Dunaújváros Hetilap

Isten éltesse Karcsi bácsi!

2018. november 5. (hétfő) 17:15 - doszerk

A szépkorúak születésnapi köszöntése egy kedves hagyomány városunkban. Hétfőn azonban némileg rendhagyó módon köszöntötte a város vezetése dr. Bakos Károlyt a kilencvenötödik születésnapja alkalmából a Városháza dísztermében.

Az ünnepségen jelenlétével megtisztelte Karcsi bácsit dr. Dorkota Lajos, Fejér megye és Dunaújváros díszpolgára, Cserna Gábor polgármester, Gombos István, humán ügyekért felelő alpolgármester, dr. Sürü Renáta jegyzőasszony, valamint a Helyi Választási Bizottság és Választási Iroda munkatársai.

Dr. Bakos Károly 1923. november elsején született tősgyökeres dunapenteleiként, tisztes iparos családban, mint mondta a Magyar út 111. szám alatt. Odaadó szülői gondoskodásukkal az ifjú Bakos Károlyt a Dunapentelei Állami Elemi Népiskola elvégzése után a Kőszegi Szent Benedek Rendi Gimnáziumba íratták, ahol 1941-ben érettségizett. Egyetemi tanulmányait a Pázmány Péter Tudományegyetem Jog- és Államtudományi Karára kezdte meg, ahol 1946-ban jogi diplomát szerzett. A háború utáni társadalmi átrendeződés az ő életútjára is rányomta a bélyegét: 1947-ben a Jogász Szakszervezet munkatársa volt, majd ezt követően a Szociáldemokrata Párt Budapesti Központja Értelmiségi Osztálya Jogászcsoportjának adminisztratív titkára. Két év ügyvédbojtárságot követően 1949-ben volt telefonügynök és hómunkás is. Végre 1950-ben ismét a szakmájában tevékenykedhetett, hiszen a Szekszárdi Járásbíróság fogalmazója volt két évig, majd rövid ideig a Tolna Megyei Bíróság következett. 1952-ben sodorta vissza az élet, a szakma városunkba. Egy évig a Sztálinvárosi Kereskedelmi és Vendéglátóipari Vállalat jogtanácsosa volt. 1953-tól mintegy örök munkahelyhez kötődött, a Vasműhöz, ahol ügyvédi szakvizsgát is tett. A család és a munkahely mellett folyamatosan ellátott közfeladatokat, töltött be közfunkciókat. 30 évig volt a Dunaújvárosi Munkásszövetkezet igazgatósági tagja, 1997-től a Dunaújvárosi Választási Bizottságnak a tagja, majd 2003-tól a bizottság elnöke. Életpályája nem lehetett volna teljes Pentele szolgálata nélkül. Mintegy két évtizedig a Pentele Baráti Kör aktív tagja, jogi tanácsadója, segítője. Sokat dolgozott azért, hogy Pentele megőrizze értékeit, kulturális emlékeit. Meghatározó szerepe volt a II. Világháborús- és az 1948-as emlékmű létrehozásában. Elévülhetetlen érdemei vannak a Kistemető megmentésében, gondozottságának újraélesztésében. Aktív közreműködésének egyik gyümölcse a Ráctemplom tatarozása, restaurálása.

Elsőként Cserna Gábor polgármester köszöntötte az ünnepeltet. Mint mondta, a polgármesteri munka legszebb pillanatai közé tartozik az, ha honosítási eskün vehet részt, ha esketésen hallgathatja meg a boldogító igent, illetve ha szépkorúakat köszönthet fel születésnapjuk alkalmából. Az utóbbi különösen, mert míg az első kettő jó eséllyel egyszeri esemény az emberek életében, addig születésnapot többször is lehet köszönteni. Csakúgy, mint Karcsi bácsi esetében is, akit a kilencvenedik születésnapján is felköszönthetett, és tette ezt most is.

Dr. Dorkota Lajos köszöntőjében elmondta, hogy éppen harminchét évvel ezelőtt ismerte meg Karcsi bácsit a Vasműben. Jogászként az első jogi esete is Karcsi bácsi szakmai tanácsai és segédlete mellett zajlott le Szekszárdon. Mint mondta, sokat tanult tőle, kiváltképpen emberségből.

-Bízom benne, hogy öt év múlva, a századik születésnapodon ugyanitt, ugyanebben a körben köszönthetünk téged Karcsi bácsi és köszönöm, hogy voltál nekem – zárta szavait dr. Dorkota Lajos, majd átnyújtotta az ünnepeltnek az Orbán Viktor miniszterelnök kézjegyével ellátott köszöntő oklevelet.

Gombos István is köszöntötte az ünnepeltet és elmondta, büszke arra, hogy a Vasműben, ha nem is közvetlen munkatársként, de együtt dolgozhatott Karcsi bácsival. Sürü Renáta jegyző asszony is megköszönte, hogy megismerhette és a választási bizottságban már hét éve együtt dolgozhat Karcsi bácsival, akitől rengeteg tudást és alázatot szerzett, ami mint mondta, nélkülözhetetlen a választási bizottság sokszor éjszakákba nyúló munkája során.

Az ünnepelt megköszönte a jó kívánságokat és azt mondta, örül az ünnepségnek és szép dolog az élettől, hogy ezt megadta neki.

Karcsi bácsi szerint az élet titka, hogy mindig az egyenes úton kell járni és arról soha nem szabad letérni.

-Az ember életét bearanyozza, ha tudja, hogy amit mondott az igaz volt. Fontos a hivatástudat. Az ügyvéd a jogász, ha igaz ember, akkor mindig keresi az igazságot és így tudja képviselni az ügyfeleit. Örültem, hogy a jogi pályára léptem és képviselhettem ügyeket és ügyfeleket.

Karcsi bácsi napjai, mint mondta a mai napig „melóval telik”. Szerződéseket néz át és javít egy ügyvéd csoport tagjaként a Vasműben. Szereti ezt a munkát és reméli, hogy még a továbbiakban is tudja végezni ezt a szép hivatást.

Dr. Bakos Károly köszöntése

Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán

A rovat további hírei: Közélet

"Értékválasztás előtt állunk"

"Értékválasztás előtt állunk"

2019. április 19. (péntek)

Az derült ki, hogy a következő pénzügyi ciklusban jelentősen csökkentené az EU az agrár- és vidékfejlesztési forrásokat, a pénzt pedig átcsoportosítva, gyakorlatilag az EU-ba érkezett migránsok ellátására kívánja fordítani.

Húsvéti, ünnepi miserend

Húsvéti, ünnepi miserend

2019. április 19. (péntek)

A dunaújvárosi római katolikus egyházközség szentmisékkel készül a Húsvétra. Mutatjuk az ünnepi miserendet.

Áldott, Szép Húsvéti Ünnepet!

Áldott, Szép Húsvéti Ünnepet!

2019. április 19. (péntek)

Nagycsütörtökkel elkezdődött a húsvéti szent három nap, melynek alkalmából Cserna Gábor polgármester ezekkel a gondolatokkal köszönti a városlakókat.

D+ Híradó - Közgyűlés, gasztrokaland

D+ Híradó - Közgyűlés, gasztrokaland

2019. április 18. (csütörtök)

Közgyűlést tartott a képviselőtestület, itt a húsvét, Föld napja a Bánkiban - egy csokorban a nap legfontosabb hírei a D+TV Híradójában.

Kulcsár Anita nevét veheti fel az új sportcsarnokunk

Kulcsár Anita nevét veheti fel az új sportcsarnokunk

2019. április 18. (csütörtök)

Mintegy hatvan napirendi pont szerepelt a képviselők előtt az áprilisi rendes közgyűlésen.

Összefogásból született

Összefogásból született

2019. április 18. (csütörtök)

Csütörtökön délelőtt felavatták a Dunaújvárosi Járási Hivatal épületét és ünnepélyes keretek között átvágták a szalagot, így végre új korszak kezdődhet a nemrég még hányattatott sorsú épület történelmében.

Átadták a Dunaújváros Közbiztonságáért díjat

Átadták a Dunaújváros Közbiztonságáért díjat

2019. április 18. (csütörtök)

A csütörtöki közgyűlés elején átadták a Dunaújváros Közbiztonságáért díjat. az elismerést idén négyen vehették át. Kiss Piusz rendőr törzszászlós, Kovács Attila rendőrs törzszászlós, Droppa László tűzoltó százados, Csécs István nyugállományú honvéd alezredes vehette át idén az elismerést.