Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Enter – Földink, a bőkezű mecénás

Várkonyi Balázs - 2015. szeptember 15. 12:04

A XVIII. század legvégén, 1799-ben Pentele szomszédságában, Előszálláspusztán megszületett a Rökk család első gyermeke, Szilárd. A család aztán az évek alatt további öt kisgyermekkel gyarapodott. Édesapjuk, Rökk Pál mintaszerű gazdálkodó volt, így viszonylagos jómódban éltek, ám nem dúskáltak.

Az édesanya, Szabady Terézia éppen ezért takarékosságra nevelte a kicsiket. Szilárd különösképp megfogadta az intelmet: már kisiskolásként félretette a havi zsebpénzét, hogy céljait megvalósíthassa.

A kisfiú Földváron végezte az elemit, aztán Pesten lett gimnazista. Érettségi után jogot tanult, elismeréssel diplomázott, majd ügyvédi irodát nyitott. Több évtizedes sikeres praxisa módos emberré tette, de cseppet sem élt fényűzően, sőt, egész életében spórolt – másoknak. Rászorulókat segített, és végrendeletével – ahogy a lexikonban áll – „a 750 ezer akkori forint összegű hatalmas vagyonát a tudományok és művészetek előmozdítására, szociális gyámolításra és kisebb részben egyházakra hagyta”.

Példamutató gondossággal rendelkezett a hagyaték elosztásáról. Bölcsődék, iskolák, nevelőintézetek, gyermekkertek, tanítóképzők, iparegyesületek és zenedék, valamint a keresztény egyházak egyaránt részesültek a vagyonból. A nemes lelkű mecénás végrendelete szinte a kor „szociális térképének” tekinthető: a hagyatéktevő minden rászoruló rétegre gondolt. Adományozott az árvák, a sínylődők és szenvedők javára, a betegségből lábadozók, vakok, süketnémák, szűkölködő özvegyek, elaggott cselédek gyámolítására. Jelentős összeget hagyott kórházakra, elmebetegek ispotályára, jótékony egyletekre, menedékházak és állatvédő szervezetek fenntartására. Rendelkezett a csángók letelepítésének támogatásáról, a Tudományos Akadémiának, az egyetemnek és a múzeumoknak szánt adományról. Művészeti díjat is alapított; az első jutalmazott 1889-ben Róna József lett, aki faun-szobráért kapta a kétezer koronás díjat. Az évek során tucatnyi alkotót segített az alapítvány. 1910-ben Koszta József Mezei munkások című festménye érdemelte ki az elismerést.

Emberséges földink, az 1888 szeptemberében örökre eltávozott Rökk Szilárd emlékét a fővárosban utcanév őrzi.

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: új bemutatóra készül a Bartók társulata

DSTV: új bemutatóra készül a Bartók társulata

2024. ápr. 25.

Molnár Ferenc színművével, A farkas című darabbal folytatódik a Bartók Kamaraszínház bemutatóinak sora, derül ki a DSTV összegzéséből. A produkció érdekessége, hogy jobbára fiatalokból álló alkotócsapat viszi színre a művet Ágoston Péter rendezésében. Hangkép.

DSTV: a költészet csodája Erdős Virággal

DSTV: a költészet csodája Erdős Virággal

2024. ápr. 24.

Remek irodalmi kalandozást hozott a József Attila Könyvtár programja, derül ki a DSTV összegzéséből. Még a magyar költészet napjára időzítve Erdős Virág vendégeskedett a gyermekkönyvtárban – a versek csodavilágába kalauzolta a vendégeket. Hangkép.

DSTV: "Ecset szerelem" az MMK-ban

DSTV: "Ecset szerelem" az MMK-ban

2024. ápr. 23.

Új kiállításról számol be a DSTV összeállítása az MMK-ból. Az intézmény földszinti folyosógalériáján nyílt meg Gusztos Piroska tárlata a napokban – és a kollekció nem véletlenül viseli az Ecset szerelem címet. Hangkép.

ICA-D: "Utószó" – Vágvölgyi B. Andrással

ICA-D: "Utószó" – Vágvölgyi B. Andrással

2024. ápr. 22.

Vágvölgyi B. András író, újságíró, filmrendező, filmesztéta lesz az Utószó című irodalmi antológia következő vendége a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden délután.

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

2024. ápr. 19.

Mindezek ráadásul egy hétvégén, szombaton és vasárnap várják a muzsika, a művészet és a tudomány híveit – három helyszínen. Hírcsokor.

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

2024. ápr. 18.

Tárlatvezetésről tudósít a DSTV összeállítása. A Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) látható Töredékes emlékezet című kiállításon Boros Lili műtörténész,  a bemutató kurátora, valamint Asztalos Zsolt képzőművész vezette körbe az érdeklődőket. Hangkép.

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

2024. ápr. 17.

Nagyszabású bemutatóra, valamint rangos szakmai tanácskozásra készül a Magyar Papírmúzeum: a kalligráfia témájára fókuszáló programra pénteken várják a vendégeket.