Fekete fény
Újabb kiállítás nyílt múlt pénteken a Kortárs Művészeti Intézetben. A tárlat mindannyiunknak segít emlékezni arra, hogy mit is csináltunk 1999. augusztus 11-én. Minden bizonnyal a napfogyatkozást kísértük figyelemmel, amely égi jelenség több alkotót, művészt is megihletett.
Sok helyen, sokféle módon kísértük figyelemmel 1999. augusztus 11-én a napfogyatkozást Magyarországon. A csodás égi jelenség során egy dokumentumfilmet forgattak városunkban, amelyet mindez idáig csupán egyszer láthatott a nagyközönség. A Balázs Béla Stúdió ezen alkotására építve szervezte meg a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ és a Kortárs Művészeti Intézet a Fekete fény című tárlatot. Három részből áll össze ez a kiállítás. Az egyik egy privát fotó és videógyűjtemény. Interneten hirdettek meg az akciót, arról vártak felvételeket, hogy ki-hogyan követte a napfogyatkozást. A beérkezett anyagokat korabeli sajt- és szerzői képekkel egészítették ki, ebből lett egy installáció. Ahogy Mucsi Emese, a tárlat kurátora fogalmazta, ezek az archív felvételek, ez az időszak az analóg fotózás utolsó nagy pillanata volt, hiszen a 2000-es évektől már a digitális eszközök kezdtek teret hódítani a lakosság körében.
A tárlat másik része kortárs alkotásokból, sorozatokból áll. A napfogyatkozás jelenségét ragadta meg a 26 kiállító művész. Vannak az esemény idején készült feldolgozások, ahhoz kapcsolódó kollázsok. A kiállításra új művek is készültek, Mucsi Emese, és a társkurátor, Barakonyi Szabolcs felkérése alkottok olyan művészek, akiknek egyébként sem idegen ez a téma.
A kiállítás harmadik része pedig a már említett Fekete fény című film. Tizenhat kamerával forgattak itt annak idején, több helyszínen, így bizonyára sokan felismerhetik magukat rajta. Ezt a filmet csak egyszer mutatták be, és itt is lehet csak megnézni. A kiállításokhoz mindig szerveznek valamilyen kiegészítő programot. Most sem lesz ez másképp, ráadásul az egyik, emlékmegosztó találkozót pontosan a napfogyatkozás 20. évfordulójára, augusztus 11-re szervezik, de lesz még tárlatvezetés is.
A rovat további hírei: Kultúra
"Főszerepben a jazz" – koncert a zeneiskolában
2024. nov. 25.
Folytatja a jazz koncertek sorozatát a Sándor Frigyes Zeneiskola. A következő koncertre az intézmény kamaratermébe várják a műfaj rajongóit kedden délután.
Visszatér a Tindersticks Magyarországra
2024. nov. 25.
A Tindersticks tizenhárom év után visszatér Magyarországra. A kultikus brit zenekar 2025. március 2-én a Magyar Zene Házában lép fel - olvasható az intézmény honlapján.
DSTV: "A fiú" a Bartók színpadán
2024. nov. 24.
Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, Florian Zeller A fiú című drámáját mutatta be a Bartók Kamaraszínház. A DSTV összeállításában szó esik a produkció kihívásairól, a drámai karakterekről, valamint az előadás üzenetéről is. Hangkép.
Utószó Boldizsár Ildikóval a mesék csodálatos világáról
2024. nov. 23.
A városunkban született és felnőtt író, etnográfus mesekutató és -terapeuta lesz a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) és a Kálvin János iskola közös programjának következő vendége: a Városháza házasságkötő termében kalandozhatunk a mesék birodalmában kedden délután.
DSTV: őszbúcsúztató az Intercisa Múzeumban
2024. nov. 23.
Családi délutánnal ért véget a Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozata az Intercisa Múzeumban, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény színes kavalkáddal várta a vendégeket – a kézműveskedés mellett pincétől a padlásig séta, de még szabadulószoba is csalogatott. Hangkép.
Azahriah, a Platon Karataev és a Fishing on Orfű is Music Hungary-díjban részesült
2024. nov. 22.
Azahriah, a Platon Karataev és a Fishing on Orfű is Music Hungary-díjban részesült - közölte a Music Hungary Szövetség csütörtökön az MTI-vel.
DSTV: a vendéglátás legendái a városépítés hőskorában
2024. nov. 21.
Izgalmas programmal folytatódott az Intercisa Múzeum gasztronómiai sorozata a Múzeumok Őszi Fesztiválja kínálatában. A Késdobálótól az Arany Csillagig – vendéglátás az '50-es években című előadással várták a látogatókat. Hangkép.