Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Vihar előtt… időutazás Jókaival

Várkonyi Balázs - 2016. március 14. 16:35

"Kossuth a szellem szabadságának jogát, felelős magyar minisztérium kinevezését, az önálló honvédelem megteremtését, a jobbágyság felszabadítását nevezte meg a nemzet fő követeléseként. Ez volt a harcra hívó gondolat. Ez mozgósította a márciusi ifjakat a szervezkedésre..."

Március 14-e, 1848. Pest a szokásos életét éli. A városban nyugalom; mi más lenne egy átlagos keddi napon…

Nem úgy két és félszáz kilométerre! Ott, Bécsben korántsem egy szokványos kedd volt az, ellenkezőleg. Forradalmi nap. Tudjuk, tanultuk, a bécsi fiatalok felkelése 13-án kezdődött, majd 15-én tetőzött. De akkor, 14-én a pesti ifjúságnak alighanem fogalma sem volt még arról, hogy mi zajlik a császárvárosban.
A Pesti Hírlap ugyan 17-én – vagyis három nappal később – arról ír, hogy a bécsi eseményekről szóló tudósítás villámgyorsan, még 14-én megérkezett fővárosunkba, de ezt Jókai Mór az 1898-ban írt visszaemlékezésében – A márcziusi fiatalság – kétkedve fogadja: „A mai világ villanytáviratos, telefonos, gyorsvonatos szokásai szerint ily országra szóló eseményt még aznap meg kellett volna tudni Budapesten. Ámde 1848-ban még nem volt se vasút, se villanytávíró. Aki nagyon sietve akart Bécsbe eljutni, az nyergesújfalusi gyorsparasztokkal utazott (mint én is ugyanazon év októberében), a postai küldeményeket ellenben a gőzhajó hozta, melynek Bécsből idáig egész napi út volt.” A nagy mesélő hozzáteszi: „…lehetetlennek tartom, hogy egy hírlapíró március 14-ikén ily világesemény hírét megkapja, azt a fiókjába elzárja s csak három nap múlva közölje.”

Akárhogy is, a hír – amiképp a legenda él – ha meg is érkezett 14-én este, sokak fülébe aligha jutott el, így Jókai jeles baráti társaságához sem, melynek tagjai aznap összegyűltek: „Március 14-ikén este adtunk egymásnak találkozást az én szállásomon, melynek lakosztályán Petőfiékkel osztoztunk.” Hogy mégis mi volt az eszmecsere témája? Ezt pontosan tudjuk: a Pesti Kör megbízásából Irinyi József által megszerkesztett 12 pont. Az, ami a forradalom kiskátéja lett.
Jókai szavai szerint a pesti mozgalom „keresztanyja” nem a bécsi forradalom volt. A hozzá vezető úton kétségkívül nagy bátorítást adtak a kibontakozó európai mozgalmak – Nápoly, Palermó, Párizs, a „népek tavasza” – de a gyújtópontot Kossuth Lajos március 3-ai országgyűlési felirata jelentette. Kossuth a szellem szabadságának jogát, felelős magyar minisztérium kinevezését, az önálló honvédelem megteremtését, a jobbágyság felszabadítását nevezte meg a nemzet fő követeléseként. Ez volt a harcra hívó gondolat. Ez mozgósította a márciusi ifjakat a szervezkedésre, akiknek akkor, 168 éve, 1848. március 14-én, a 12 pont születésnapján már csak egyet kellett aludniuk… ahogy a nemzetnek is.

A rovat további hírei: Kultúra

Az akusztikus elem és a dunaújvárosi szál

Az akusztikus elem és a dunaújvárosi szál

2025. feb. 16.

Dunaújvárosi szereplője is lesz a jövő évi Velencei Biennálé seregszemléjének – nem is akármilyen minőségben: Balogh Máté Erkel-díjas zeneszerző komponál az alkalomra dedikált, mi több, részben a tárlat tárgyain megszólaló művet Koronczi Endre pneuma cosmic című, a magyar pavilonban látható kiállításához. 

DSTV: párkapcsolati dráma a Bartók mikroszínpadán

DSTV: párkapcsolati dráma a Bartók mikroszínpadán

2025. feb. 14.

A Hitvesi ágy című kétszemélyes darabot vitte színre a Bartók Kamaraszínház, idézi fel a DSTV összegzése. A próbafolyamat a végéhez ért és végre a közönség is láthatja az érzékeny témát boncolgató, súlyos krízist feldolgozó produkciót a mikroszínpadon. Hangkép.
 

Luther Pub – a látható és láthatatlan egyházról szombaton

Luther Pub – a látható és láthatatlan egyházról szombaton

2025. feb. 13.

A Luther Márton nevével fémjelzett reformáció egyik alappillérével foglalkozik a Luther Pub következő programja: az eseményre az evangélikus templom gyülekezeti termében várják a vendégeket szombaton délután.

Jókai Mórról mai szemmel – a könyvtárban

Jókai Mórról mai szemmel – a könyvtárban

2025. feb. 12.

Különleges eseménysorozattal készül a Magyar Széppróza Napja című országos eseménysorozat keretében a József Attila Könyvtár: a Jókai Mór 200 emlékév programjaihoz kapcsolódva a korszakos író életművére reflektálnak.

DSTV: a kortárs kultúra bázisa

DSTV: a kortárs kultúra bázisa

2025. feb. 10.

Nemzetközi viszonylatban is fontos kulturális intézmény a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-), derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény számos művészeti ágnak és formának adott és ad otthont – az ICA-D csapata komoly missziót valósít meg. Hangkép.
 

Róma után Debrecenben látható az Eredet című kiállítás

Róma után Debrecenben látható az Eredet című kiállítás

2025. feb. 10.

Róma után Magyarországon először Debrecenben, a Modern és Kortárs Művészeti Központban (MODEM) látható szombattól az Eredet című kiállítás, amely 12 kortárs magyar művész Mózes öt könyvéről szóló alkotásait mutatja be.

DSTV: fotócsodák az MMK-ban

DSTV: fotócsodák az MMK-ban

2025. feb. 09.

Látványos fotókiállítás várja a vendégeket az MMK Aula Galériájában. Az érdeklődők a Pannónia Fotószalon évi rendes pályázatára érkezett művekből láthatnak válogatást – színes, gazdag gyűjtemény csalogatja az intézménybe érkezőket. Hangkép.