évenkénti rituálé. Apámat követve gyerekkorom óta mindig ezt az utat jártam, és hogy ő elment, már sosem térhetek le erről az útról.

A gyenge szélben itt is, ott is bizonytalankodtak a lángnyelvek. Fölöttük emberek, emlékezők, imádkozók, csöndben, összekulcsolt kézzel. Már nem a sírhalmokat igazgatták, azt megtette mindenki előző nap, a „holtak estéjén”, ahogy egykor nevezték halottak napja vigíliáját. Letettem a kis koszorúmat. Meggyújtottam a gyertyákat. Felviláglott két kicsit tűz, szüleimért. Két életjelkép. Két emlékeztető. A régiek úgy tartották, a gyertyaláng a lelkeket melengeti; élőkét és holtakét.

Újabb gyertyát gyújtottam, a többiek emlékére. Vagy tizenhat ősöm nyugszik egy helyen. Némelyiküknek már a nevét se tudom, a márvány obeliszken csak a család neve olvasható. Vagyis ez nem egészen pontos: két nevet ugyanis fölvésetett a püspökség, két régi jeles egyházi férfiúét. A többi rokon névtelenül pihen. Jól van ez így, a legfontosabb az, amit a családnév rejt: magyarság. Meg amit a kereszt őriz: hit. Azért egyszer végigböngészem majd a temetőlajstromot, meg az egyházi levéltárban a régi anyakönyveket. Apám fejből tudott mindent, de őt már nem kérdezhetem. A kérdések sokszor túl későn fogalmazódnak meg.

Ahogy azon a tavalyi estén ott álltam, váratlanul megkondult a temetőharang. Egy óra múlva zárják a kaput – szólt át Teca néni, a patikus özvegye –, ezt jelezte a kondulás. Ez is egy emlékeztető: az idő fogy. Megyek, mondtam magamban, megkeresem a kisöreget, Miska bácsit, aki a közös hazaútra biztatott. Apám jó barátja volt, akárhányszor találkoztunk, mindig varázslatos történeteket mesélt. A régmúltat hozta vissza. Ezúttal azonban elmaradt a mese. Nagy a temető, elkerültük egymást. Egyedül ballagtam hát hazafelé. Schepácz tanító néni régi háza ablakában két gyertya világított. Ki gyújthatta? Ki lakhat ott, az után, hogy a jóságos asszony is, férje, a börtönt megjárt jogász is rég elköszönt ettől a világtól. Nem kopoghattam be, különösen nem egy ilyen nap estéjén. Reméltem hát a legjobbakat – hogy a ház azt a szellemet őrzi, amely az ő életükben ott jelen volt.

Elérkeztem a hajdani Laczkó kovácsmester házához. A régi műhelynek már nyoma sem volt, modern épület állt a helyén. Nekünk, gyerekeknek egykor a míves mesterség jelképe volt a kovácsműhely, füstje illatát ma is érezni vélem. Aztán Ilonka néni háza következett. Istenem, az egykori jóságos szomszédasszony mekkora zsíros kenyeret nyomott a kezünkbe, amikor a bandázásban megéheztünk… és odébb, a Vágner bácsitól kapott hatalmas körtével együtt befaltuk.

Ezen a hétvégén is megyek az enyéimhez. Emlékezem rájuk. Meg másokra, akiket ismerhettem. Miska bácsira. Tőle se tudok kérdezni többé: a nyáron a barátai után ment. Kérdezzük hát a még itt lévőket, amíg nem fogy el az ő idejük is. Vagy a miénk.

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: új kiállítás a könyvtárban

DSTV: új kiállítás a könyvtárban

2024. máj. 07.

Folytatódott a József Attila Könyvtár és a SKICC Csoport együttműködése, derül ki a DSTV összeállításából. Ennek keretében nyílt meg Kosztolányi György utolsó tanítványa, Gódányné Homoki Mária egyéni kiállítása a közelmúltban. Hangkép.

DSTV: zongoristák randevúja

DSTV: zongoristák randevúja

2024. máj. 06.

Különleges programnak adott otthont a Sándor Frigyes Zeneiskola a közelmúltban, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézményben immár második alkalommal szervezték meg a Regionális Zongora Találkozót a Sándor Frigyes Hét előtt. Hangkép.

Már elkészült a táncoló figurák makettje

Már elkészült a táncoló figurák makettje

2024. máj. 05.

A város 73. születésnapján, a tánc világnapján, a Wünsch házaspár jelenlétében rendezték hétfőn a város tánckultúrája előtt tisztelgő szobor alapkő-letételét. A táncoló figurákat a Bartók Kamaraszínház és a Vasvári iskola közötti parkos részen helyezik el, a szobor alkotója, Rohonczi István ROHO szerint még idén.

DSTV: táncos remeklések

DSTV: táncos remeklések

2024. máj. 05.

Rangos megméretéseken értek el kimagasló eredményeket a dunaújvárosi táncos növendékek, derül ki a DSTV összeállításából. Szép sikerek sorát aratta a Wesley da Capo Alapfokú Művészeti Iskola közössége a közelmúltban rendezett versenyeken. Hangkép.

Wesley Da Capo: dupla diadal a tánc világnapján

Wesley Da Capo: dupla diadal a tánc világnapján

2024. máj. 01.

Nagyszabású, az egész intézményt megmozgató gálával ünnepelte a tánc világnapját a Wesley da Capo Alapfokú Művészeti Iskola. Az esemény léptékére jellemző, hogy a műsor kétszer aratott vastapsot a Bartók színháztermében múlt vasárnap.

DSTV: az uszoda építésének története

DSTV: az uszoda építésének története

2024. ápr. 30.

Különleges műtárggyal folytatódott az Intercisa Múzeum sorozata, derül ki a DSTV összeállításából. Az uszoda építéséért járt emlékplakett nyomán a létesítmény születésének hétterét is felelevenítette Hodik Mónika történész-muzeológus. Hangkép.

DSTV: különleges festmények

DSTV: különleges festmények

2024. ápr. 29.

Rendhagyó kiállítást láthattak a vendégek a Bartók Kamaraszínház aulájában, derül ki a DSTV összeállításából. Wild-Zentai Mariann művei nemcsak születési körülményeik miatt érdemesek a figyelemre – az alkotói szándék is különlegessé teszi azokat. Hangkép.