Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Vissza az életbe

Várkonyi Balázs - 2016. április 16. 7:40

Autólámpa villan, nézek erre is, arra is, de csak én vagyok az út szélén, hát akkor nekem szól a jelzés. És tényleg. Kivágódik a kocsi ajtaja, pattanj be, mondja a férfi. Te jó ég, ez nem a Csongor? De bizony, ő. Ezer éve nem láttam.

Kapóra jön az alkalmi fuvar, mert sietnék, ám most már aligha siethetek, most az ifjúkort kell visszaidézni. A hajdani irgalmas kórház után a sarkon befordul – van itt egy jó kis kávézó, mondja. Beülünk. Elő hát a múlttal!

Csongi a kisváros ismert figurája. Már kölyökkorában is népszerű volt, igazi vezéregyéniség, erős, talpraesett, és jó focista, ami a falkarangsorban döntő volt. Íjászkodott is. „Úri” sport, mondták. A fiú tekintélyét jellemezte, hogy mamáját, a tanárnőt is az ő nevén szólítottuk, „Csongor néninek” hívtuk. Csak mosolygott ezen a tanárnő. Büszke volt a fiára. Mi is a „nagy” haverra.

Volt, hogy együtt nyomtuk a kórházi ágyat, éppen itt, a kávézó-közeli régi ispotályban, ami ma már tán nem is működik, van korszerű, mindentudó városi kórház, de nekünk az a régi a minden, mert ott praktizált a nagyhírű, nagy tekintélyű Dönci bácsi, az egész város által tisztelt főorvos. Kettőnket is ő műtött – gyermekbaleset, mi más lett volna –, és elégedetten konstatálta a vizitnél, hogy ágyszomszédok vagyunk, mert „így jobban szem előtt van a két csibész”. Mondanom se kell, eszünkbe se jutott akkor csibészkedni…

Dönci bácsiról tudtuk, hogy valamikor szerzetes orvos volt, de miután az irgalmas rendet szétverték, már csak a megmaradt hivatásának élt. Szívvel-lélekkel. Hajnalban már bent volt, és a legtöbbször még késő este is hallani lehetett a szavát a kezelőben. A napot mindig a kápolnában kezdte, ami akkoriban „tiltott övezet” volt. De nem neki. A szakmai presztízse érinthetetlenné tette. A hatalom emberei is hozzá, az öreg klerikushoz mentek, ha baj volt.

Egyszer, már ifjú felnőttként Csongor ismét a jó öreg kezei közé került. Versenyre menet éppen csak elhagyták a várost, amikor a cementszállító a buszuknak csapódott. Négyen sérültek meg. Ő életveszélyesen. Áldottam a sorsot, hogy a főorvos bent volt – mondta később. De hiszen mindig bent volt! A szolgálat volt az élete.

Akkor, azon a napon ez volt a szerencséje Csonginak is. Csak annyit őrzött aztán rossz emlékként, hogy a jobb válla többé nem úgy engedelmeskedett, mint azelőtt. Az íjászattal is fel kellett hagynia. Meséli, az ezredforduló táján egy bemutatón volt nézőként. Ott egy öreg sportbarátja kapacitálta, hogy még egyszer feszítse meg az íjat. Szabódott, s akkor a régi versenytárs annyit mondott: Barcelona, 1992.

Azon az olimpián az első ünnepelt egy mozgássérült íjász volt: Antonio Rebollo. Neki kellett tüzes nyílvesszővel meggyújtania az olimpiai lángot. Gyakorlásként ezerszer lőtt. És ezerszer sikerült. De „élesben” hajszálnyival fölé ment a vessző. Ezer sikeres lövés után egyetlen kudarc! A láng végül meggyulladt, a közönség ünnepelt. Antonio példakép lett. Rá gondolva – mondja Csongor – akkor, ott utoljára megfeszítettem az íjat. És úgy éreztem, visszatértem a régi életembe…

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra

DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra

2025. ápr. 17.

Folytatódott a nemrégiben útjának indított nagyszerű kezdeményezés a Resti Bisztróban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rosti iskola újabb diákja állíthatta ki a műveit az étteremben – az érdeklődők Kajtár Lara munkáiból láthatnak válogatást. Hangkép.

A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)

A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)

2025. ápr. 16.

Ihletett-szép koncerttel lepte meg a közelgő húsvét jegyében a muzsika szerelmeseit a Dunaújvárosi Vegyeskar: a korszakokon, műfajokon át ívelő virágvasárnapi hangverseny helyszíne a református templom volt – ahol immár visszatérő vendégként lépett pódiumra a kórus.

Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések

Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések

2025. ápr. 15.

Folytatta a szép hagyományt az intézményi közösség, idén is méltó módon ünnepelte névadóját a Sándor Frigyes Zeneiskola. A jövő muzsikusai és művész-tanáraik egész héten át tartó programsorozattal tisztelegtek a jeles zenész, pedagógus öröksége előtt.

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában

2025. ápr. 15.

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában az év második felében Antonio Pappano karmestertől a zongorista Víkingúr Ólafssonon és a Nyerd meg az életed zenéjét megalkotó Csong Dzseilen át a dzsessz-zenész Diana Krallig.

A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre

A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre

2025. ápr. 14.

Az idén 30 éves Morcheeba zenekar nyár után ősszel másodszor is fellép Budapesten. A világhírű triphop formáció július 2-i Müpa-koncertje után október 22-én a Barba Negrában is műsort ad.

DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában

DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában

2025. ápr. 12.

A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása. A közelmúltban helyi alkotó, Kiss Kálmán költő, tanár, a helyi irodalmi élet ikonikus alakja volt az Utószó élő irodalmi antológia vendége a Kortárs Művészeti Intézetben. Hangkép.
 

Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként

Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként

2025. ápr. 11.

Folytatódott az Utószó irodalmi antológia. A rendezvény vendége Kemény István többszörösen díjazott költő, író, esszéíró volt. Legutóbbi kötetéről, a Lovag Dulcinea című verses lovagregényéről Gyöngyössy Csabával beszélgetett.