Gyergyószárhegyi művész Baracson
A jelenkori székelység egyik legismertebb művésze, Angi István keze alatt formálódik Baracs község legújabb szobra, amelyet a tavaly átadott szoborparkban állítanak fel.
A különleges „jelenség” a kackiás bajszú, hosszú szakállú, érdeklődő tekintetű ember, akiről már a külső jegyek alapján eldönthető, igazi művész lélek. A Gyergyószárhegyről érkezett Angi István, aki a szomszédjában lévő Lázár-kastély művészei között nőtt fel, már kilenc éves korában kalapácsot, vésőt fogott a kezébe, hogy megismerkedjen a kőfaragás mesterségével. Közben nyitott szemmel járt az egykor szebb időket megélt kastélyban tevékenykedő festők, grafikusok, szobrászok között, akiktől elleste tudományukat, aztán a saját arculatára formálta. A fenyők országában később a fafaragás mesterségét megtanulva készültek első szobrai, hangszerei, majd saját kovácsműhelyében elkészítette a rá jellemző késeit, bicskáit. Közben kitanulta az ácsmesterséget, így egyre több székelykapu nőtt ki kezei alól, melyek Magyarországon is több helyen láthatók.
Mint elmondta, a fával úgy kell foglalkozni, mint a nőkkel, ha kell, finom mozdulatokkal simogatva őket, de szükség esetén nem árt az erős kéz sem. Európa számos országában láthatók festményei, szobrai. Pihenésre soha nincs ideje, állandóan úton van. Most Baracs állomásozik, ahová Horváth Béla tanár jóvoltából jutott el, akivel több évre visszanyúló barátság köti. Fából készít szobrot, melyhez az ihletet a magyarság őstörténete, a helyi emberekkel történő beszélgetés, és saját művészi arculata adja, így a székely motívumok között megbújva megtalálhatók a csak rá jellemző formák is. Nagy fába vágta a vésőjét akkor, amikor megtervezte a közel három méteres alkotást. Miközben repülnek a forgácsok, ő már a jövőt tervezi, hiszen a pár nap alatt annyira megszerette Baracsot, hogy elmondása szerint biztosan a jövő évben is a község vendége lesz, ahol művészeti táborban fogja megtanítani mozdulatait az érdeklődő gyermekek és felnőttek számára.
A rovat további hírei: Kultúra
Négy nemzetiség seregszemléje az MMK-ban
2024. nov. 29.
Érdekes eseménnyel folytatja jubileumi sorozatát a Munkásművelődési Központ: a Dunaújvárosi Nemzetiségek Napja című program keretében négy dunaújvárosi közösség képviselői lépnek színre vasárnap délután.
"Az én otthonom, az én világom" – kiállításmegnyitó
2024. nov. 26.
Új festménykiállítás nyílt a Munkásművelődési Központban. Nagyon sokan várták Tubáné Bereczki Izabella legújabb gyűjteményét – joggal, és most sem csalódtak. A művész 27 alkotása díszíti az MMK auláját, a képek közül pedig legalább 11 teljesen dunaújvárosi vonatkozású.
"Főszerepben a jazz" – koncert a zeneiskolában
2024. nov. 25.
Folytatja a jazz koncertek sorozatát a Sándor Frigyes Zeneiskola. A következő koncertre az intézmény kamaratermébe várják a műfaj rajongóit kedden délután.
Visszatér a Tindersticks Magyarországra
2024. nov. 25.
A Tindersticks tizenhárom év után visszatér Magyarországra. A kultikus brit zenekar 2025. március 2-én a Magyar Zene Házában lép fel - olvasható az intézmény honlapján.
DSTV: "A fiú" a Bartók színpadán
2024. nov. 24.
Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, Florian Zeller A fiú című drámáját mutatta be a Bartók Kamaraszínház. A DSTV összeállításában szó esik a produkció kihívásairól, a drámai karakterekről, valamint az előadás üzenetéről is. Hangkép.
Utószó Boldizsár Ildikóval a mesék csodálatos világáról
2024. nov. 23.
A városunkban született és felnőtt író, etnográfus mesekutató és -terapeuta lesz a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) és a Kálvin János iskola közös programjának következő vendége: a Városháza házasságkötő termében kalandozhatunk a mesék birodalmában kedden délután.
DSTV: őszbúcsúztató az Intercisa Múzeumban
2024. nov. 23.
Családi délutánnal ért véget a Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozata az Intercisa Múzeumban, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény színes kavalkáddal várta a vendégeket – a kézműveskedés mellett pincétől a padlásig séta, de még szabadulószoba is csalogatott. Hangkép.