Dunaújváros Hetilap

Tanácsok ebtartóknak

Vass Ádám - 2015. november 16. 7:31

Kétszer annyi táplálékot adhatunk az udvaron tartott kutyáinknak télen, ebből tudnak ugyanis kellő mennyiségű zsírtartalékot felhalmozni maguknak. Dr. Győri Balázs állatorvossal arról beszélgettünk, milyen védelemre van szüksége négylábú kedvenceinknek a hideg idő beköszöntével.

A kunszentmiklósi fiatal állatorvos 2002-ben diplomázott a budapesti Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi karán. 2009 óta praktizál városunkban, a Római Állategészségügyi Centrumban. Két vizsgálat között volt alkalmunk beszélni vele a kutyusok téli gondoskodásáról.

A lakásban tartott kutyák esetében különösebb kihívást nem jelent a tél, bizonyos szempontból ők csak a séták alkalmával vannak kitéve az időjárási körülményeknek.

-A nagytestű kutyáknál a ruházkodás inkább túlgondoskodásnak, vagy divatnak minősül, nyílván nem árt nekik, de ők termelnek annyi hőt, amennyivel bőven kibírnak egy hosszabb sétát is. A kutyák egyébként sem hajlamosak a megfázásra, a hideg inkább csak stresszként éri őket. Azonban a kisebb kutyáknak a tömeghez viszonyított testfelületük nagy, és sugárzással rengeteg hőt elveszítenek, tehát a néhány kilós kutyákat bizony a hideg, szeles időben célszerű öltöztetni. Olyan ruhát válasszanak, ami véd a széltől, és lehetőség szerint nem is ázik el. Természetesen a séták hosszát annak megfelelően kell megválasztani, ahogy a kutya bírja. Télen jórészt sötétben visszük le a kutyákat sétálni, így válasszunk fényvisszaverő nyakörvet vagy bármilyen fényvisszaverő, villogó dolgokat.

A kertes háznál, az udvaron tartott kutyáknál azonban már más a helyzet. Őket kell a legjobban felkészíteni a hidegre, aminek legfontosabb eleme az etetés a megfelelő zsírtartalék felhalmozás érdekében.

-A téli időszakban a kinti kutyák energiaigénye akár a kétszerese is lehet a nyárihoz képest, és ennek megfelelően a táplálékát is nyugodtan a duplájára lehet emelni. Célszerű több kisebb adagot adni nekik. Különösen igaz ez a rövidszőrű fajtákra, amelyeknél nagyon nagy a hő veszteség. Az itatójukat naponta többször is ellenőrizni kell, hogy nem fagyott-e be a víz. A hó evése nem egyenlő az itatással, az nem ugyanolyan víz, és nem is tesz jót az állatnak. Mivel a kutya az emésztéshez használja a vizet, etetés után fogja a legtöbbet inni. A kutyaház még nagyon fontos a téli időszakban. A legfontosabb kritériuma az, hogy kellően kicsi legyen, hogy össze tudjon kuporodni és be tudja fűteni saját magának. Természetesen fontos még, hogy száraz és szélvédett helyen, valamint alulról szigetelt legyen.

A téli időszak egészségügyileg a lehető legzavartalanabb hónapok, az állatorvosi váróteremben sincs akkora hangzavar, mint tavasszal szokott.

-Jóval kevesebb a betegség, mint enyhe időben. A fertőző betegségek és mikroorganizmusok ugyanis nem életképesek a tartósan hideg időben. A kullancsokra azonban érdemes télen is odafigyelni, hiszen inkább a hűvös, párás időszakot kedvelik, az enyhébb téli időszakban, november-december és február-március tájékán gondot kell fordítani arra, hogy védekezzünk ellenük. A leggyakoribb téli panasz az idős kutyák ízületi megbetegedése szokott lenni. Az idősebb kutyák ízületei a tél beálltával, valamint a hideg idő és a légnyomásváltozások megérkezésével gyakran szoktak sajogni, fájni, csak úgy, mint az idős embereknek. Ha a gazdája azt tapasztalja, hogy a kutya csak ritkán jön elő a házából, akkor is csak nehezen és darabos a mozgása, akkor nagy valószínűséggel annak a kutyának fájdalmai vannak, ilyenkor célszerű állatorvos segítségét kérni. Semmiképp nem javasoljuk, hogy ilyenkor bárki a házi patikájából gyógyszert adjon neki, a humán készítmények kifejezetten mérgező hatásúak lehetnek.

A rovat további hírei: Közélet

Visszakaphatja végre a régi nevét, újra Szentháromság tér lesz

Visszakaphatja végre a régi nevét, újra Szentháromság tér lesz

2024. nov. 28.

Legutóbb a Mondbach-kúriában ülésezett az Utcanév Munkacsoport, ahol több új utcanévre, vagy névváltoztatásra irányuló javaslatot tárgyaltak, illetve véleményeztek. 

Évtizedes pályák a város egészségügyéért

Évtizedes pályák a város egészségügyéért

2024. nov. 28.

Összeállításunkban hétről hétre felelevenítjük a 2019-2024-es önkormányzati ciklusban díjazottak névsorát, életútját. Ezúttal az egészségügyi szféra kitüntetettjeit vesszük sorra.

Különdíjat nyertünk a Virágos Magyarország 2024-es versenyén

Különdíjat nyertünk a Virágos Magyarország 2024-es versenyén

2024. nov. 28.

Budapesten rendezték meg a Virágos Magyarország idei ünnepélyes díjkiosztó gáláját, ahol Magyar Turisztikai Ügynökség és a Virágos Magyarország Szervező Bizottsága Biodiverzitás különdíját Dunaújváros nyerte el, a díjat pedig Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester vette át.

Tegyünk jót, együnk pizzát!

Tegyünk jót, együnk pizzát!

2024. nov. 27.

Évek óta sikeresen működik városunkban a Dunaújváros kenyere akcióprogram, mely negyedévente egy kiválasztott szervezetet támogat alkalmanként akár félmillió forinttal. Tulajdonképpen ennek mintájára kezdődik el most Dunaújváros Önkormányzata és az Édes Étterem és Pizzéria közös kezdeményezése, a Dunaújváros Pizzája program.

Megnyílt a Béke városrész postája

Megnyílt a Béke városrész postája

2024. nov. 27.

A tervezett időpontban, tehát november 26-án reggel nyolc órakor megnyílt a Március 15. téren lévő postahivatal, ezzel pedig a Békében élők visszakapták a városrész postáját. A nyitás pillanatát egészen komoly érdeklődés, sőt sorállás jellemezte.

Fontos a tűzvédelem, de a törődés mindennél többet ér

Fontos a tűzvédelem, de a törődés mindennél többet ér

2024. nov. 26.

A Pentelei Nyugdíjas Klub minden hétfőn klubdélutánt tart a Pentele Klubházban. A szokásos heti összejövetelen ezúttal részt vett Orosz Csaba, a Pentele városrész önkormányzati képviselője is, aki rövid tűzvédelmi tájékoztatót tartott a nyugdíjas klub tagjainak.

Ha jön és ellenőriz a kéményseprő…

Ha jön és ellenőriz a kéményseprő…

2024. nov. 26.

A balesetek elkerülése, illetve az egészségügyi, élet-, és vagyonbiztonság érdekében fontos a kémények tisztán tartása, rendszeres ellenőrzése. A társasházakban és családi házas övezetben is a katasztrófavédelem kéményseprőipari szerve végzi az égéstermék-elvezetők rendszeres ellenőrzését.