Ezer éves a pizza, de nem Nápolyban találták fel?
Mozaik címmel elindítottuk új rovatunkat, mely érdekességekről, gasztronómiáról, életmódról szól majd, böngésszék szeretettel, olvassák haszonnal. Kezdésként a vasárnapi ebédhez álljon itt mindjárt egy cikk a pizzáról és annak őstörténetéről. Jó olvasgatást és jó étvágyat.
Az egyik legrégibb olasz szó, a pizza első feljegyzését a délolasz Gaeta városában találta meg a táplálkozás történetével foglalkozó Giuseppe Nocca olasz történész. Ezek szerint a pizzát nem Nápoly városában "találták fel".
Giuseppe Nocca történelmi bizonyítékkal támasztja alá állításait arról, hogy a máig fennmaradt pizza szót nem Nápolyban használták először. A gasztrotörténész a Lazio és Campania tartományok határán húzódó, tengerparti Gaeta székesegyházának levéltárában talált egy 997-ben készült dokumentumot. Ebben az szerepel, hogy a püspökség területén lévő egyik malom tulajdonosának karácsony és húsvét ünnepén többek között 12-12 darab pizzát kell beszolgáltatnia a földbirtokos püspöknek.
A latin nyelvű szövegben a "do duedecim pizza" kifejezés szerepel a késői latin nyelvhasználat szerint. Gaeta mintegy 100 kilométerre fekszik a pizza bölcsőjének tartott Nápolytól. A klasszikusként ismert nápolyi pizza, vagyis a paradicsommal, mozzarella sajttal és bazsalikommal sütött margherita 1870-ben született Margit olasz királyné nápolyi látogatása alkalmával. Ezt az olasz nemzeti színeket hirdető, kizárólag helyi terményekből készített pizzát az Európai Unió 2008-ban védett eredetűnek nyilvánította.
A pizzához hasonlóan sütött lepényféleségről egyébként elsőként Platón görög filozófus írt, a pizza hagyományát tehát valószínűleg az ókori görögök hozták magukkal Dél-Itáliába Kr.e. 600 körül - jegyezte meg Giuseppe Nocca.
Forrás:MTI
A rovat további hírei: Mozaik
Az ünnepekre hangolva búcsúzott az idei évtől a Csomagtartóvásár (galériával)
2024. nov. 23.
Az esztendő utolsó bolhapiaci sokadalmának adott otthont a dunaújvárosi piac – rekord számú standdal, változatos kínálattal és remek hangulattal csalogatták a kincsvadászokat még múlt vasárnap. Folyt. köv. jövőre, a tervek szerint márciusban kezdik újra!
Mire ügyeljünk, ha online vásárolunk számítástechnikai alkatrészeket?
2024. nov. 23.
Az interneten megannyi weboldal van, amely számítástechnikai alkatrészeket árusít. Mindezeken felül magánszemélyek hirdetéseivel is találkozhatunk, ha elkezdjük böngészni a netes piacterek kínálatát. (X)
Kézműves kincsek és Tökmag Bazár az MMK-ban
2024. nov. 22.
Egy füst alatt két esemény: a városban és a környéken élő alkotók, őstermelők és kézművesek portékáiból, valamint a Tökmag Bazár kínálatából válogathatnak a Munkásművelődési Központ vendégei szombaton.
Az ingatlangazdálkodás és a modern technológia kapcsolata
2024. nov. 22.
Napjainkban a földmérést, a kataszteri térképezést és az ingatlanfejlesztést csak pontos elemzések, felmérések segítségével érdemes elvégezni. (X)
A MOHU hat hónap alatt 700 millió palackot gyűjtött össze
2024. nov. 21.
November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben - közölte a MOHU csütörtökön az MTI-vel.
Víztakarékos tippek a mindennapokra
2024. nov. 21.
Édesvíz-készleteink folyamatosan csökkennek, és napjainkban már egyre többen kezdik felismerni, hogy a víz olyan értékes kincs, amire nagyon kell vigyázni. (X)
2025-ben élénkülés várható az ingatlanpiacon
2024. nov. 20.
Az ingatlanpiac idei visszafogott eredményei ellenére a jövő évi kilátások már biztatóak, a szektor 2024-ben elérte a mélypontot, de megkezdődött a visszarendeződés, 2025-ben már élénkülés várható - ismertette Takács Ernő, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) elnöke a november 20-i, XII. Ingatlanfejlesztés napja alkalmából készített szerdai közleményében.