Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Kölykök a márványcsúszdán

Várkonyi Balázs - 2016. november 5. 8:28

Évtizedek lim-lomja közt bogarászva egy megemlékezésre hívó régi kártya akad a kezembe. Előlapján különös fénykép: törmelékhalmaz közepén hatalmas, földre bukott kőoszlop, gyerekek csúsznak-másznak rajta. Bizarr látvány, hát még a története!

1956 októberében Laczkó kovácsmester és brigádja csörlőkkel kényszerítette térdre a monumentális építményt, a szovjetek dicsőítésére szolgáló obeliszket. A fekete márványból készült csillagos emlékmű szülővárosom különös látványossága volt: két tűz közé szorult, ugyanis egyfelől a püspöki palotával, a másik oldalról a székesegyházzal kellett szembenéznie, ráadásul Szent István szobra a kezében tartott kereszttel épp az obeliszkre mutatott…

Az amúgy is tisztelt Laczkó kovácsmester népszerűsége ugrásszerűen megnőtt a forradalmi napokban, de leginkább a gyerekek voltak hálásak neki: egy csúszdát kaptak tőle a város közepén. Emlékszem, mindenszentek napján reggel megkezdtük a fenéken szánkázást, abba se akartuk hagyni, csak szüléink erélyes fellépésére tartottunk egy misényi szünetet, aztán a szertartás után ott folytattuk, ahol abbahagytuk. Az életlen, homályos fotó szerzője ismeretlen. Én attól kaptam, akinek az apja volt a „háromszor följelentett ember”.

Rusvay Tibornak hívták. Író, kutató, fordító, nyelvész, irodalmi lektor volt egy személyben. Nagyjából mindegy volt neki, hogy lengyel, szerb, orosz, angol, német, francia vagy latin szöveggel kellett megbirkóznia, de az ógörög se fogott ki rajta; a magyar- vagy világirodalomról, történelemről nem is beszélve. És – mi sem természetesebb – otthon volt a művészetben is, legyen szó zenéről, vagy szobrászatról, festészetről. A régi polihisztorok egyikét tisztelhettük benne.

A tatabányai Rákosi Mátyás gimnáziumból rúgták ki először, mert lázító szavai miatt egy diákja feljelentette. Távol, Cegléden próbált megkapaszkodni, ott meg az igazgatója jelentette fel, amikor megtudta, hogy „veszélyes” ember. Nagy tekintélyű mentorai, Keresztury Dezső, Németh László és Illyés Gyula, hogy ne legyen szem előtt, s így megmentsék a börtöntől, kijártak neki egy varsói aspirantúrát. Akkor megtanult lengyelül, mindössze pár hónap alatt... Lengyel földön kapta a hírt: Pesten felkelt a nép! Részt vett a forradalom melletti tüntetésekben, megint feljelentették, akkor épp egy kolléganője. Hazajött, bekapcsolódott az ellenállásba. 1957-ben hűtlenség és hazaárulás vádjával „duplanullás” perbe fogták. Csak egy hajszálon múlt, hogy elkerülte a legsúlyosabb ítéletet.

A börtön után évekig nem taníthatott. De mi, a szerencsés környékbeli kamaszok sokat kaptunk tőle. Hogyha nem az ő példáján tanulom meg 1956 valóságát, tán soha nem jutok el azokhoz, akiknek történetét már felnőttként ismerhettem meg: az ’56-os pentelei nemzeti bizottság vezetői, a Vasmű fegyveresei, a katonai ellenállás megszervezői, a gyárőrségek önkéntesei, a nemzetőrök – és az áldozatok történetét… a legidősebb nyolcvanhárom éves volt. Mindannyiukra emlékezünk a szabadságharc eltiprásának évfordulóján.

A rovat további hírei: Kultúra

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

2024. ápr. 19.

Mindezek ráadásul egy hétvégén, szombaton és vasárnap várják a muzsika, a művészet és a tudomány híveit – három helyszínen. Hírcsokor.

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

2024. ápr. 18.

Tárlatvezetésről tudósít a DSTV összeállítása. A Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) látható Töredékes emlékezet című kiállításon Boros Lili műtörténész,  a bemutató kurátora, valamint Asztalos Zsolt képzőművész vezette körbe az érdeklődőket. Hangkép.

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

2024. ápr. 17.

Nagyszabású bemutatóra, valamint rangos szakmai tanácskozásra készül a Magyar Papírmúzeum: a kalligráfia témájára fókuszáló programra pénteken várják a vendégeket.

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

2024. ápr. 16.

Gazdag műsorral, színes repertoárral és sok-sok fellépővel rendezik az immár 27. hangversenyt – a közönséget az evangélikus templomban várják pénteken délután!

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

2024. ápr. 16.

Pentelei Molnár János halálának novemberben lesz a száz éves évfordulója, derül ki a DSTV összegzéséből. A Dunapentelén született festőművész családi hátterét és formátumos életművét Kronászt Margit történész, muzeológus elevenítette fele. Hangkép.

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

2024. ápr. 14.

Sportfilmmel folytatódik a Szabad Szemel című sorozat a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D): a KineDok idei terméséből ezúttal a Țagai Sasok című román alkotást láthatják.

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

2024. ápr. 12.

Különleges csodabirodalommal foglalkozik a DSTV összeállítása. A József Attila Könyvtárban a foglalkozások fontos eleme az élőszavas mesemondás – ennek műhelytitkaiba nyerhetünk most betekintést. Hangkép.