Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. már. 21. Benedek
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Dunaújváros Hetilap

A tej áfáját is csökkentik?

Közélet
tej
ÁFA
áfacsökkentés
kormány

facebook megosztás

doszerk - 2016. feb. 04., 14:32

Pénteki ülésén foglalkozik a kormány a tejpiaci válságot kezelni kívánó javaslatcsommaggal, amelynek egyik pontja a tejágazatot érintő áfacsökkentés kérdése – jelentette ki Czerván György szerdán Budapesten.

A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára a sertéstartók szakmai rendezvényén több ágazatot érintve is kitért az áfacsökkentés kérdésére.

A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács által beadott javaslat a folyadéktejek áfáját csökkentené 18-ról 5 százalékra. Mint az államtitkár elmondta, a korábban közbülső termékekre kiterjedő, az élő sertést, fél sertést érintő forgalmiadó-csökkentés áttörést ért el, amikor január 1-jével végtermékekre, vagyis a sertéstőkehúsokra is érvényessé vált. A kormány szándéka egyértelműen az volt, hogy az áfacsökkentés kedvező hatása érezhető árcsökkenésként jelentkezzen a vásárlóknál. „Az elmúlt egy hónap adatait értékelve ma már látszik: ez az elvárás megvalósult, a fogyasztóknál megjelent az intézkedés hatása” – jelentette ki az államtitkár.

Czerván György elismerte: „Nagy nyomás van rajtunk, a sertés- után a tej-, a hal- és a baromfiágazat is áfacsökkenést szeretne.” Hozzátette: a kormány alapvető adófilozófiája szerint a bevételek nagy részének a forgalmi típusú adókból kell származnia, míg a foglalkoztatás érdekében a munkát terhelő adókat alacsonyan kell tartani, és lehetőség szerint tovább kell csökkenteni. „Ebből a szempontból az áfacsökkentés kakukktojás” – fogalmazott Czerván, aki szerint ráadásul megoszlanak az elemzői vélemények abban a tekintetben, hogy a kedvező hatások mikor és milyen mértékben valósulnak meg. Bár a sertéstőkehúsok áfacsökkentése a jelek szerint kedvező hatásokkal járt, az államtitkár szerint legalább félévnyi tapasztalat kell ahhoz, hogy a kormány más ágazatokat is „elővegyen”.

A sertéshús áfacsökkentésének gyors és látványos eredményeit látva valóban több más ágazat is lobbizni kezdett az elmúlt hetekben. A halágazat esetében a lépés mintegy 2,5 milliárd forintba kerülne, a haltermelők szerint ráadásul tevékenységük alultámogatottsága is indokolná a csökkentést. A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács előzetes számításai alapján a fogyasztói tej áfájának lecsökkentése pedig 12 milliárd forint kiesést eredményezne a költségvetés számára. Igaz, a tejtermékek zömét 18 százalékos áfa terheli, csak a desszertfélék adója 27 százalék. A tejesek állítják: az áfacsökkentés esetükben azért is fontos lenne, mert a magas adóteher következtében rendkívüli mértékben rontja a feketézés a tisztességes szereplők pozícióit.

-OPH-

A rovat további hírei: Közélet

DSTV: ismerkedős napok

2026. már. 21.

Elkezdődtek városunkban az óvodai ismerkedős programok – szeretettel várják a kicsiket és a szüleiket valamennyi intézményben. A közelmúltban a Római városrészi Tagóvodában kedves programokkal mutatkoztak be a csemetéknek.

Dunaújvárosi Estek Dr. Szász Máté neurobiológussal

2026. már. 20.

Az idei esztendőben is folytatódik a méltán népszerű közéleti sorozat, amely részeként érdekes vendégekkel és izgalmas témákkal találkozhatnak a látogatók a Városháza „C” szárnyában. A 2026-os felhozatal első vendége is sokak érdeklődését keltette fel. 

Előremutató pályázaton dolgozik a KMI csapata

2026. már. 20.

Az ImperfectCity elnevezésű Európai Uniós pályázattal kapcsolatban tartott sajtótájékoztatót Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs ügyekért felelős alpolgármester és Gyöngyössy Csaba önkormányzati képviselő. A helyszín a Kortárs Művészeti Intézet volt, nem véletlenül. 

Kisebb-nagyobb fejlesztések a Békevárosban

2026. már. 20.

Több, a városrészben élők számára fontos fejlesztésről adott hírt Tóth Kálmán, a „Rajta, Újváros!” Egyesület önkormányzati képviselője. Folytatódó járdafelújítás, új járdakialakítás, csatornatisztítás, játszótérfejlesztés – több projekt, több helyszínen is előtérbe került. 

DSTV: új szakképzési bázis

2026. már. 20.

A Dunaújvárosi Szakképzési Centrum Lajos király körúti bázisán időkapszula elhelyezésével ünnepelték az új ágazati központ megszületését. Mint a témával foglalkozó sajtótájékoztatón elhangzott, a megvalósuló fejlesztés kiemelt jelentőségű a városi és a környező településeken élő fiatalok számára. Hangkép.

"Nagyon erős, baráti, összetartó közösség"

2026. már. 20.

A Közösségépítők címet kapta új sorozatunk, és az immár negyedik részben egy különlegesen aktív csapat életébe nyerhetünk bepillantást – közösségépítő kalauzunk Ádám Sándorné, az MMK-ban működő Nyugdíjas Pedagógus Klub vezetője.

A kiberbiztonságról a Római Civil Házban

2026. már. 19.

Kiss Dénes, a Dunaújvárosi Rendőrkapitányság bűnmegelőzési alosztályvezetője rendszeresen tart különböző témájú előadásokat a fiatalabb és idősebb generációknak. A legutóbbi program célközönsége elsősorban nyugdíjas korosztály volt – újfent fókuszba került a kiberbiztonság.

  • További hírek

Friss hírek

  1. Átgázolt vízilabdázóinkon az Olimpiakosz

  2. Fontos pontokra hajt a DFC

  3. Idegenben zárja az alapszakaszt a DKSE

  4. ICA-D: tömeg és siker a divatbemutatón

  5. Babaaltatás a nagy melegben – tippek a nyugodt alváshoz kánikula idején

Videók

Embedded thumbnail for ICA-D: tömeg és siker a divatbemutatón

ICA-D: tömeg és siker a divatbemutatón

Embedded thumbnail for DSTV: ismerkedős napok

DSTV: ismerkedős napok

Embedded thumbnail for Dunaújvárosi Estek Dr. Szász Máté neurobiológussal

Dunaújvárosi Estek Dr. Szász Máté neurobiológussal

Top hírek

  1. Választás 2026: már végleges a szavazólap

  2. Új szakképzési bázis épül Dunaújvárosban

  3. „Tiszta udvar, rendes ház” a Technikumban

  4. Dunaújvárosi Estek Dr. Szász Máté neurobiológussal

  5. DSTV: büszkeségünk a sportuszoda

Galéria

Március 15-i ünnepség

Veres Viktória bemutatója a Kortárs Művészeti Intézetben

FitCity Dunaújváros (2026. március)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 11. szám - 2026.03.20.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő