Rendezői debütálás a Bartókban
Az Enyém, tied című darabot Sipos Vera rendezte, akinek ez élete első rendezése. Eddigi pályafutásáról és a darabról is mesélt a DO-nak a pénteki esti premier előtt.
Sipos Vera színész szakon végzett a Színművészeti Főiskolán, Jordán Tamás és Lukács Andor osztályában, melyet élete egyik legszebb négy évének aposztrofál, majd a Jordán Tamás igazgatta Nemzeti Színházba került, de mivel mindig is érdekelték az underground helyek és alternatív színházak, mindig több mindent csinált egyszerre. A Bartókba tartó útjáról így mesélt nekünk:
-2009-ben keveredtem a Forte társulatba, ott voltam majdnem négy évig, de az alternatív színházas élet nem volt egyszerű, én pedig azt éreztem, hogy mindenfélét csinálnék még mellette, és elkezdtem máshol is játszani. Ezután szólt az egyik kolléganőm - aki a Bábszínházban rendezett egy darabot - hogy a mozgást segítsek megcsinálni abban az előadásban, utána pedig kezdtem kézről kézre kerülni koreográfusként. A bábszínházas kolléganőm, Ellinger Edina Dunaújvárosba jött, hogy megrendezze a HEPP!!!-et, aminek én csináltam a koreográfiáját, tavaly pedig színészként játszottam itt. Idén pedig nyár elején jött a felkérés, hogy rendezzek egy darabot a színháznak.
Mivel első rendezésről és egy nehéz műfajról volt szó - egy mesedarabról gyerekeknek -, így érthető volt az izgalom és a félelem, de, mint mondta, a történet rögtön megtetszett neki és egyből elképzelt hozzá egy világot:
- Megfogott, hogy miképp lehet olyan mesét csinálni, ami a felnőtteknek is nagyon tanulságos, a gyerekek is értik és vizuálisan is le tudja őket nyűgözni, de közben a színház eszköztelensége és varázslata mindennél többet jelent benne. A legnagyobb félelmem az volt, hogy tudok-e a gyerekekhez szólni, le tudom-e kötni őket, annak ellenére, hogy én magam sok szempontból nagyon gyerekes vagyok. Általános tapasztalatom, hogy rendkívül gazdag a gyerekek világa, pedig sokszor azt gondoljuk, nem értenek dolgokat, holott nagyon is értik. Az fogott meg benne, hogy nagyon is a mai napjainkról szól, de ugyanakkor a barátságról, az összetartozásról és a manipulálásról is, ami a saját életünkben gyakran fel sem tűnik nekünk, és ezek miatt a darab a felnőtteknek is bőven tartogat mondanivalót. Az eredeti darabban Hopp Úr vonala inkább az óvodásoknak szól, az ő karakterét ezért kicsit bonyolultabbra írtuk, gondoltam, ez egy lényegesebb dolog lehet a történetben.
A darab hatvan perce igen pörgős és eseménydús, a díszletként szolgáló háttérvetítés, és a minimalista eszközökkel dolgozó zene pedig mind jókora pluszt nyújtanak az előadás élvezetéhez. Sipos Vera rendező tehát kiváló segítségeket is kapott első rendezéséhez:
- A grafika és a látvány Édes Gábort dicséri, szerintem gyönyörű és részletgazdag lett, és nagyon szépen követi a történetet. A zene külön élmény nekem, Ajtai Pétert kértem meg, hogy írjon zenét bőgőre a darabhoz, aki megkérte a világhírű jazzista Szelevényi Ákost, hogy együtt játsszák fel a zenét, szóval ez a csodálatos muzsika kettejüket dicséri. Meghatott, hogy ők szerzik a zenét és nagyon jó volt rá dolgozni, mert épp annyira bonyolult és egyben egyszerű, amennyire kell.
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra
2025. ápr. 17.
Folytatódott a nemrégiben útjának indított nagyszerű kezdeményezés a Resti Bisztróban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rosti iskola újabb diákja állíthatta ki a műveit az étteremben – az érdeklődők Kajtár Lara munkáiból láthatnak válogatást. Hangkép.
A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)
2025. ápr. 16.
Ihletett-szép koncerttel lepte meg a közelgő húsvét jegyében a muzsika szerelmeseit a Dunaújvárosi Vegyeskar: a korszakokon, műfajokon át ívelő virágvasárnapi hangverseny helyszíne a református templom volt – ahol immár visszatérő vendégként lépett pódiumra a kórus.
Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések
2025. ápr. 15.
Folytatta a szép hagyományt az intézményi közösség, idén is méltó módon ünnepelte névadóját a Sándor Frigyes Zeneiskola. A jövő muzsikusai és művész-tanáraik egész héten át tartó programsorozattal tisztelegtek a jeles zenész, pedagógus öröksége előtt.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában
2025. ápr. 15.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában az év második felében Antonio Pappano karmestertől a zongorista Víkingúr Ólafssonon és a Nyerd meg az életed zenéjét megalkotó Csong Dzseilen át a dzsessz-zenész Diana Krallig.
A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre
2025. ápr. 14.
Az idén 30 éves Morcheeba zenekar nyár után ősszel másodszor is fellép Budapesten. A világhírű triphop formáció július 2-i Müpa-koncertje után október 22-én a Barba Negrában is műsort ad.
DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában
2025. ápr. 12.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása. A közelmúltban helyi alkotó, Kiss Kálmán költő, tanár, a helyi irodalmi élet ikonikus alakja volt az Utószó élő irodalmi antológia vendége a Kortárs Művészeti Intézetben. Hangkép.
Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként
2025. ápr. 11.
Folytatódott az Utószó irodalmi antológia. A rendezvény vendége Kemény István többszörösen díjazott költő, író, esszéíró volt. Legutóbbi kötetéről, a Lovag Dulcinea című verses lovagregényéről Gyöngyössy Csabával beszélgetett.