Eredményes évet zárt a katasztrófavédelem Fejér megyében
Évértékelő és feladatszabó értekezletet tartott a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság február 4-én, szerdán délelőtt Székesfehérváron. A rendezvény elöljárója dr. Tollár Tibor tűzoltó dandártábornok, a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság gazdasági főigazgató-helyettese volt.
A megyeházán tartott értekezleten Magosi Lajos tűzoltó ezredes, katasztrófavédelmi igazgató szakterületenként összegezte az elmúlt év feladatait. Kiemelte, hogy az igazgatóság feladatellátásának meghatározó tényezője volt a megelőzés, amelynek két fontos eleme a hatósági fellépés és a lakosságtájékoztatás. A bővülő feladatkörből és a gazdasági beruházások erősödéséből adódóan emelkedett az ellenőrzések száma.
A minél hatékonyabb munkavégzés és partnerközpontú szemlélet érdekében megvalósult az integrált hatósági feladatellátás, vagyis a hatósági szakterületen dolgozók munkáját a tűzoltósági, a polgári védelmi és az iparbiztonsági szakmai vezetők támogatják, így minden területen felkészült szakemberek hajtják végre az ellenőrzéseket. A megelőző szemlélet erősítése érdekében az év folyamán több alkalommal a Fejér Megyei Tűzmegelőzési Bizottsággal hívta fel a figyelmet az igazgatóság a szezonális veszélyekre, hangsúlyozva azokat a tanácsokat, jogszabályi előírásokat, amelyek megfogadásával, betartásával az állampolgárok is sokat tehetnek saját és környezetük biztonságáért. Az ifjúság ismereteinek bővítése érdekében több alkalommal nyílt napot tartottak a hivatásos tűzoltó-parancsnokságok, a középiskolás fiatalok pedig a közösségi szolgálatteljesítés keretén belül részletesen megismerkedhettek a katasztrófavédelem szervezetével. A hatósági megelőző tevékenység és a kommunikáció eredményességét a beavatkozások statisztikája is alátámasztja. 2014-ben összesen 2566 tűzoltói beavatkozás volt a megyében, a tűzesetek és a műszaki mentések száma egyaránt csökkent a korábbi évhez képest.
A fejlesztések terén tavaly jelentős előrelépéseket sikerült elérni – hangsúlyozta az igazgató. Megkezdte működését a Pusztaszabolcsi Katasztrófavédelmi Őrs, amelynek eredményeként a környező településekre most már nem húsz-huszonöt, hanem tíz-tizenöt percen belül megérkezik az elsődleges tűzoltói segítség. Megvalósult a Területi Egészségügyi, Pszichológiai és Munkabiztonsági Ellátó Központ, amely a szomszédos megyék katasztrófavédelmi igazgatóságának állományával együtt 1200 fő egészségügyi ellátását biztosítja. A dunaújvárosi laktanyában felújításra kerültek a készenléti állomány pihenőszobái és a zuhanyzó, jelentősen javítva ezzel az elhelyezési körülményeket.
Beszámolójában Magosi Lajos tűzoltó ezredes kiemelte még az önkéntes szerepvállalás fontosságát. Hangsúlyozta, hogy tovább erősödött az egyesületek szakmai felkészültsége és technikai felszereltsége, köszönhetően a pályázati lehetőségeknek és a hivatásos tűzoltó-parancsnokságok szakirányításának. Tavaly megalakultak a járási mentőcsoportok, amelyek sikeres minősítő és rendszerbeállító vizsgát tettek. A közeljövőben az önkéntes szerepvállalásra helyi szinten is lehetőség nyílik a települési önkéntes mentőcsoportok megalakulásával, így szükség esetén a hivatásos erők mellett a helyi, járási és megyei mentőcsoportok bevonásával megsokszorozható a védekezésben, helyreállításban résztvevők száma. Magosi Lajos tűzoltó ezredes beszédének zárásaként megköszönte az igazgatóság teljes személyi állományának elmúlt éves feladatellátását.
Dr. Tollár Tibor tűzoltó dandártábornok, a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság gazdasági főigazgató-helyettese évértékelő beszédében kiemelte: a katasztrófavédelem 2014-ben sikeresen teljesítette a közbiztonsági rendeltetéséből adódó feladatait. A hatósági megelőzési tevékenység területén jelentős eredményeket sikerült elérni. Emellett kiemelten fontos a szakmai felkészültség és a technikai eszközök fejlesztése a beavatkozások hatékonyságának és gyorsaságának fokozása érdekében. A tábornok jelentős előrelépésnek értékelte a tűzoltó gépjárművek számítógéppel történő felszerelését, amelyen minden szükséges információ elérhető a káresetek még hatékonyabb felszámolása érdekében.
Dr. Tollár Tibor tűzoltó dandártábornok a mentő tűzvédelem területét érintően kiemelte, hogy 2012 előtt kilencvenhat beavatkozó állománnyal rendelkező tűzoltóság működött az országban, ma már több mint száz hivatásos tűzoltó-parancsnokság és negyven katasztrófavédelmi őrs látja el a tűzoltási, műszaki mentési és kárelhárítási feladatokat. Hangsúlyozta, hogy 2015-ben további hét katasztrófavédelmi őrs kezdi meg működését. A gépjárműpark fejlesztése kapcsán kiemelte, hogy hamarosan megindul a tavaly bemutatott magyar tűzoltóautó sorozatgyártása, és folytatódik a sokat futott, elöregedett magasból mentő járművek lecserélése. 2014 év végén a Székesfehérvári Hivatásos Tűzoltó-parancsnokságon is sikerült egy új létraszert készenlétbe állítani, amely egy több mint húsz éves technikát váltott ki.
A gazdasági főigazgató-helyettes az önkéntesség erősítéséről is beszélt székesfehérvári látogatásán. Mint mondta: az önkéntes mentőszervezeteknek több mint nyolcezer tagja van, emellett 422 tűzoltó egyesülettel kötöttek együttműködési megállapodást a hivatásos tűzoltó-parancsnokságok. Az egyesületek technikai felszereléseinek fejlesztését és szakmai ismereteinek bővítését a központi költségvetésből biztosított, az elmúlt években folyamatosan megemelt pályázati forrásból támogatja a katasztrófavédelem. A következő lépés pedig azon önkéntes tűzoltó egyesületek körének bővítése, amelyek önállóan is beavatkozhatnak a káreseményeknél. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy megfelelő szakmai és technikai felkészültséggel rendelkezzenek. Ennek a célnak a megvalósításához nyújt segítséget a pályázati lehetőség – hangsúlyozta a gazdasági főigazgató-helyettes.
Dr. Tollár Tibor tűzoltó dandártábornok beszéde zárásaként elmondta: a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság 2014-ben jól teljesített, betöltötte a szerepét, szerves és meghatározó része volt a megye közigazgatási rendszerének.
A rovat további hírei: Sziréna
Átütemezik a munkálatokat, nem lesz teljes zár a Pentele hídon
2025. júl. 11.
Ezen a hétvégén. Egy hét csúszással számolhatnak a közlekedők, a tervek szerint jövő péntektől kell Földvár felé kerülni, és változik a munkamenet iránya is, értesült a DO.
Szundi vezetés közben? Szigorúan tilos!
2025. júl. 09.
A csapadékos időjárás nemcsak az útviszonyokat rontja, hanem a sofőrök éberségére is kihat – az elmúlt napokban országszerte több olyan közlekedési baleset is történt, ahol a járművezetők elaludtak, vagy elbóbiskoltak vezetés közben. Rendőrségi tipptár a megelőzésért!
Vihar után: címről címre haladva dolgoztak a tűzoltók
2025. júl. 07.
Folyamatosan munkálkodtak a viharkárok elhárításán a lánglovagok Fejér vármegyében – kora délután óta több mint 120 bejelentéssel érkezett az erős széllökésekkel kísért, városunkat is érintő zivatarcellák miatt. Jelentős az anyagi kár – de személyi sérülés szerencsére nem történt.
Baleset és teljes útzár a 62-es főúton
2025. jún. 30.
A főút Dunaújváros felé vezető szakaszánál történt közúti közlekedési baleset – egy teherautó és három személykocsi ütközött kora délután. Gyorshír.
Tovább él a vörös kód, meghosszabbították a hőségriasztást
2025. jún. 26.
Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján döntött – péntekig biztosan él a legmagasabb szintű figyelmeztetés az extrém hőség miatt.
Országos tűzgyújtási tilalom a hőség miatt!
2025. jún. 25.
Az egész országot sújtó kánikula és tartós csapadékhiány miatt hazánk teljes területén tűzgyújtási tilalom lép életbe mától. Tilos tüzet gyújtani a magyarországi erdőkben, a vasút és közút menti fásításokban és a kijelölt tűzrakóhelyeken is. Továbbá a parlag-, tarló- és gazégetés szintén nem engedélyezett a fokozottan tűzveszélyes időszakban. Felhívás.
Meteo extra: újra él a hőségriasztás!
2025. jún. 24.
Harmadfokú hőségriasztást adott ki az országos tisztifőorvos az ország egész területére vonatkozóan – a riasztás ezúttal csütörtökön éjfélig érvényes. Felhívás és tipptár a hajtás után!