Kohászünnep
"Szent Borbálát a tűzzel kapcsolatos szakmák művelői választották oltalmazójuknak, így a kohászok is, akiknek ősidők óta a fő patrónája. Évről évre rá emlékeznek december negyedikén e mesterség tudói, és a rokon céhvilág emberei."
Oltalmazóban nem szűkölködnek a kohászok. Két ókori vértanút is tisztelnek védőszentjükként: Ágotát, akinek napja február ötödike, és Borbálát, akire ma emlékezhetünk.
Szent Ágota nevéhez az a különös legenda fűződik, hogy kínhalála után az ősi város, Catania népét az Etna kitörésekor az ő halotti kendője védte meg a pusztulástól. Borbála, az ugyancsak a Római Birodalomban élt leány legendáriuma szintúgy különös történetet őriz: az ő jeladására menekült meg sok bányász a tárnaomlástól. Az általa pártfogoltakat szolgálta rövidre szabott életében, ők pedig megmentőjükként tekintettek rá. Kereszténységét nem tagadta meg, azért apja maga fejezte le – de a gyermekgyilkos megbűnhődött: villám sújtotta halálra. Ez a motívum magyarázza, hogy Szent Borbálát a tűzzel kapcsolatos szakmák művelői választották oltalmazójuknak, így a kohászok is, akiknek ősidők óta a fő patrónája.
Évről évre rá emlékeznek december negyedikén e mesterség tudói, és a rokon céhvilág emberei: ércöntő, bányász, ágyú- és harangöntő, tűzszerész – egy testvériséghez tartozók mindannyian, így természetes, hogy Borbála kultuszát is egyként őrzik. A hagyomány Selmecbánya XVIII. századi felvirágzása óta töretlenül él. Az 1735-ben alapított selmeci kohász-bányász iskola diákjai aztán a megemlékezésbe sok játékos elemet csempésztek, amelyek egységes szokásrenddé alakultak: így lett a Borbála-napi ünnep része a tradicionális szakestély – amelynek évszázados rendje csorbítatlan, ahogy a minap rendezett újvárosi ceremónia is igazolta. A soproni, miskolci, dunaújvárosi diákhagyományok töretlenül élnek.
Az ősi szakmák tömegek számára adtak kenyeret – és tápláló erőt az ipart befogadó városoknak. Na és szakmai-szellemi bázist. Elég csak végiggondolni, mi lenne városunk a vasmű, meg a képző intézmények, a hajdani technikum és utódja, a főiskola nélkül?
A rovat további hírei: Kultúra
A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)
2025. ápr. 16.
Ihletett-szép koncerttel lepte meg a közelgő húsvét jegyében a muzsika szerelmeseit a Dunaújvárosi Vegyeskar: a korszakokon, műfajokon át ívelő virágvasárnapi hangverseny helyszíne a református templom volt – ahol immár visszatérő vendégként lépett pódiumra a kórus.
Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések
2025. ápr. 15.
Folytatta a szép hagyományt az intézményi közösség, idén is méltó módon ünnepelte névadóját a Sándor Frigyes Zeneiskola. A jövő muzsikusai és művész-tanáraik egész héten át tartó programsorozattal tisztelegtek a jeles zenész, pedagógus öröksége előtt.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában
2025. ápr. 15.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában az év második felében Antonio Pappano karmestertől a zongorista Víkingúr Ólafssonon és a Nyerd meg az életed zenéjét megalkotó Csong Dzseilen át a dzsessz-zenész Diana Krallig.
A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre
2025. ápr. 14.
Az idén 30 éves Morcheeba zenekar nyár után ősszel másodszor is fellép Budapesten. A világhírű triphop formáció július 2-i Müpa-koncertje után október 22-én a Barba Negrában is műsort ad.
DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában
2025. ápr. 12.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása. A közelmúltban helyi alkotó, Kiss Kálmán költő, tanár, a helyi irodalmi élet ikonikus alakja volt az Utószó élő irodalmi antológia vendége a Kortárs Művészeti Intézetben. Hangkép.
Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként
2025. ápr. 11.
Folytatódott az Utószó irodalmi antológia. A rendezvény vendége Kemény István többszörösen díjazott költő, író, esszéíró volt. Legutóbbi kötetéről, a Lovag Dulcinea című verses lovagregényéről Gyöngyössy Csabával beszélgetett.
Virágvasárnapi koncert a Dunaújvárosi Vegyeskarral
2025. ápr. 11.
Folytatja az ünnepi hangversenyek sorozatát a Dunaújvárosi Vegyeskar: a húsvéti ünnepkört kezdő virágvasárnap a református templomban mutatkozik be a kórus.