Közeleg a fűtési szezon
Még a fűtési szezon kezdete előtt célszerű megvizsgáltatni a kéményeket, kályhákat és a kazánokat, hogy az esetleges javításokat el lehessen végezni. Milyen kémény-meghibásodások fordulhatnak elő és mi a teendő a kazánokkal? Mit tegyünk akkor, ha központi fűtésünk van? Hogyan védekezzünk a szénmonoxid-mérgezés ellen?
Egyre növekszik a tűzoltósági beavatkozások száma, amelyek a lakossági szénmonoxid-érzékelő jelzésére indulnak meg – nyilatkozta Ruskáné Takács Anita, a Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság sajtószóvivője a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.
Hozzátette: nem minden esetben van probléma, hiszen az érzékelő, ha megbízható forrásból szerezzük be, elég érzékeny, már kismértékű szén-monoxid mennyiség jelenlétekor is jelez, így időben tudják figyelmeztetni a lakosságot, hogy valami probléma van.
Gyakori a fürdőszobai riasztás
Országos szinten sokszor hallani ilyen eseteket, a szénmonoxid-mérgezés nem csak a téli időszakban, illetve a fűtési szezonban fordul elő, erre fontos figyelni az olyan lakásokban, ahol gázzal működő, nyílt égésterű fürdőszobai berendezések vannak – mondta Ruskáné Takács Anita.
Általában a bejelentések mintegy fele a fürdőszobai riasztásokhoz kapcsolódik – hangzott el a műsorban.
A legfontosabb a levegő utánpótlása, ezek a készülékek elhasználják az oxigént a kis alapterületű fürdőszobában. Ha a készülék nem működik hibátlanul, vagy ha a kéményben található eltömődés miatt visszaáramlik az elhasználódott levegő, akkor fennáll a mérgezés veszélye – magyarázta Ruskáné Takács Anita.
Kötelező a vizsgálat
A lakossági kéményseprés ingyenessé vált tavaly, minden tüzelő- és fűtőberendezéshez kapcsolódó füstelvezető vizsgálata kötelező, a gázkészülékeknél és a zárt égésterű berendezések esetében kétévente, a szilárd tüzelőanyaggal, illetve olajjal fűtő berendezéseknél pedig évente jelenik meg a kéményseprő – mondta Ruskáné Takács Anita.
Első alkalommal bedobnak egy cédulát és ingyenes a vizsgálat, ha ez az időpont nem alkalmas, megadnak egy másikat, ami szintén ingyenes, harmadik alkalommal azonban már nekünk kell keresni a kapcsolatot, ami már egy minimális kiszállási díjjal jár – hívta fel a figyelmet a sajtószóvivő.
Hajlamosak vagyunk megfeledkezni a rendszer visszakapcsolásáról
Tóth Gábor víz- és fűtésszerelő mester elmondta: nyáron hajlamosak vagyunk úgy értékelni, hogy van még idő az ellenőrzésre, azonban szeptember elején már érdemes elvégeztetni a vizsgálatokat.
Sokan vannak, akik a fűtésidény végén kihúzzák az áramellátást és elzárják a gázcsapot, ezeket vissza kell helyezni, mert ilyenkor sokszor azt hiszik, hogy meghibásodott a rendszer, pedig csak a feledékenység a probléma okozója – magyarázta Tóth Gábor.
Fontos az alapvető tulajdonságok ellenőrzése
A másik fontos dolog a fűtési rendszer alapvető tulajdonságainak az ellenőrzése, például a víznyomásé, amit zárt rendszer esetében a nyomásmérőn tudunk ellenőrizni, ennek egy és két bar között kell lennie. Ha ez nem megfelelő, akkor rá kell tölteni, ha túl magas, azt érdemes szakembernek jelezni – tette hozzá.
Nyílt rendszereknél a vízszintet kell ellenőrizni, hogy a tágulási tartályban legyen víz, mert annak hiánya esetén levegő kerülhet a rendszerbe, ami problémát okoz – mondta Tóth Gábor.
A radiátorokat is ellenőrizzük
A gázrendszerek általában zárt, nyomás alá helyezhető rendszerek, esetükben megfelelő víznyomás nélkül a legtöbb gázkazán nem is indul el. Az olajrendszerek általában nyitott rendszerek, ahol a kevés víz okozhat problémát – magyarázta Tóth Gábor.
Nem csak a kazánokat, hanem a radiátorokat is ellenőrizni kell, nincs-e csepegés, illetve meg kell forgatni a radiátorszelepeket is. Panellakások esetében is előfordulhat csepegés. Arra figyelni kell, hogy október 15-e után, fűtési idényben, ha nincs vészhelyzet, nem minden esetben adják meg az engedélyt a radiátor ürítésére – tette hozzá.
Gyakori kémény-meghibásodások
Hagymási Imre kéményekkel foglalkozó kisvállalkozó elmondta: az elhasználódással és romos kéményekkel találkoznak legtöbbször a szakértők, vagy a meglévő kéménybéléseknek a lejárt szavatosságát szokták tapasztalni.
Hozzátette: kazánvásárlás esetén érdemes először a kéménybélést ellenőriztetni. Ha a kötelező éves vizsgálat sem lenne, sok esetben olyan problémákkal találkoznának, amelyek már visszafordíthatatlanok.
-OPH-
A rovat további hírei: Közélet
Az energiaválság több dologra rávilágított
2025. júl. 23.
A cím magáért beszél – nem is olyan régen az ország legtöbb intézménye egyik napról a másikra azzal szembesült, hogy a hóvégi számla összege a sokszorosára növekedett. A hétköznapokban energiafüggésben élünk, ám gondos tervezéssel, nyugat-európai jó példákkal sokat javíthatunk a helyzeten.
"... jó a gyereknek, jó a mamának és a papának"
2025. júl. 23.
Dunaújvárosban abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy nem kell messzire mennünk, ha kikapcsolódásra vágyunk. Olyannyira nem, hogy a nyári melegben számos lehetőség áll a rendelkezésünkre: működik az élményfürdő, nyitva az uszoda, elérhető a szabadstrand.
Gyászol a város, elhunyt Almási Zsolt
2025. júl. 22.
A város hivatalos honlapján látott napvilágot a megrendítő hír az első szabadon választott polgármester, Dunaújváros díszpolgára haláláról. Nyugodjék békében! A nekrológ mellett Pintér Tamás polgármester személyes hangú búcsúját is közöljük.
DSTV: tájékoztató a pályázatokról
2025. júl. 22.
A beszámoló már szerepelt hasábjainkon, most itt a DSTV összegzése arról, hogy az Európai Unió által finanszírozott pályázatokról tartott sajtótájékoztatót Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs alpolgármester. Mint hangsúlyozta, ezek a források kulcsfontosságúak a város jövője szempontjából.
Városi vadvirágos parcella: az élő példa
2025. júl. 20.
Visszatérő téma hasábjainkon a városi közterek „visszavadításának” gondolata – ezúttal egy, pontosabban rögtön kettő kertvárosi példával szolgálunk. A kiégett gyepes területekkel szemben valódi alternatívát kínál a biodiverz, vadvirágos parcella – máris mutatjuk, hogyan.
Vasmacskák – összefogás a gyári kolóniákért
2025. júl. 19.
Mindig is tudni lehetett, hogy a vasmű területén kolóniákban élnek macskák – gondozásukat az ott dolgozók önkéntesen vállalták. Ellátták őket élelemmel, a szerencsésebbek otthonra is találtak a vasműsök között, a kevésbé szerencsések pedig a gyár területén éltek. A tömeges elbocsátással az négylábúak sorsa kilátástalannak látszik – ám van valaki, aki igyekszik megtalálni a megoldást.
Elhunyt Parádi György – nyugodjék békében...
2025. júl. 19.
Dunaújváros önkormányzata mély megrendüléssel tudatja, hogy életének 80. évében elhunyt Parádi György, városunk Pro Cultura Intercisae díjas zenésze, a Pentele Baráti Kör egykori elnöke.