Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. jan. 18. Piroska
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü

Birkózás - Visszatérnek a veteránok a szőnyegre

Sport
birkózás
veteránok
Dunaújváros
sportcsarnok
Mátyás Gábor

facebook megosztás

Pálinkás István - 2016. ápr. 28., 09:31

A veterán birkózók mutathatják be technikai tudásukat, elszántságukat a Tusják János emlékére rendezett versenyen május 15-én a Dunaújvárosi Sportcsarnokban. Az összecsapásokat ingyenesen lehet majd megtekinteni.

Mátyás Gábor, a Dunaferr SE ügyvezető elnöke is aktív szőnyeggyűrő, aki a kicsiktől a veteránokig követi a birkózósport alakulását Dunaújvárosban, melynek történetét fejből ismeri, a mestereket pedig személyesen is becsben tartja:

– A gyerekek a sportban a felnőtt versenyzőktől is sokat tanulhatnak. Jónak tartom, hogy Dunaújvárosban vannak olyan idősebb generációk, akik befejezték aktív pályafutásukat, de eljárnak ide a birkózócsarnokba. Ezek a versenyzők átadják tudásukat a fiataloknak, így nem tűnnek el azok az apró fogások, technikák, amiket ugyan tanulnak az újak is, ám a régiektől élőben tehetik. Mi így edzünk, fiatalok és idősek együtt.

Mátyás Gábor maga sem tagadja, hogy kőkemény küzdelmekről szól a veterántalálkozó is, mert a szőnyegen ellenfelek találkoznak még akkor is, ha egyébként remek barátok, kollégák. A veterántalálkozón a 35 évesektől a 70 éves korosztályig versenyeznek majd. Az év első versenye ebben a kategóriában május 15-én 10 órakor lesz a  Dunaújvárosi Sportcsarnokban, az összecsapásokat ingyenesen lehet megtekinteni. Fontos verseny, hiszen komoly felmérője a felkészülésnek. A veteránok legfontosabb versenye a világbajnokság, amit minden év augusztusa és októbere között rendeznek valamely országban. Idén szeptember 27-én Finnországban lesz, hazánkból legalább harminc versenyző vesz részt rajta. Ebben a felkészülésben komoly felmérő lesz a májusi verseny.  

Balogh Richárd (130 kg) huszonhét éve lépett először szőnyegre gyerekként, Gurics György idejében. Fél éve kezdett a veteránversenyzésbe.

– Az utánpótlást látva azt tapasztalom, hogy kezdenek erősödni, egyre több gyerek csatlakozik a csapathoz. Egyre többen érdeklődnek, magunk is buzdítjuk őket, mert gyönyörű a csarnokunk. Ez csillagos ötös a csapat javára. Mindenki lelkesen, erőteljesen, dinamikusan jár edzésekre. Munka után még két-három órát is itt vagyunk. Nagy elődeinkhez méltóan Komóczi Gabi bácsi, Tusják János (az ő emlékversenye lesz) szeretnénk kitűnni ezzel a bajnoksággal Dunaújvárosban.

Papp Gyula (130 kg) első emléke a szőnyegről ötéves korára datálható, amikor édesapja levitte a csarnokba és meggyűrte.

– Aztán itt maradtam. Ez az első emlékem, ami megmaradt. Családi tradíció, amit viszek tovább, mint örökséget. Első nevelőedzőm Sütű Bandi volt, majd Gubicza Józsi bácsi, aki nagyon sokáig edzett engem, majd Tóth Laci. Felnőttként pedig már Komóczi vagy Czellér Béla bácsi okított. Elsősorban kitartást, önfegyelmet, összpontosítást ad ez a sport. A birkózás egy komplexitást képes adni az élethez, mert itt is szükség van előrelátásra, és szorgalomra. A mindennapi munka meghozza gyümölcsét. Kezdetektől benne vagyok a csarnok felújításában, segítek. Igazából azt látom, ha ez a munka továbbra is ebben az ütemben zajlik, akkor nyolc-tíz év múlva újra egy birkózó fellegvár alakul ki.  A mostani terem kiváló erre.

Iván László (130 kg) harminc évvel ezelőtt fogott szőnyeget, s jó szívvel gondol vissza az akkor divatos válogatókra is.

– Hozzánk akkor Tóth László és Gubicza József jött. Egy rosta volt, kiválogattak bennünket az iskolákban, s akkor kezdtünk birkózni. Ez soha nem tűnt egyszerűnek, nem is tudtuk igazán, miről szól. Mint minden sport, nehéz. Küzdősportként, nehéz fizikai munkaként számomra az egyik legszebb sport, ami meghatározza az egész életemet. Mit is kívánhatnék ennek a csarnoknak? Minél jobb, szebb, sikeresebb éveket. Nyilván rengeteg munka, de megéri, mert csodálatos.

Pelsőczi Gábor (84 kg) utolsó élménye, hogy húsz évvel ezelőtt abbahagyta a birkózást, s azóta ez lesz az első versenye: 

– Készülök, sokat segítenek a többiek. Fizikálisan már felkészültnek érzem magam, a technikán még csiszolunk. Mindenki hozzáállása kiváló. Van több világbajnokunk is, akik sokat segítenek. Sokan 35 körül vannak, rettenetes technikai tudással, jók a veteránok. Fiatalkorunkban is sokat számítottak az elődök, megtanítottak bennünket. Amit itt kapnak a fiatalok, egész életükre kihat.

Balogh Richárd, Mátyás Gábor, Dudás György, Mudra Mihály és Pelsőczi Gábor

 

Király Ferenc (130 kg) szerényen beszél, negyedikesként a Ságvári iskola sporttagozatára járt, amikor Csajági Lászlóval bementek a tornaterembe:

– Első edzés után úgy mentünk haza, hogy mindenkinek izomláza volt. Másnap már negyed annyian nem voltunk, s akkor azt mondta „na, belőletek talán lesz valami”. Egyáltalán nem társadalmi rendszerfüggő, hogy a szőnyegen hogyan teljesítesz. Tény, hogy ma más az életminőség, a követelmények. Ahhoz, hogy valaki folyamatosan járjon edzésre, elszántság és akarat kell. Könnyebb a számítógép előtt. A mai gyerekek ugyan okosabbak, de szétszórtabbak is, mert majdnem készen kapnak mindent. Az eredményekhez kell egy kis fanatizmus, naponta, főleg a mai világban. Koromtól fogva akadnak nézetkülönbségek, hiányolom belőlük az elszántságot. A versenyre azért kicsaljuk őket, s noha kihagytam harminc évet, azért ott leszek.

2. Galéria
birkózás
Dunaújváros
Mátyás Gábor

facebook megosztás

A veterántalálkozón a 35 évesektől a 70 éves korosztályig versenyeznek majd. Az év első versenye ebben a kategóriában május 15-én 10 órakor lesz a  Dunaújvárosi Sportcsarnokban, az összecsapásokat ingyenesen lehet megtekinteni. Fontos verseny, hiszen komoly felmérője a felkészülésnek. A veteránok legfontosabb versenye a világbajnokság, amit minden év augusztusa és októbere között rendeznek valamely országban. Idén szeptember 27-én Finnországban lesz, hazánkból legalább harminc versenyző vesz részt rajta. Ebben a felkészülésben komoly felmérő lesz a májusi verseny.  

Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
Veterán birkózók edzése - fotó: Sándor Judit
doszerk - 2016. ápr. 28.

A rovat további hírei: Sport

Elkészült a DFC felkészülési programja

2026. jan. 18.

Összesen hét felkészülési mérkőzés vár a Dunaújváros FC labdarúgó csapatára az NB III-as pontvadászat tavaszi rajtjáig.

Megyei derbivel zárják a hetet az Acélbikák

2026. jan. 18.

A FEHA19 elleni hazai összecsapással folytatja az Erste Liga küzdelmeit a Dunaújvárosi Acélbikák jégkorong csapata ma délután öt órától.

A tisztes helytállás lehet a cél

2026. jan. 17.

Az idei bajnokságban még veretlen, szettet sem vesztő Fino Kaposvár otthonába látogat a DKSE röplabda csapat a TippmixPro Férfi NBI Extraliga alapszakaszának vasárnapi fordulójában.

DSTV: toboroznak az úszók

2026. jan. 17.

Nagyon régre nyúlik vissza a Vasvári Pál Általános Iskola jó kapcsolata a településen működő különböző sportszervezetekkel és közösségekkel. Kiemelten gyümölcsöző a szakmai együttműködés a DKSE úszó szakosztályával – már a szeptemberben induló osztályba toborozzák a jövő sportolóit. Ezt a témát jártuk körbe Berzlánovits Éva közreműködésével. Hangkép.

Hatalmas küzdelem, bravúros pontszerzés

2026. jan. 17.

Háromgólos hátrányból felállva szerzett egy pontot a BJA HC elleni hazai összecsapáson a Dunaújvárosi Acélbikák jégkorong csapata pénteken este.

Játékost cseréltek az Acélbikák

2026. jan. 16.

Mivel Eriks Zohovs ujjtörése nem gyógyul meg a hétvégére, az átigazolási határidő hajrájában elcserélte lett játékosát a Dunaújvárosi Acélbikák jégkorong csapata.

DSTV: 2025 a pingpong asztaloknál

2026. jan. 16.

Három csapattal és más-más célokkal vágott neki a 2025/2026-os szezonnak a Pentele Asztalitenisz Sportegyesület. Az új esztendő kezdetén Varga Richárd csapatvezető idézte fel, hogy milyen célokkal kezdték a szezont, s hol tartanak jelenleg az alakulatok. Hangkép.

  • További hírek

Friss hírek

  1. Elkészült a DFC felkészülési programja

  2. Sikeres seregszemle a boldogító "igen" jegyében (galéria)

  3. Felértékelődő könyvek

  4. Megyei derbivel zárják a hetet az Acélbikák

  5. DSTV: szeretik a stand-up műfaját

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: szeretik a stand-up műfaját

DSTV: szeretik a stand-up műfaját

Embedded thumbnail for DSTV: toboroznak az úszók

DSTV: toboroznak az úszók

Embedded thumbnail for Töltsünk együtt egy délutánt – már lehet jelentkezni a Kolbásztöltő Fesztiválra!

Töltsünk együtt egy délutánt – már lehet jelentkezni a Kolbásztöltő Fesztiválra!

Top hírek

  1. Kelendővé vált a jótékony célú finomság

  2. Forró teával köszönték meg a jeges munkát

  3. "Tomi" ott segít, ahol szükség van rá

  4. Esküvő kiállítás a Mondbach-kúriában

  5. Megjött az engedély, itthon játszhatnak az Acélbikák

Galéria

Esküvő kiállítás (2026)

Újévi Gála (2026)

BÚÉK, Dunaújváros! (2026)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 2. szám - 2026.01.16.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő