Aki "nem szállt el" - beszélgetés Moravecz Attilával
Egyáltalán nem „szállt el” a díjtól, amivel jutalmazták, ugyanakkor továbbra is karakteres elképzelései vannak az általa vezetett művészeti intézmény kulturális, művelődési szerepéről a városban, a fiatalok között egyaránt.
Többek mondják, hogy a Pro Cultura Intercisae díj jelöl is és jelent is valamit. Gratulálok! Önben mi játszódott le az átvétele óta?
Valójában meglepett, hiszen a tantestület terjesztett fel erre a díjra. Abban a pillanatban, amikor tudomást szereztem róla, nagyon jóleső érzés fogott el. A díj átadás ünnepélyes keretei is méltósággal zajlottak, ez is örömmel töltött el. Ugyanakkor másnap úgy folytattam a munkámat, ahogy addig. Nekem van egy megálmodott szintű kulturális irányvonalam a város vonatkozásában, polgárai irányába, ami az iskolánkat jellemezheti. Ezt próbálom tovább csinálni mindenféle „elszállás” nélkül.
Mi volt legutolsó, valóban nyomot hagyó élménye a zene területéről?
Ami valóban megragadott, lekötött, - vendégként lehettem ott – az Sárbogárdon történt, a Zenei Világnap alkalmából, amikor a MÁV Szimfonikusokat hallhattam kiváló csellistájukkal. Jó volt látni, hogy egy ilyen kis településen, amelyről azt is gondolhatnánk, hogy a lakosság nem annyira fogékony a komolyzene iránt, hogy tele volt a művelődési ház. Zsúfolásig! Ez példaértékű lehet akár városunk számára is, hogy teltházzal fogadjunk, mondjuk egy Liszt Ferenc Kamarazenekart.
Egy-egy ilyen élmény kihívás egy intézményvezetőnek, vagy további célok kitűzésére sarkallja?
Mint a város ilyen jellegű művészeti iskolája számára mindenképpen kihívás. Nekünk is és alapítványunknak is az a hitvallása, hogy olyan kulturális eseményeket szervezzünk az egész városban, amivel gazdagítani tudjuk a városlakóknak ezeket az értékeket, ahogy a környező települések polgárainak is. Olyan rangos eseményeket hívjunk életre, amelyek akár hagyományteremtőek, akár másmilyen módon formálják a városlakók életét, életminőségét. Intézményvezetőként elsődlegesen ezt is tartom feladatomnak. Amellett, hogy művészeti képzést nyújtunk azoknak, akik erre fogékonyak, illetve közelebbi kapcsolatba kívánnak mindezzel kerülni.
Biztonságban nőnek a palánták?
Ahogy elnézem és tapasztalom, igen. Az iskola eredményeiből: az utolsó alkalommal egy fuvolaversenyen például Tótin Szilvia és Pálinkás Eszter Ágnes szinte maximális pontszámmal jutottak az országos versenyre. Tavaly is voltak kiemelkedőink, s nem telik el olyan év, hogy ne legyenek. Idén a jazz tanszak egyik növendéke, Hegyi Zoltán országos jazz zenekari versenyt nyert. Ez mind a városnak, mind az iskolának jó.
Mivel az iskola is több kulturális és művészeti területet vonz a hétköznapjaiba, talán megemlítendő a Kommunista Diktatúrák Áldozatainak emléket állító kiállítás is?
Ezek azért fontosak, mert a magyar identitás kialakításában a magyar fiatalok voltaképpen nincsenek igazából széles tájékozottság birtokában, arról, hogy milyen nehéz időszakokon ment keresztül ez a társadalom. A Nemzeti Összefogás Napját például fontosnak tartom, mert jól tudjuk, hogy az országot megcsonkították. Mi például az első ilyen megemlékezésünkkor meghívtuk külhoni magyarjainkat. Ezek a találkozások fontosak.
A rovat további hírei: Közélet
Megújult a lépcső a védőnői tanácsadónál
2025. júl. 15.
Ígéretet tettek, így megvalósították – a 4. választókerületben újabb fejlesztés készült el. A Martinovics utcában található védőnői szolgálat mellett a lépcső kiegészült egy lejáróval és korláttal, melynek köszönhetően a babakocsival érkező kismamáknak is egyszerűbb lett a közlekedés.
Édes megtiszteltetés: tarolt a CsoKiss Csokoládé Manufaktúra bonbonja
2025. júl. 14.
A CsoKiss Csokoládé Manufaktúra városunk egyik édes ékköve – nemzetközi színtéren is híresek minőségi csokoládékülönlegességeikről. A közelmúltban újabb megtiszteltetésben volt részük, ugyanis abszolút győztesek lettek az Év pálinkás bonbonja versenyén.
Hegyekben állt a tilosban lerakott zöldhulladék
2025. júl. 11.
Visszatérő probléma ellen lépett fel Mezei Zsolt városüzemeltetésért felelős alpolgármester – a Barátság városrészben ismeretlenek a közterületre rakják le a nem kívánatos zöldhulladékot. A helyzet nemcsak bosszantó, hanem költséges is: az elszállítása minden esetben a városi büdzsét terheli.
"... mindig is a munkából élő emberek városa volt"
2025. júl. 11.
Dunaújváros adott otthont a Vasas Szakszervezeti Szövetség éves vándorgyűlésének, a 35. VASAS Nyári Egyetemnek. A várost Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester képviselte, aki köszöntőjében a szolidaritás fontosságáról beszélt.
Dunaújváros Kenyere: jelentős adomány – most az óvodának
2025. júl. 10.
A Dunaújváros Kenyere jótékonysági akció elmúlt negyedévében összesen 8041 darab kenyeret adtak el, az 50 forintoknak köszönhetően így 402 ezer 50 forintnyi támogatás gyűlt össze. Az adományban ezúttal a Dunaújvárosi Óvoda részesült.
Önkormányzatunk és a KIÉT fontos törvénymódosítási javaslatot fogalmazott meg
2025. júl. 10.
Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester tájékoztatása szerint az önkormányzat, valamint a Költségvetési Intézmények Érdekegyeztető Tanácsa (KIÉT) hivatalosan is kezdeményezi, hogy a Megyei Jogú Városok Szövetsége indítson párbeszédet és törvénymódosítási javaslatot az oktatási, kulturális, szociális ágazatok bérfelzárkóztatása érdekében.
Móricz: laptop-adomány gépeivel gazdagodtak
2025. júl. 08.
A tanév utolsó heteit is rendkívüli események színesítették a Móricz Zsigmond Általános Iskolában. Az egyik ezek közül az, hogy nagyszabású laptop-adományozási program egyik kedvezményezettje lett az intézmény.