Már a város születésénél jelen voltak
A kilencvenedik születésnapját ünnepelhette január 2-án Tóth András. A nagy családi összejövetel után az önkormányzat is felköszöntötte a szépkorút a nagy nap alkalmából, az ajándékot Gombos István, humán ügyekért felelős alpolgármester vitte el neki, csakúgy, mint Jeges Istvánné Marika néninek, aki szintén a kilencvenedik születésnapját ünnepli.
Tóth András 1928. január 2-án született Dunavecsén. Négy testvérével együtt Solton nőttek fel, szüleik uradalomban dolgoztak cselédként. Mint arról András bácsi mesélt, fiatalon a nyári szünetben nagyon szerettek fürdeni a Dunában, a barátokkal sokszor át is úszták a folyót. 1948 decemberében önként jelentkezett katonának az egyik barátjával, az esztergomi páncélos hadseregben kezdték el a szolgálatot. Öt évig volt hivatásos katona, számos kalandos emléket őriz a szépkorú abból az időből, amelyre a mai napig szívesen emlékszik vissza. Részt vett a város építésében is, először még busszal járt ide Soltról, majd 1963-ban végleg Dunaújvárosba költözött családjával. A vasműben dolgozott hegesztőként, és innen is ment aztán nyugdíjba. Két gyermeke született, öt unoka és hét dédunoka örvendezteti meg a hétköznapokban. András bácsi a szabadidejében szívesen gondozza a gyümölcsöskertet, nagyon szeret barkácsolni, bármit elkészít fából vagy vasból, amit lánya kér tőle.
Mosolygós, víg kedélyű hölgy Jeges Istvánné Marika néni, aki kilencven évesen is boltba jár, imádja a tévé sorozatokat, és szívesen cseverészik szomszédjaival a lépcsőház előtti padon.
A dunaújvárosi szépkorúak táborát erősíti immár Jeges Istvánné Marika néni, aki december 28-án töltötte be kilencvenedik életévét. A szépkorú Pozsonyban született. Négyen voltak testvérek, édesapjuk fiatalon elhunyt, édesanyjuk földműveléssel foglalkozott. Marika néni 13 évesen (1943-ban) Budapestre jött, dr. Pálmai Béla rendőrkapitányhoz került dadának, a két gyermekére vigyázott. Aztán kitört a háború, így végül itt maradt Magyarországon, Mátyásföldön élt. Később megismerkedett férjével, aki rendőrként dolgozott, és 1946-ban összeházasodtak. A szépkorú háztartásbeliként látta el az otthoni teendőket, és nevelte négy gyermeküket. 1954-ben költöztek Dunaújvárosba, mert férje itt kapott állást a vasműben. Marika néni a biztosítónál helyezkedett el, mint pénzbeszedő, utána pedig a vasműben, a hideghengerműben dolgozott, innen is ment aztán nyugdíjba. A kilencvenedik születésnapja alkalmából az önkormányzat nevében Gombos István, humán ügyekért felelős alpolgármester köszöntötte fel. Marika néni büszkén beszélt arról, hogy az ő felmenői Késmárky grófok voltak, a rokonságról nagyon sokat mesélt neki annak idején a nagyapja. Jó egészségnek örvend a szépkorú, a köszöntő alkalmával is folyamatosan mosolygott, viccelődött. A mai napig rendben tartja a lakást, boltba jár, főz, délután pedig kihagyhatatlan program számára a tévézés, imádja a sorozatokat. Nagyon jó kapcsolatban van a szomszédokkal is, úgy fogalmazott, nyáron szívesen ücsörögnek a padon, szeretnek pletykálkodni. Sosem unatkozik, hiszen igen népes családdal büszkélkedhet, tizenegy unokája, kilenc dédunokája és négy ükunokája folyamatosan látogatja őt.
A rovat további hírei: Közélet
Jól kivitelezett diétával a testünkért
2025. feb. 22.
Glutén, tejszármazék vagy éppen tojás – manapság már nem meglepő, ha valaki kerüli ezeket az ételcsoportokat. A megsokasodott intoleranciák és allergiák okait érdemes keresni, de mi most egy dietetikus kérdeztünk arról, hogy mi a különbség az említett tünet együttesek között és arról, hogy mire kell figyelni diéta esetén.
Nekünk milliárdokba kerül a szolidaritás kérdése
2025. feb. 20.
Február 11-én vált hivatalossá, hogy Dunaújvárosnak a 2025-ös esztendőben 1,72 milliárd forint szolidaritási adót kell fizetnie. Ez az összeg azt is jelenti, hogy minden dunaújvárosinak 41 ezer forintot kell fizetnie, fejenként.
Szépül a Szalki-sziget környéke is
2025. feb. 20.
A Duna vizének természeti adottságai páratlan lehetőségeket rejtenek. Dunaújváros igazán szerencsés helyzetben van, hiszen biztosított egy olyan ingyenes vízparti terület, ahol egy kicsit ki lehet szabadulni a város zajából. Mezei Zsolt általános hatáskörű alpolgármester számolt be a Szalki-sziget közeljövőben megvalósuló csinosításairól.
"Ragyogj, Képem!" – az elfogadás pályázata
2025. feb. 20.
Az autisták világnapja alkalmából hirdetett nyílt rajzpályázatot diákoknak a Jószolgálati Otthon Közalapítvány. A téma az elfogadás, az alábbiakban a kiírás mellett a pályázat koncepciójáról, hátteréről is olvashatnak. Felhívás.
A szakszerű segítség életeket menthet
2025. feb. 19.
Tudni kell jól segíteni a rászorulóknak. Sajnos Dunaújváros utcáin és közterületein is sok fedél nélküli ember él – ez a helyzet senkinek sem ideális. Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester szerint a szituációt több oldalról kell megközelíteni, a megoldás pedig szociális szakemberek segítségével születhet.
El a kezekkel a kompetenciaméréstől!
2025. feb. 19.
Súlyos kritikával illeti, összességében elhibázottnak tartja a Belügyminisztérium új javaslatát a kompetenciamérés felvételibe történő beszámításáról a Civil Közoktatási Platform (CKP).
Az ötödik ciklus a közgyűlésben, negyven év az MMK-ban – végig a köz javára
2025. feb. 18.
Szántó Péter népművelőként kezdte a pályafutását, ráadásul a történelmileg ikonikus Vasmű Klubban, majd negyven esztendőt töltött az MMK-ban, és személye évtizedekig meghatározó volt a város kulturális életében. Kulturális feladatai mellett a közéletben a mai napig jelen van, tavaly októberben az ötödik képviselői ciklusát kezdte.