Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

A túlélő magányossága

Várkonyi Balázs - 2016. május 25. 10:50

Zsófi elment vadászni. Fegyvere, mint mindig, a fényképezőgép volt. Barangolt. Egy iszaptengerben meglátott valamit. A fotónak a Magányosság címet adta. Az egyedüllét allegóriája…

Még ha egy szívós lápi növény bújt volna itt elő! De nem, épp egy törékeny kis pipacs. Az, amelynek ott volna a helye a „szárazon”, az érintetlen gyepen vagy a szántók peremén, ahol társai, a búzavirág, a tyúkhúr, a madársóska meg a lúdfű is lelhető. És hogyhogy egymagában áll? A szél fútta az egy szem magot ide? A pipacsot nem lehet magányos harcosnak nevezni. A tömegben érzi jól magát, ahogy a vadvirágok más egyedei is. A sokaság ad nekik bátorságot az igencsak rövid életükhöz.

Egynyáriak. Élni akarásukat példázza jó néhány kutatási eredmény. A lúdfűvel zajló kísérletek mutatták, hogy az agresszív lelegeltetés után a növény hihetetlen gyorsasággal képes regenerálódni, és sokkal több magot termel, mint az érintetlen társai. Példátlan szívóssága másik jele, hogy bár a trópusokon nem őshonos, de ott is megél – sőt, a szakértők szerint a jövőben sivatagok megtermékenyítésére is alkalmas lehet.

Ezek a nem sokra tartott gyomnövények igazi küzdők. Számos faj magvai akár hat-hét éven át képesek a földben meglapulni, s annyi idő után megeredni. És a legkülönösebb próba, ami alá gyomnövényt vetettek, egészen meghökkentő eredményt hozott. A magvakat kétféle földbe dugták. A tökéletes tisztaságú, sterilizált virágföldben, amelyben a nemes virágok remekül érzik magukat, a gyomok magvai ki sem keltek; a sokféle ártó mikroorganizmust is tartalmazó közönséges virágföldbe vetett magvak viszont kihajtottak. Megküzdöttek az életükért, és virultak. Nem is kell tehát annyira csodálkozni a kis túlélő pipacson?

Dehogynem!

A rovat további hírei: Kultúra

Kiss Kálmán varázslatos vendégeskedése az Utószó sorozatában

Kiss Kálmán varázslatos vendégeskedése az Utószó sorozatában

2025. ápr. 03.

Versben mondta el, minden túlzás nélkül: humorral és nagy mesélőkedvvel körített rendhagyó irodalomórákká vált a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) élő irodalmi antológiája legutóbbi eseménye: az Utószó című sorozat vendége Kiss Kálmán költő, író, tanár volt, akivel Gyöngyössy Csaba beszélgetett kedden délután.

Folytatódik a "Rosti a Restiben" sorozata

Folytatódik a "Rosti a Restiben" sorozata

2025. ápr. 01.

A Rosti diákjainak műveiből nyílt tárlat szép sikert aratott a Vasmű úti egységben, a következő bemutatót szerdán délután ajánlják a vendégek figyelmébe. Kajtár Lara önálló tárlattal rukkol ki.

Több mint 220 programot kínál a Wunderbar Fesztivál

Több mint 220 programot kínál a Wunderbar Fesztivál

2025. ápr. 01.

Országszerte mintegy 190 intézmény vesz részt a Wunderbar Fesztivál több mint 220 programot kínáló programsorozatában április 5-ig.

Kiss Kálmán költő lesz az Utószó vendége

Kiss Kálmán költő lesz az Utószó vendége

2025. már. 31.

A Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) élő irodalmi antológiája április 1-jén, kedden délután folytatódik: az Utószó című sorozat vendége Kiss Kálmán költő, író, tanár lesz, akivel Gyöngyössy Csaba beszélget.

Bemutatják a víz különféle arcait

Bemutatják a víz különféle arcait

2025. már. 31.

Festményeken, installációkon és fotókon keresztül a víz különféle arcait mutatja be a Blue című kiállítás, amely szombaton nyílt Budapesten az A.P.Art Galleryben, a víz világnapja előtt tisztelegve.

Folytatódik a Vasas élő zenés táncházi sorozata

Folytatódik a Vasas élő zenés táncházi sorozata

2025. már. 28.

Bekuckóztál az eső elől, de szombaton már nagyon mennél valahová? Itt a remek alkalom: mindenkit várnak a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes élő zenés táncházába az MMK-ban! Járdkilábam a hajtás után.

EU-s pályázatokkal a város kultúrájáért

EU-s pályázatokkal a város kultúrájáért

2025. már. 28.

A Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) elkötelezett az iránt, hogy a kortárs kultúra, a közművelődés, illetve a közösségépítés terén is olyan munkát végezzen, amely hozzájárul Dunaújváros fejlődéséhez, s az itt élő emberek számára teremt értéket.