A főiskola minden feltételnek megfelel, hogy egyetemmé válhasson
Új intézménytípus jön létre az új felsőoktatási törvényben. Az Alkalmazott Tudományok Egyetemének megvalósításáról a Dunaújvárosi Főiskola szenátusa és menedzsmentje is kinyilvánította azt a szándékát, hogy szeretnék az intézményi munkát ennek az átminősítésnek a szellemében folytatni.
Dr. habil András István, a főiskola rektora jelentős támogatói körről is beszámolt:
-Kezdeményezésünk mögött határozott szakmai, regionális, vállalati támogatók sorakoztak fel. Egyeztetve a felsőoktatási államtitkársággal, Dr. Palkovics László államtitkár úrral és Dr. Solti Péter miniszteri biztos úrral személyesen többször is, a törvényjavaslatba bekerült, hogy jövő év január elsejétől a főiskola Alkalmazott Tudományok Egyetemeként működjön tovább.
Mik a feltételei az Alkalmazott Tudományok Egyetemévé válásnak?
Öt feltételt kell teljesítenünk. Először is rendelkezni kell megfelelő számú mesterszakkal. Rendelkezünk. Ezen kívül működtetnünk kell Tudományos Diákkört. Működik és nagyon szép sikereket érnek el hallgatóink. Feltétel, hogy képzéseink egy részét képesek legyünk idegen nyelven folytatni. Külföldi hallgatóink száma növekszik, gyakorlatilag minden szakunkon képesek vagyunk angol nyelven folytatni képzéseinket. Oktatónk legalább 45 százalékának rendelkeznie kell tudományos fokozattal, ez a mutatószám évek óta meghaladja az 50%-ot intézményünkben. Végezetül pedig, hogy legalább két szakon indítsunk duális képzést. Megtettük. Emellett egy duális projektünk éppen folyamatban van a MÁV-csoporttal, a GYSEV Zrt-vel és a Rail Cargo Hungária Zrt-vel. Tehát az egész magyarországi pályaszakaszra hatással lévő cégekkel készítjük elő a további duális képzések indítását. Az önértékelést elvégeztük, államtitkár úr az Oktatási Hivatallal együtt megvizsgálja a kérdéskört. Azt gondolom, hogy a törvényjavaslat szövege biztató a jövőre nézve. Ne feledjük persze, hogy hátra van még a parlamenti szavazás.
Emelkedni fog a 280 pont a felvételi ponthatárban?
Bízunk benne, hogy nem fog emelkedni. Összeállítottunk egy szakmai anyagot azzal kapcsolatban, hogy mit jelentene az amúgy is magas ponthatár további emelése. Abban az esetben különösen rosszul érintené a mérnökképző intézményeket, ahol a matematika felvételi tárgy, ha a hallgatók a matematika érettségin nem szerepelnének jól. Ahhoz, hogy a bekerüléshez szükséges minimum pontszámot (280) elérje valaki, legalább 70 százalékos matematika érettségit kell produkálnia. Ez egy nagyon komoly felkészültséget jelent. Ebben az évben 43 százalék volt az átlagos eredmény a matematika érettségin. Kevesen jutottak be a felsőoktatásba a mérnökszakokra, mert a hetven százalék nagyon magas. Ha ezt tovább emelik, s megint beköszönt egy olyan matematikai érettségi, amin az érettségizők nem lesznek kellően sikeresek, akkor a felsőoktatásba való bekerülés a preferált műszaki-informatikai területeken kritikussá válhat. Ugyanakkor hozzáteszem, hogy jelenleg is dolgozunk olyan munkacsoport felállításán, ahol esetünkben a Bánki Donát Szakközépiskola kollégáival kidolgozzuk azt a közös megoldást, hogyan tudjuk a hallgatókat a matematikai sikerességre felkészíteni. Megnézzük azokat a kritikus pontokat még informatikából, fizikából is, amiket mindenképpen sikerrel kell teljesíteni a főiskolára való bejutáshoz. Bocsánat, nem a főiskolára, hanem a reményeink szerint 2016. január elsejétől a Dunaújvárosi Egyetemre való bejutáshoz.
A rovat további hírei: Oktatás
Élményözön a Széchenyi gimnázium orientációs napján
2024. nov. 19.
Vérvétel-imitációs gyakorlat, kiadványhegy, előadáscunami, de még rakétaindító pult is várta a diákság rohamát a Széchenyi István Gimnázium immár hagyományos seregszemléjén – az utóbbinál mindenki szerencséjére élesbe kötött rakéták nélkül.
Áldással köszöntötték az elsősöket
2024. nov. 13.
Szép hagyományt folytattak – idén is áldással kísért elsősavatót tartottak a Szent Pantaleimon Görögkatolikus Általános Iskola lurkóinak. Ismét meghitt műsorral köszöntötték az új tanulókat és szüleiket, akiket meleg szívvel fogadott az iskola családias közössége.
DSTV: az erdőről az Arany János iskolában
2024. nov. 11.
Sikeres pályázat nyomán országos programban vett részt az Arany János Általános Iskola, derül ki a DSTV összegzéséből. Az Országos Erdészeti Egyesület kezdeményezése az Iskolában az erdő címet kapta – erdőpedagógus tartott interaktív előadást az Arany diákjainak. Hangkép.
Távolléti díjat és végkielégítést kell kapniuk a Kölcsey Gimnázium elbocsátott tanárainak
2024. nov. 08.
A nem jogerős ítélet szerint milliós nagyságrendű felmentési időre járó távolléti díjat és végkielégítést kell megfizetnie a tankerületnek a Kölcsey Gimnázium elbocsátott tanárai részére - tájékoztatta a Fővárosi Törvényszék pénteken az MTI-t.
Sikeres mustra a szakmák seregszemléjén (galériával)
2024. okt. 29.
Már hetedik alkalommal rendezték meg a Dunaújvárosi Szakképzés Napját. A pályaválasztási expón a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum tagintézményei és képzései mutatkoztak be a Dunaferr iskola villamos tagozatának épületében a közelmúltban.
Civil Közoktatási Platform: cenzori szerepet szán a BM az iskolaigazgatóknak
2024. okt. 27.
A kormány honlapján jelent meg a közelmúltban egy "salátatörvény" részeként az a szocializmus gyakorlatára hajazó törvénymódosítás-tervezet, amely az igazgatókat teszi felelőssé az úgynevezett "érvényes értékek" intézményi szintű megóvásáért.
DSTV: a gyermekkori traumák
2024. okt. 25.
Folytatja az érzékeny témákat feldolgozó sorozatát a DSTV. A korábbi, az ovisok közti konfliktusokhoz köthető összeállításhoz szorosan kapcsolódik a gyermekkori traumákkal, illetve ezek feldolgozásával foglalkozó beszélgetés a Dunaújvárosi Óvoda vezetőjével. Hangkép.