Dunaújváros Hetilap

Isten éltesse Karcsi bácsi!

2018. november 5. (hétfő) 17:15 - doszerk

A szépkorúak születésnapi köszöntése egy kedves hagyomány városunkban. Hétfőn azonban némileg rendhagyó módon köszöntötte a város vezetése dr. Bakos Károlyt a kilencvenötödik születésnapja alkalmából a Városháza dísztermében.

Az ünnepségen jelenlétével megtisztelte Karcsi bácsit dr. Dorkota Lajos, Fejér megye és Dunaújváros díszpolgára, Cserna Gábor polgármester, Gombos István, humán ügyekért felelő alpolgármester, dr. Sürü Renáta jegyzőasszony, valamint a Helyi Választási Bizottság és Választási Iroda munkatársai.

Dr. Bakos Károly 1923. november elsején született tősgyökeres dunapenteleiként, tisztes iparos családban, mint mondta a Magyar út 111. szám alatt. Odaadó szülői gondoskodásukkal az ifjú Bakos Károlyt a Dunapentelei Állami Elemi Népiskola elvégzése után a Kőszegi Szent Benedek Rendi Gimnáziumba íratták, ahol 1941-ben érettségizett. Egyetemi tanulmányait a Pázmány Péter Tudományegyetem Jog- és Államtudományi Karára kezdte meg, ahol 1946-ban jogi diplomát szerzett. A háború utáni társadalmi átrendeződés az ő életútjára is rányomta a bélyegét: 1947-ben a Jogász Szakszervezet munkatársa volt, majd ezt követően a Szociáldemokrata Párt Budapesti Központja Értelmiségi Osztálya Jogászcsoportjának adminisztratív titkára. Két év ügyvédbojtárságot követően 1949-ben volt telefonügynök és hómunkás is. Végre 1950-ben ismét a szakmájában tevékenykedhetett, hiszen a Szekszárdi Járásbíróság fogalmazója volt két évig, majd rövid ideig a Tolna Megyei Bíróság következett. 1952-ben sodorta vissza az élet, a szakma városunkba. Egy évig a Sztálinvárosi Kereskedelmi és Vendéglátóipari Vállalat jogtanácsosa volt. 1953-tól mintegy örök munkahelyhez kötődött, a Vasműhöz, ahol ügyvédi szakvizsgát is tett. A család és a munkahely mellett folyamatosan ellátott közfeladatokat, töltött be közfunkciókat. 30 évig volt a Dunaújvárosi Munkásszövetkezet igazgatósági tagja, 1997-től a Dunaújvárosi Választási Bizottságnak a tagja, majd 2003-tól a bizottság elnöke. Életpályája nem lehetett volna teljes Pentele szolgálata nélkül. Mintegy két évtizedig a Pentele Baráti Kör aktív tagja, jogi tanácsadója, segítője. Sokat dolgozott azért, hogy Pentele megőrizze értékeit, kulturális emlékeit. Meghatározó szerepe volt a II. Világháborús- és az 1948-as emlékmű létrehozásában. Elévülhetetlen érdemei vannak a Kistemető megmentésében, gondozottságának újraélesztésében. Aktív közreműködésének egyik gyümölcse a Ráctemplom tatarozása, restaurálása.

Elsőként Cserna Gábor polgármester köszöntötte az ünnepeltet. Mint mondta, a polgármesteri munka legszebb pillanatai közé tartozik az, ha honosítási eskün vehet részt, ha esketésen hallgathatja meg a boldogító igent, illetve ha szépkorúakat köszönthet fel születésnapjuk alkalmából. Az utóbbi különösen, mert míg az első kettő jó eséllyel egyszeri esemény az emberek életében, addig születésnapot többször is lehet köszönteni. Csakúgy, mint Karcsi bácsi esetében is, akit a kilencvenedik születésnapján is felköszönthetett, és tette ezt most is.

Dr. Dorkota Lajos köszöntőjében elmondta, hogy éppen harminchét évvel ezelőtt ismerte meg Karcsi bácsit a Vasműben. Jogászként az első jogi esete is Karcsi bácsi szakmai tanácsai és segédlete mellett zajlott le Szekszárdon. Mint mondta, sokat tanult tőle, kiváltképpen emberségből.

-Bízom benne, hogy öt év múlva, a századik születésnapodon ugyanitt, ugyanebben a körben köszönthetünk téged Karcsi bácsi és köszönöm, hogy voltál nekem – zárta szavait dr. Dorkota Lajos, majd átnyújtotta az ünnepeltnek az Orbán Viktor miniszterelnök kézjegyével ellátott köszöntő oklevelet.

Gombos István is köszöntötte az ünnepeltet és elmondta, büszke arra, hogy a Vasműben, ha nem is közvetlen munkatársként, de együtt dolgozhatott Karcsi bácsival. Sürü Renáta jegyző asszony is megköszönte, hogy megismerhette és a választási bizottságban már hét éve együtt dolgozhat Karcsi bácsival, akitől rengeteg tudást és alázatot szerzett, ami mint mondta, nélkülözhetetlen a választási bizottság sokszor éjszakákba nyúló munkája során.

Az ünnepelt megköszönte a jó kívánságokat és azt mondta, örül az ünnepségnek és szép dolog az élettől, hogy ezt megadta neki.

Karcsi bácsi szerint az élet titka, hogy mindig az egyenes úton kell járni és arról soha nem szabad letérni.

-Az ember életét bearanyozza, ha tudja, hogy amit mondott az igaz volt. Fontos a hivatástudat. Az ügyvéd a jogász, ha igaz ember, akkor mindig keresi az igazságot és így tudja képviselni az ügyfeleit. Örültem, hogy a jogi pályára léptem és képviselhettem ügyeket és ügyfeleket.

Karcsi bácsi napjai, mint mondta a mai napig „melóval telik”. Szerződéseket néz át és javít egy ügyvéd csoport tagjaként a Vasműben. Szereti ezt a munkát és reméli, hogy még a továbbiakban is tudja végezni ezt a szép hivatást.

Dr. Bakos Károly köszöntése

Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán
Dr. Bakos Károly köszöntése - fotó: Ónodi Zoltán

A rovat további hírei: Közélet

Hallgatói Önkormányzat: "Cipősdoboz Akció" – várják az adományokat!

Hallgatói Önkormányzat: "Cipősdoboz Akció" – várják az adományokat!

2019. december 06. (péntek)

Jelenleg is tart a Dunaújvárosi Egyetemen a Hallgatói Önkormámnyzat (HÖK) által kezdeményezett karácsonyi karitatív megmozdulás: "Cipősdoboz Akció" adománygyűjtése során egészedecember 16-ig várják a gyerekeknek szánt ajándékokat, játékokat!

Lánglovagok: advent idején több a lakástűz – és a többségük megelőzhető!

Lánglovagok: advent idején több a lakástűz – és a többségük megelőzhető!

2019. december 06. (péntek)

Az ünnepi időszak előtt egy aktuális figyelmeztetéssel rukkolt ki a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság sajtószolgálata; az advent és a karácsony sajnos az elkerülhető lakástüzek periódusa is a tűzoltóság évtizedes tapasztalatai szerint – egy kis odafigyeléssel lekerülhető, hogy az advent a lánglovagokra várakozás időszaka legyen!

Két utat is felújítanak!

Két utat is felújítanak!

2019. december 05. (csütörtök)

A dunaújvárosi utak felújítását célzó program részeként a Ruhagyári út és a Rév út 2x1 forgalmi sáv kialakítású útjainak fejlesztését és megújítását tervezi városunk önkormányzata.

Fogyatékkal élők napja: fontos lépés az élhetőbb város felé

Fogyatékkal élők napja: fontos lépés az élhetőbb város felé

2019. december 04. (szerda)

Egyeztető fórum létrehozását javasolja Szabó Zsolt, Dunaújváros alpolgármestere, amely az önkormányzat és a fogyatékkal élő embereket képviselő szervezetek közötti párbeszédet, a közös munkát hivatott elősegíteni.

Foglakoztatási paktum: eredményes évet zártak

Foglakoztatási paktum: eredményes évet zártak

2019. december 03. (kedd)

"Tekintsük kihívásnak a jelenlegi, nem túl fényes mutatókat!" – javasolta Pintér Tamás polgármester a DUNA-MUNKA-TOP Projekt Foglalkoztatási Fórum és Paktum ülésén; az évzáró tanácskozásnak a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara konferenciaterme adott otthont ma délelőtt.

Önkormányzat: ünnepi szociális támogatás a nyugdíjasoknak  – ha valaki nem kapja meg, kérelmeznie kell!

Önkormányzat: ünnepi szociális támogatás a nyugdíjasoknak – ha valaki nem kapja meg, kérelmeznie kell!

2019. december 02. (hétfő)

A közgyűlés döntése nyomán idén is 5 ezer forintos pénzbeli, szociális támogatást nyújt az önkormányzat a város nyugdíjasainak az ünnepek előtt. A feltételekről, valamint az esetleges kérelmek benyújtásának lehetőségéről szól az a közlemény, ami nemrég landolt a DO postaládájában.

Előtérben a háttér, avagy hogyan tovább, DO?

Előtérben a háttér, avagy hogyan tovább, DO?

2019. december 02. (hétfő)

Propaganda helyett (hír)értékelvű, független, közszolgálati feladatokat ellátó, mélyen olvasóbarát, vállaltan a helyi közösségek és teljesítmények iránt elkötelezett tartalmat kívánunk szolgáltatni – drága böngészők és aranyos mindenki, visszatértem harmadik gyermekemhez, mától újra a DO kötelékében ügyködöm! Beköszöntő  felütés a hajtás után!