Aki "nem szállt el" - beszélgetés Moravecz Attilával
Egyáltalán nem „szállt el” a díjtól, amivel jutalmazták, ugyanakkor továbbra is karakteres elképzelései vannak az általa vezetett művészeti intézmény kulturális, művelődési szerepéről a városban, a fiatalok között egyaránt.
Többek mondják, hogy a Pro Cultura Intercisae díj jelöl is és jelent is valamit. Gratulálok! Önben mi játszódott le az átvétele óta?
Valójában meglepett, hiszen a tantestület terjesztett fel erre a díjra. Abban a pillanatban, amikor tudomást szereztem róla, nagyon jóleső érzés fogott el. A díj átadás ünnepélyes keretei is méltósággal zajlottak, ez is örömmel töltött el. Ugyanakkor másnap úgy folytattam a munkámat, ahogy addig. Nekem van egy megálmodott szintű kulturális irányvonalam a város vonatkozásában, polgárai irányába, ami az iskolánkat jellemezheti. Ezt próbálom tovább csinálni mindenféle „elszállás” nélkül.
Mi volt legutolsó, valóban nyomot hagyó élménye a zene területéről?
Ami valóban megragadott, lekötött, - vendégként lehettem ott – az Sárbogárdon történt, a Zenei Világnap alkalmából, amikor a MÁV Szimfonikusokat hallhattam kiváló csellistájukkal. Jó volt látni, hogy egy ilyen kis településen, amelyről azt is gondolhatnánk, hogy a lakosság nem annyira fogékony a komolyzene iránt, hogy tele volt a művelődési ház. Zsúfolásig! Ez példaértékű lehet akár városunk számára is, hogy teltházzal fogadjunk, mondjuk egy Liszt Ferenc Kamarazenekart.
Egy-egy ilyen élmény kihívás egy intézményvezetőnek, vagy további célok kitűzésére sarkallja?
Mint a város ilyen jellegű művészeti iskolája számára mindenképpen kihívás. Nekünk is és alapítványunknak is az a hitvallása, hogy olyan kulturális eseményeket szervezzünk az egész városban, amivel gazdagítani tudjuk a városlakóknak ezeket az értékeket, ahogy a környező települések polgárainak is. Olyan rangos eseményeket hívjunk életre, amelyek akár hagyományteremtőek, akár másmilyen módon formálják a városlakók életét, életminőségét. Intézményvezetőként elsődlegesen ezt is tartom feladatomnak. Amellett, hogy művészeti képzést nyújtunk azoknak, akik erre fogékonyak, illetve közelebbi kapcsolatba kívánnak mindezzel kerülni.
Biztonságban nőnek a palánták?
Ahogy elnézem és tapasztalom, igen. Az iskola eredményeiből: az utolsó alkalommal egy fuvolaversenyen például Tótin Szilvia és Pálinkás Eszter Ágnes szinte maximális pontszámmal jutottak az országos versenyre. Tavaly is voltak kiemelkedőink, s nem telik el olyan év, hogy ne legyenek. Idén a jazz tanszak egyik növendéke, Hegyi Zoltán országos jazz zenekari versenyt nyert. Ez mind a városnak, mind az iskolának jó.
Mivel az iskola is több kulturális és művészeti területet vonz a hétköznapjaiba, talán megemlítendő a Kommunista Diktatúrák Áldozatainak emléket állító kiállítás is?
Ezek azért fontosak, mert a magyar identitás kialakításában a magyar fiatalok voltaképpen nincsenek igazából széles tájékozottság birtokában, arról, hogy milyen nehéz időszakokon ment keresztül ez a társadalom. A Nemzeti Összefogás Napját például fontosnak tartom, mert jól tudjuk, hogy az országot megcsonkították. Mi például az első ilyen megemlékezésünkkor meghívtuk külhoni magyarjainkat. Ezek a találkozások fontosak.
A rovat további hírei: Közélet
Vadvirágos rétek, szigetek a még zöldebb városért
2025. máj. 22.
Dunaújváros új, természetközelibb városüzemeltetési gyakorlattal hívja fel magára a figyelmet: a város egyes füves területein tudatosan nem nyírják le a növényzetet, hogy teret engedjenek a vadvirágok természetes megjelenésének. A téma többször szerepelt már hasábjainkon – most komoly áttörés tapasztalható!
Véget ért a fűtési szezon, jöjjön a jó idő!
2025. máj. 21.
Minden évben április 15-ig fűtik a lakásokat, intézményeket, de az időjárás függvényében további egy hónapig igényelhették a közös képviselők a társasházak fűtését. Már a pótfűtés időszaka is véget ért hétfőn.
Ismét krétát ragadtak az óvodások (galériával)
2025. máj. 21.
A Kultik Mozi előtti tér színes rajzokkal gazdagodott – idén sem maradt el a már hagyományosnak mondható rajzverseny. A DLSZ és a Dunaújvárosi Tagóvodák újra összefogtak és krétát ragadtak a gyerekek a közösségi alkotó-élményen.
Pompázatos gálával ünnepeltek (galériával)
2025. máj. 21.
Folytatta régre visszanyúló hagyományát a Violin Alapfokú Művészeti Iskola közössége – idén is nagyszabású gálával készült az intézmény. A Bartók színháztermében dupláztak hétfő este, ugyanis a nagy érdeklődésre való tekintettel ismét két előadást tartottak.
Autós élmények élőben – Vályi István volt a Dunaújvárosi Estek sorozatának vendége
2025. máj. 19.
A fecskekormányos Skodától az eldobható újdonságokig, a gyerekkori inspirációktól a műsorvezetés titkain át a világ ezer csodájáig: közvetlen és végig remek hangulatú beszélgetés kerekedett a Dunaújvárosi Estek sorozatának legutóbbi felvonásán.
Madárcsicsergős program az arborétumban
2025. máj. 19.
Folytatódott a kedvelt hagyomány a Baracsi úti Arborétumban – ismét kisdiákok gyűltek össze madárgyűrűzésre. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai okították a BIROK Szabó Magda Tagintézmények csemetéit arról, hogy miért is fontos a folyamat.
Újra fáklyás-lámpás, meghitt búcsú a várostól – jó szerencsét, végzős hallgatók! (galériával)
2025. máj. 16.
Mint minden esztendőben, úgy idén is a Szalamander városjárásával, vagyis lámpás-fáklyás felvonulással búcsúztak a végzős hallgatók – a Dunaújvárosi Egyetem selmeci hagyományőrzői ismét méltó módon köszöntek el az alma matertől és a várostól csütörtökön este.