A sárpentelei „Bózsi” törpeautója
111 éve ezen a napon a fővárosi Ganz gyárból kigördült az első magyar automobil. Ettől számíthatjuk a magyar autógyártás kezdetét. Az iparkrónikában Sárpentele is szerepet kapott…
Apró, de különös szerepet: egy tehetséges fiatalember sárpentelei háza az 50-es években vázlatokkal volt tele. Műhelye örök kísérletezőről árulkodott. Horváth “Bózsi” József egy magyar kisautó tervein dolgozott.
A KGST feladatmegosztása szerint hazánk személyautót nem gyárthatott. Az iparirányítás ezt úgy próbálta megkerülni, hogy 1953-ban szabványon kívüli törpeautók tervezését határozta el. Horváth József „cserkész” módjára egymaga kezdett munkába.
1955-ben a szakminisztérium három neves konstruktőrt delegált Székesfehérvárra, hogy a városi Motorjavító Vállalatnál megkezdődjék a mintapéldányok kikísérletezése. Józsefnek épp a fehérvári üzem volt a munkahelye – bevitte hát a terveit. Sikert aratott, és a következő évben a Horváth-csapat keze alól kikerült az Alba Regia. Egy másik kisautó is született, a Zappel „Csöpi” József vezetésével készült Balaton. Az 1956. május elsejei felvonuláson láthatta először a közönség a város két autóját.
Ugyanakkor vonult fel a Debrecenben készített, majd Fehérvárra került Úttörő, és a német BMW Isetta is – amelyről egy szakértő azt mondta: úgy néz ki, mintha egy hűtőszekrény és egy motor vadházasságának lenne a gyümölcse… A fehérváriak tetszését persze leginkább a két „saját” márka nyerte el. Az elfogultság érthető volt: a város büszkeségeként emlegették a vállalatot, ahonnét a kisautók kikerültek. Ez a repülőgép javító üzem utódja volt, ahol olyan kiváló szakembergárda dolgozott, hogy érdem volt oda bekerülni.
A magyar törpeautók sorsát egy 1957-es döntés pecsételte meg: az iparirányítás sokkal inkább a mopedgyártásban látott fantáziát, s annak fejlesztését határozta el. A kisautókaland így véget ért.
Az évfordulóhoz visszatérve: az 1905. május 31-én az első útjára indult jármű a legendás Csonka János tervei szerint készült postaautó volt. A kiváló konstrukció megbízhatóságáról a postások szava szól: Doxának becézték. Hatvanhat darab készült belőle, és a legtöbb még huszonöt év múlva is kiválóan teljesített.
A rovat további hírei: Kultúra
Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "66 szezon"
2025. ápr. 20.
Egy film, amely sűrített formában mutatja be egy kassai uszoda 66 szezonját – a szereplők élettörténetein, régi képein és mai visszaemlékezésein keresztül idézi fel a holokauszt és a kommunizmus korszakát a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden délután.
DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra
2025. ápr. 17.
Folytatódott a nemrégiben útjának indított nagyszerű kezdeményezés a Resti Bisztróban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rosti iskola újabb diákja állíthatta ki a műveit az étteremben – az érdeklődők Kajtár Lara munkáiból láthatnak válogatást. Hangkép.
A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)
2025. ápr. 16.
Ihletett-szép koncerttel lepte meg a közelgő húsvét jegyében a muzsika szerelmeseit a Dunaújvárosi Vegyeskar: a korszakokon, műfajokon át ívelő virágvasárnapi hangverseny helyszíne a református templom volt – ahol immár visszatérő vendégként lépett pódiumra a kórus.
Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések
2025. ápr. 15.
Folytatta a szép hagyományt az intézményi közösség, idén is méltó módon ünnepelte névadóját a Sándor Frigyes Zeneiskola. A jövő muzsikusai és művész-tanáraik egész héten át tartó programsorozattal tisztelegtek a jeles zenész, pedagógus öröksége előtt.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában
2025. ápr. 15.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában az év második felében Antonio Pappano karmestertől a zongorista Víkingúr Ólafssonon és a Nyerd meg az életed zenéjét megalkotó Csong Dzseilen át a dzsessz-zenész Diana Krallig.
A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre
2025. ápr. 14.
Az idén 30 éves Morcheeba zenekar nyár után ősszel másodszor is fellép Budapesten. A világhírű triphop formáció július 2-i Müpa-koncertje után október 22-én a Barba Negrában is műsort ad.
DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában
2025. ápr. 12.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása. A közelmúltban helyi alkotó, Kiss Kálmán költő, tanár, a helyi irodalmi élet ikonikus alakja volt az Utószó élő irodalmi antológia vendége a Kortárs Művészeti Intézetben. Hangkép.