Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Oscar-díjat kapott a Saul fia

Vass Ádám - 2016. február 29. 6:46

Hétfő hajnalban rendezték a 88. Oscar-díjátadót, ahol a Saul fia méltatásával megvan Magyarország második Oscar-díja is. A legjobb film a Spotlight lett, DiCaprio végre megkapta a díjat, Stallone viszont hoppon maradt.

Magyar idő szerint hajnali 05:08 -kor adták át a legjobb idegen nyelvű filmnek járó szobrot. A díjat pedig a kategória legnagyobb favoritja, a magyar Saul fia kapta! Ez volt országunk kilencedik jelölése, és a Mephisto mellett a második díjunk. A megrendítő erejű holokauszt-dráma az Oscar-díj mellett további több, mint ötven rangos díjat zsebelt be eddig abszolút megérdemelten.

Nemes Jeles László rendező a díj átvételekor rövid és összeszedett beszédében megköszönte az Akadémiának a díjat, az amerikai forgalmazónak hogy támogatták őket, és Magyarországnak, hogy finanszírozta a filmet. "Szeretném megosztani ezt a díjat Röhrig Gézával, a főszereplővel, és a fantasztikus stábbal és szereplőgárdával, akik hittek ebben a projektben, amikor senki más nem tette ezt. Az emberiség legsötétebb óráiban is talán van bennünk egy belső hang, amely lehetővé teszi azt, hogy emberek maradjunk. Erről a reményről szól ez a film" - így fejezve be köszönőbeszédét.

A felvezető műsor egy riportjában Szabó István, az eddigi egyetlen Oscar-díjas magyar film, a Mephisto rendezője elmondta, meggyőződése, hogy a Saul fia nyerni fog, hiszen olyan különleges módon készült, olyan rendkívüli és egyedi, ami minden filmmel foglalkozó szakember számára különleges és elismerésre méltó.

Chris Rock műsorvezető nyitómonológja után háromnegyed három körül következett az első két díj, a legjobb eredeti és adaptált forgatókönyvé, melyek nem hoztak meglepetést: a Spotlight - Egy nyomozás részletei című filmé lett az előbbi, míg utóbbit A nagy dobás kapta. A női mellékszereplőnek járó díj végig kétesélyesnek tűnt, végül Alicia Vikander kapta A dán lány című filmben nyújtott alakításáért. Az ezt követő percek a Mad Maxről szóltak, a film megkapta a legjobb jelmez, smink, a látvány, a hang, a hangvágás és a vágás díját is. Ezek után meglepetésre az Ex Machina című kitűnő sci-fi elhappolta a legjobb vizuális effektek díját a Mad Max és a Star Wars elől.

A legjobb operatőr díja viszont nem hozott meglepetést, a Gravitáció és a Birdman után zsinórban harmadik Oscarját vitte haza Emmanuel Lubezki, A visszatérő fényképezéséért. A legjobb animációs rövidfilm kategóriájának díját a Minyonok, míg a legjobb animációs filmnek járót Woody és Buzz, az idén 20 éves Toy Story - Játékháború hősei "adták át", utóbbit az Agymanók alkotóinak. A legjobb férfi mellékszereplő díjával azonban nem Stallone megható alakítását méltatták, hanem az ugyancsak remek Mark Rylance-t a Kémek hídja című filmért. Később megemlékeztek az elmúlt évben elhunyt filmesekről is, úgy, mint Alan Rickman, David Bowie vagy az Oscar-díjas Zsigmond Vilmos.

A Saul fia díja után nem sokkal érkezett az est egyik legmeghatóbb pillanata, amit egy élő legendának köszönhettünk: Ennio Morricone a legjobb zenéért járó díjat vehette át álló ováció kíséretében, akinek ez az első Oscar-díja (korábban életműdíjat kapott). Elcsukló hangon, az anyanyelvén, olaszul köszönte meg az akadémiának. A legjobb betétdal meglepetésre viszont az új James Bond film főcímzenéje lett Sam Smith-től.

A legjobb rendező díját Alejandro González Iñárritu kapta A visszatérő című filmért, aki így duplázni tudott, hiszen tavaly is győzött a Birdman című film rendezéséért. A legjobb női főszereplő kategóriája nem hozott meglepetést, A szoba című filmben nyújtott alakításáért Brie Larson vihette haza a díjat. A világon valószínűleg a legnagyobb várakozás a férfi főszereplő díját övezte, pontosabban inkább az, hogy Leonardo DiCaprio végre megkapja-e régóta kijáró díját. A válasz természetesen igen, végre DiCaprio is Oscar-díjas, A visszatérő tehát meghozta neki az elismerést, hatodik jelölését váltotta díjra álló ováció mellett. Azt est győztese, a legjobb filmnek járó Oscar nyertese azonban nem A visszatérő, hanem a Spotlight - Egy nyomozás részletei lett, amely így csak két díjat kapott az este.

A díjátadót a Duna TV stúdiójában Kraszkó Zita műsorvezető mellett Dudás Viktor filmszakértő és Szöllőskei Gábor filmes újságíró tárgyalta ki remek hozzáértéssel és sok plusz információval kiegészítve a látottakat, Wodala Márk szinkrontolmács pedig a nem egyszerű feladatát oldotta meg kitűnően és biztosított róla, hogy semmiről ne maradjunk le, a magyarországi közvetítés joga végre jó helyre került tehát.

Íme a 24 kategória győztesei az átadás sorrendjében:

Legjobb eredeti forgatókönyv - Spotlight - Egy nyomozás részletei (Tom McCarthy, John Singer)

Legjobb adaptált forgatókönyv - A nagy dobás (Adam McKay, Charles Randolph)

Legjobb női mellékszereplő - Alicia Vikander (A dán lány)

Legjobb jelmez, kosztüm  - Mad Max - A harag útja (Jenny Beavan)

Legjobb látványtervezés - Mad Max - A harag útja (Colin Gibson, Lisa Thompson)

Legjobb smink és haj - Mad Max - A harag útja (Lesley Vanderwalt, Elka Wardega, Damian Martin)

Legjobb fényképezés - A visszatérő (Emmanuel Lubezki)

Legjobb vágás - Mad Max - A harag útja (Margaret Sixel)

Legjobb hangvágás - Mad Max - A harag útja (Mark A. Mangini, David White)

Legjobb hangkeverés - Mad Max - A harag útja (Chris Jenkins, Gregg Rudloff, Ben Osmo)

Legjobb vizuális effektek -  Ex Machina (Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Williams Ardington, Sara Bennett)

Legjobb animációs rövidfilm - Historia de un oso (Gabriel Osorio Vargas, Pato Escala Pierart)

Legjobb animációs film - Agymanók (Pete Docter, Jonas Rivera)

Legjobb férfi mellékszereplő - Mark Rylance (Kémek hídja)

Legjobb rövid dokumentumfilm - A Girl in the River: The Price of Forgiveness (Sharmeen Obaid-Chinoy)

Legjobb dokumentumfilm - Amy (Asif Kapadia, James Gay-Rees)

Legjobb rövidfilm - Stutterer (Benjamin Cleary, Serena Armitage)

Legjobb idegen nyelvű film - Saul fia (Magyarország)

Legjobb betétdal - Aljas nyolcas (Ennio Morricone)

Legjobb filmzene - 007 Spectre - A Fantom visszatér (Writing's On The Wall - Sam Smith, James Napier)

Legjobb rendező - Alejandro González Iñárritu (A visszatérő)

Legjobb női főszereplő -  Brie Larson (A szoba)

Legjobb férfi főszereplő - Leonardo DiCaprio (A visszatérő)

Legjobb film - Spotlight - Egy nyomozás részletei

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra

DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra

2025. ápr. 17.

Folytatódott a nemrégiben útjának indított nagyszerű kezdeményezés a Resti Bisztróban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rosti iskola újabb diákja állíthatta ki a műveit az étteremben – az érdeklődők Kajtár Lara munkáiból láthatnak válogatást. Hangkép.

A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)

A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)

2025. ápr. 16.

Ihletett-szép koncerttel lepte meg a közelgő húsvét jegyében a muzsika szerelmeseit a Dunaújvárosi Vegyeskar: a korszakokon, műfajokon át ívelő virágvasárnapi hangverseny helyszíne a református templom volt – ahol immár visszatérő vendégként lépett pódiumra a kórus.

Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések

Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések

2025. ápr. 15.

Folytatta a szép hagyományt az intézményi közösség, idén is méltó módon ünnepelte névadóját a Sándor Frigyes Zeneiskola. A jövő muzsikusai és művész-tanáraik egész héten át tartó programsorozattal tisztelegtek a jeles zenész, pedagógus öröksége előtt.

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában

2025. ápr. 15.

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában az év második felében Antonio Pappano karmestertől a zongorista Víkingúr Ólafssonon és a Nyerd meg az életed zenéjét megalkotó Csong Dzseilen át a dzsessz-zenész Diana Krallig.

A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre

A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre

2025. ápr. 14.

Az idén 30 éves Morcheeba zenekar nyár után ősszel másodszor is fellép Budapesten. A világhírű triphop formáció július 2-i Müpa-koncertje után október 22-én a Barba Negrában is műsort ad.

DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában

DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában

2025. ápr. 12.

A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása. A közelmúltban helyi alkotó, Kiss Kálmán költő, tanár, a helyi irodalmi élet ikonikus alakja volt az Utószó élő irodalmi antológia vendége a Kortárs Művészeti Intézetben. Hangkép.
 

Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként

Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként

2025. ápr. 11.

Folytatódott az Utószó irodalmi antológia. A rendezvény vendége Kemény István többszörösen díjazott költő, író, esszéíró volt. Legutóbbi kötetéről, a Lovag Dulcinea című verses lovagregényéről Gyöngyössy Csabával beszélgetett.