Tovább bővül a családi csődvédelem
Szeptemberi indulása óta némileg egyszerűsödött a családi csődvédelem rendszere, mi közben a kormányhivatalok jogköre bővült a témában.
Az érdeklődés minden bizonnyal jelentősen nőni fog októbertől, amikor már nem csak lakásra, hanem bármire vonatkozóan lehet igényelni a segítséget. A magáncsőd rendszeréről, a beadási és elbírálási folyamatokról, valamint a csokról Pálvölgyi Ákos, a fővárosi kormányhivatal Gyámügyi és Igazságügyi Főosztályának vezetője beszélt a Rádió Orientnek.
Megszűntek a határidők, és most már folyamatosan lehet igényelnie annak a támogatást, akinek nincs köztartozása, veszélybe került a hitellel terhelt ingatlanja, a tartozása pedig meghaladja az ingatlan értékét, de nem haladja meg a 60 millió forintot. A kezdeti mérsékelt érdeklődés egyik oka lehet a korábbi hosszú, 100 és 400 oldal közötti terjedelmű anyag, ami azóta már jóval rövidebb lett, és a formanyomtatvány is egyszerűsödött. Pálvölgyi Ákos elmondta, hogy az elején bizonytalanság is övezte az addig ismeretlen intézményt, ma azonban már kevésbé tapasztalható ez, köszönhetően annak, hogy a kormányhivatal és a hitelintézetek munkatársai is beletanultak az eljárásba.
A kormányhivatalok szerepe nőtt az eljárások melegindításában, így a főosztályvezető mindenkinek azt javasolja, hogy inkább náluk nyújtsák be kérelmeiket, és ne a bankokban. Közgazdászok, jogászok segítenek elkészíteni a kérelmet a kormányhivatalokban, akik mostanra már komoly rálátást nyertek a témára, és életszerű tanácsokkal tudják ellátni nem csak azokat, akik jogosultak a családi csődvédelemre, de azokat is, akik egyéb hitelproblémával fordulnak hozzájuk. A bizalom növekedését jelzi, hogy míg kezdetben a telefonos érdeklődés volt jellemző, most már egyre többen jelennek meg személyesen.
A fővárosban jelenleg 91 folyamatban levő ügyről tud a kormányhivatal, 649-en keresték meg őket személyesen, és több mint 1400-an telefonon. A visszajelzések pozitívak, panasszal egyelőre nem szembesültek a hivatal munkatársai.
A Nemzetközi Valutaalap is dicsérte az eljárás bevezetését, melyről a főosztályvezető elmondta, hogy mindenki érdekét szolgálja, a hosszú időtartam - akár öt éves is lehet a folyamat – pedig sok mindenre elég kell, hogy legyen. A kérelem benyújtása után a hitelbírálat következik, és előfordul, hogy környezettanulmányt kérnek a hitelintézetek, amit a kormányhivatal végez, jegyzők közreműködésével. Pálvölgyi Ákostól azt is megtudhattuk, hogy sokan már most októberre készülnek, ahogy feltehetően jó páran térnek majd vissza hozzájuk azok közül is, akik az ingatlanjukra már megkapták a támogatást.
A csokkal kapcsolatban Pálvölgyi Ákos elmondta, hogy ha országosan nem is feltétlen ez a jellemző, náluk jelentős emelkedés tapasztalható a kérelmek számában. Tavaly májusban 1800-an igényelték náluk a kedvezményt, idén májusban pedig már 2800-an. Jellemzően a plusz szolgáltatás a népszerűbb, és a bankok is ezt preferálják, korosztályt és gyermekszámot tekintve vegyes az érdeklődés, de a főosztályvezető úgy látja, hogy a legfiatalabbak a legbátrabbak, azonban a 3 vagy többgyerekes szülők körében is egyre nő az érdeklődés.
A leggyakrabban arról érdeklődnek az emberek, hogy mi szükséges az igazolások beszerzéséhez, de az ingatlannyilvántartásba bejegyzett jelzálog törlésével kapcsolatban is jellemzőek a kérdések. Ez utóbbihoz a kormányhivataltól kell engedélyt kérni, amihez a hitelintézettel kötött szerződésre és a különböző, az ingatlannal kapcsolatos szerződésekre, engedélyekre van szükség. Sűrűn felmerül még egy-egy elutasított csok kérelem kapcsán a felülvizsgálat lehetősége. Ezt a kormányhivataltól, majd újabb nemleges válasz esetén illeték megfizetése után a kincstárnál is lehet kérvényezni.
Pálvölgyi Ákos kiemelte az e-mailes tájékoztatást, mely által a legegyszerűbben meg tudnak válaszolni minden kérdést, de telefonon és személyesen a kormányhivatalokban is készségesen állnak a kérelmezők rendelkezésére.
-OPH-
A rovat további hírei: Közélet
Segítették a nyuszi munkáját
2025. ápr. 18.
Húsvéthoz közeledve az üzletek megtelnek csalogató falatokkal, a polcokon sorakoznak a sonkák és az édességek. A gyerekeket rendszerint a húsvéti nyuszi is meglepi apróságokkal – az önkormányzat pedig városszerte segítette a munkáját.
Húsvét alkalmából segített az Adománykuckó
2025. ápr. 18.
Motyovszki Mátyás önkormányzati képviselő közreműködésével két hagyomány is folytatódott a Római városrészben. Az Adománykuckó csapata ételcsomagokkal segítette a rászorulókat, a képviselő pedig plüssökkel lepi meg a gyerekeket.
Szombaton pótolják a lomtalanítást a Technikum városrészben!
2025. ápr. 18.
Folytatódik az önkormányzat tavaszi sorozata, a múlt héten elmaradt lomtalanítást ezen a szombaton pótolják – négy gyűjtőpont lesz, elektronikai hulladék is leadható!
A biztonságunkért dolgoznak minden nap
2025. ápr. 18.
A csütörtöki közgyűlésen átadták a Dunaújváros Közbiztonságáért díjat. Az elismerést az idei évben Dávid Béla a Közbiztonsági Bizottság egykori kuratóriumi elnöke, Ladányi Lajos rendőr törzszászlós és Bubelka Máté tűzoltó főtörzsőrmester érdemelte ki. Az elismeréseket Pintér Tamás polgármester adta át.
Mezei Zsolt: "Most az egyszer hallgassanak ránk vasmű ügyben!"
2025. ápr. 17.
Április 16-án a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. „f.a.” és a Dunarolling Dunai Vasmű Kft. „f.a.” felszámolóbiztosai a 2012. évi munka törvénykönyve csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó szabályainak megfelelően bejelentették a csoportos létszámleépítésre vonatkozó szándékukat.
Díjátadások és pénzügyi döntések a közgyűlésen
2025. ápr. 17.
Ünnepi percekkel kezdődött a közgyűlés csütörtöki ülése, ahol Pintér Tamás polgármester átadta az idei évi Dunaújváros Közbiztonságáért díjakat, majd a testület 23 napirendi pontot tárgyalt meg nyílt ülésen, hármat pedig zárt ajtók mögött.
Újra mérgezik a városi kutyákat – nyomravezetői díjat ajánl fel az önkormányzat!
2025. ápr. 17.
Sajnálatos módon ismét előkerült Dunaújvárosban, hogy ismeretlen elkövető mérget helyez el a felső Duna-parti kutyafuttató területén. A lelketlen cselekmény következtében kutyák pusztulnak el – az önkormányzat újra lépett a tettes ellen.