Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

A hadsereg története testközelből

Vass Ádám - 2018. szeptember 17. 18:21

Elkezdődtek az Európai Mobilitási Hét programjai városunkban. A Dunaújvárosi Egyetemen a csütörtöki tematikus nap előtt egy másik program is várta az érdeklődőket, méghozzá egy vándorkiállítás a honvédség történetéről.

A hónap végéig látható A Magyar Honvédség 170 éve című tárlat az egyetemen. A vándorkiállítás megnyitóján, hétfő délután a Dunaújvárosi Egyetem főépületének második emeleti aulájában elsőként Dr. Kovács Péter, a Fejér Megyei Kormányhivatal Dunaújvárosi Járási Hivatalának hivatalvezetője köszöntötte az érdeklődőket. Mint mondta, a haza védelme, a hagyományok őrzése ma is fontos terület az államnak, hiszen továbbra is elsődleges szempont szuverenitásunk megőrzése és a határaink védelme. A honvédség története immár százhetven évet ölel át, miután 1848-ban az országgyűlés felállította a hadsereget.

Az egyetemen nyílt kiállítás öt részletben mutatja be a honvédség történetét, öt különböző korszakra lebontva. Így külön foglalkozik a kezdeti évtizedekkel, majd az első világháborúig tartó időszakkal, amit a második világégésig tartó időszak követ. A negyedik szakaszban az azt követő negyvenöt év történetét ismerhetjük meg közelről, végül pedig a kilencvenes évektől napjainkig tartó változásokról tudhatunk meg többet. Dr. Kadocsa László, a Dunaújvárosi Egyetem Tudományos Tanácsának elnöke megnyitójában kiemelte, mindig örömmel adnak helyet hasonló programoknak az épületeikben, ha ezzel a fiatalok tudását gyarapíthatják, ezért az ehhez hasonló kiállításoknak mindig lesz helye az egyetemen.

A Magyar Honvédség 170 éve című kiállításon az informatív szövegeken túl az adott korszakra jellemző ruhák, zászlók és különböző tárgyak is megjelennek, de helyet kapott a tárlaton a Hősök Fala is, amin a Magyar Honvédség kiemelkedő alakjainak életével ismerkedhetnek meg a látogatók.

A rovat további hírei: Kultúra

Remek hangulat, kiváló program és szép siker a Jótékonysági pedagóguskoncerten (galériával)

Remek hangulat, kiváló program és szép siker a Jótékonysági pedagóguskoncerten (galériával)

2024. ápr. 26.

A város egyik legszebb hagyománnyal bíró közösségi kezdeményezéséhez méltó nívót hozott az immár 27. Jótékonysági pedagóguskoncert. Lelkes közreműködők, büszkeségre okot adó kínálat – nem lehetett más a vége: vastaps, nagy siker!

DSTV: új bemutatóra készül a Bartók társulata

DSTV: új bemutatóra készül a Bartók társulata

2024. ápr. 25.

Molnár Ferenc színművével, A farkas című darabbal folytatódik a Bartók Kamaraszínház bemutatóinak sora, derül ki a DSTV összegzéséből. A produkció érdekessége, hogy jobbára fiatalokból álló alkotócsapat viszi színre a művet Ágoston Péter rendezésében. Hangkép.

DSTV: a költészet csodája Erdős Virággal

DSTV: a költészet csodája Erdős Virággal

2024. ápr. 24.

Remek irodalmi kalandozást hozott a József Attila Könyvtár programja, derül ki a DSTV összegzéséből. Még a magyar költészet napjára időzítve Erdős Virág vendégeskedett a gyermekkönyvtárban – a versek csodavilágába kalauzolta a vendégeket. Hangkép.

DSTV: "Ecset szerelem" az MMK-ban

DSTV: "Ecset szerelem" az MMK-ban

2024. ápr. 23.

Új kiállításról számol be a DSTV összeállítása az MMK-ból. Az intézmény földszinti folyosógalériáján nyílt meg Gusztos Piroska tárlata a napokban – és a kollekció nem véletlenül viseli az Ecset szerelem címet. Hangkép.

ICA-D: "Utószó" – Vágvölgyi B. Andrással

ICA-D: "Utószó" – Vágvölgyi B. Andrással

2024. ápr. 22.

Vágvölgyi B. András író, újságíró, filmrendező, filmesztéta lesz az Utószó című irodalmi antológia következő vendége a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden délután.

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

2024. ápr. 19.

Mindezek ráadásul egy hétvégén, szombaton és vasárnap várják a muzsika, a művészet és a tudomány híveit – három helyszínen. Hírcsokor.

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

2024. ápr. 18.

Tárlatvezetésről tudósít a DSTV összeállítása. A Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) látható Töredékes emlékezet című kiállításon Boros Lili műtörténész,  a bemutató kurátora, valamint Asztalos Zsolt képzőművész vezette körbe az érdeklődőket. Hangkép.