Borszentelés napja
István és János: férfi keresztneveink közül egykor a legnépszerűbbek voltak. Az e nevek viselőivel nem a legkegyesebb a sors – névnapjuk ugyanis a legszebb téli ünnepünk mögött kissé háttérbe szorul.
Az Istvánok járnak rosszabbul: karácsony másnapját még a születésünnep hangulata uralja, s az ekkorra eső névnapjukat így a kettősség jegyében élik. A templomokban ilyenkor megemlékeznek a név ókori jeles viselőjéről, az első keresztény vértanúról, Szent István diakónusról. Őt úgy tartották számon, mint Jézus hetvenkét tanítványa közül a legkiválóbb szónokot. Rá is emlékeztetnek az Erdélyben még sok helyütt élő szokás hordozói, a regölők, akik 26-án és 27-én járnak köszönteni – egy füst alatt az Istvánokat és Jánosokat.
Utóbbiaknak nem kell más ünnepi hagyománnyal közösködni, a mai nap csak a Jánosoké. És a bor tiszteletéé; ez viszont a névadó életéhez kapcsolódik, ahogy a jánosáldás hagyománnyá nemesedése is.
Az egykori halászból lett apostol és evangelista a tanítványok között a legfiatalabb volt, s az emlékezet szerint Krisztus által a legkedveltebb. Nem véletlen, hogy az utolsó vacsorán az Úr mellett foglalhatott helyet. Az apostolok közül egyedül ő kísérte el a Mestert a Golgotára, s a haldokló Jézus az ő gondjaira bízta édesanyját, Máriát.
A XI. század óta ismert szokás a búcsúzkodáskor előtti utolsó pohár bor jánosáldásnak nevezése; a középkori lovagok is ezzel indultak csatába. Eredete a legendabéli történetig nyúlik vissza, mely szerint mérgezett bort itatnak Jánossal, amikor egy pogány főpapot akar megtéríteni. A gyilkos méreg azonban hatástalan marad! Így lett Szent János egyik jelképe a borral telt kehely, s így vált az alakjához kötött ital jelképes értelművé. A borszentelés ősi szokását az egyházi liturgia megőrizte, ma a templomjárók ennek tanúi lehetnek. A borrendek is tisztelik és éltetik a hagyományt, így mára szinte ökumenikussá lett a katolikus tradíció.
Az egykori kántálók szavával mondva: szálljon minden házra Szent János áldása!
A rovat további hírei: Kultúra
Ünnepi író-olvasó találkozó a könyvtárban
2025. máj. 25.
A közelgő 96. Ünnepi Könyvhét és 24. Gyermekkönyvnapok alkalmából Bauer Barbara író, újságíró lesz a József Attila Könyvtár vendége jövő kedden. Szeretettel várnak minden érdeklődőt!
DSTV: teltházas Wesley-gála
2025. máj. 25.
Szép élményekkel gazdagodhattak mindazok, akik ellátogattak a Wesley-Da Capo Alapfokú Művészeti Iskola év végi gálájára, derül ki a DSTV összegzéséből. A Bartók színházterme adott otthont a tánc világnapjára időzített eseménynek, ahol az intézmény büszke növendékei csillogtatták meg tudásukat. Hangkép.
Hangolás után orgonakoncert a templomban
2025. máj. 24.
Különleges zenei csemegét ígér a komolyzene szerelmeseinek az evangélikus templomban rendezendő orgonakoncert vasárnap. A hangszer időszerű hangolása után ez lesz az első bemutató.
DSTV: "Fény és Érzelem" az MMK-ban
2025. máj. 23.
Újabb tárlat nyílt a Munkásművelődési Központ kiállítóterében, derül ki a DSTV összegzéséből. Gallainé Nagy Erzsébet Fény és Érzelem címmel mutatta be legújabb fotóit – a megnyitót zenei aláfestés tette érdekesebbé. Hangkép.
ICA-D: finisszázs és szabadtéri koncert csalogat
2025. máj. 22.
Festés és hangfestés, tárlatvezetés és muzsika – vonzó programmal ér véget az Elefánttá vált köd című kiállítás a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) pénteken délután. Hangkép és kedvcsináló itt! Ne válj köddé – gyere!
Élő sporttörténelem a jégkorongozókkal
2025. máj. 21.
Legendás játékosokkal és a nagy rivális korábbi vezetőjével együtt emlékeznek meg a dunaújvárosi jégkorong kezdeteiről és aranyéveiről az Intercisa Múzeum sporttörténeti előadás-sorozatának második állomásán csütörtökön délután öt órától.
Sajtófotókkal folytatódik a tantermi tárlatok sora a Rostiban
2025. máj. 21.
Szabóné Zsedrovits Enikő fotóiból – és a képek születéséhez kapcsolódó történeteiből – rendeznek válogatást a Tantermi tárlatok a Rostiban című sorozat keretében. A kiállítás megnyitója csütörtökön délelőtt lesz.