"A mi Szalki-szigetünk" – kétszázötven ajándék példányt osztottak ki
A mi Szalki-szigetünk című könyv írója, Éberhardt Béla, és kiadója-védnöke, Szemenyei István a Móricz Zsigmond iskolának, a Széchenyi gimnáziumnak, az Intercisa és a szalkszentmártoni múzeumnak ajánlott fel összesen 250 példányt a kiadványból.
A Széchenyi István Gimnáziumban találkoztunk a napokban Éberhardt Béla erdőmérnökkel, Szemenyei Istvánnal, a Rudas középiskola, és Kratzmajer Zoltánnal, a "házigazda" gimnázium igazgatójával. Az esemény apropója egy könyv adományozás volt.
Kutatómunka és saját források
A szerző, Éberhardt Béla elmondta: könyvének témájául azért éppen a Szalki-szigetet választotta, mivel ez egy kissé mostohán kezelt területe Dunaújvárosnak, hiszen maga a város története számos kiadványban, sajtótermékben megjelent, azonban ez a tájegység kevésbé került az érdeklődés középpontjába, annak ellenére, hogy meglehetősen érdekes élővilággal rendelkezik. A szigetet saját szemével is volt alkalma tanulmányozni, hiszen gyermekkorában a város építésénél is jelen volt. Kifejtette: a Szalki-sziget amellett, hogy a város kikötőjének is otthont ad, a város vízbázisa, és természetesen a Vasmű miatt vasút is épült ezen a szakaszon. Ezek közül a leginkább hangsúlyos elem a vízbázis, hiszen már a kezdetekkor 15 ezer embert kellett ellátnia. Az akkori víz- és csatornahálózatért felelős társaság pedig rendkívül bravúrosan oldotta meg ezt a feladatot. Éberhardt Béla pedig saját szemével is láthatta a sziget alakulását, hiszen az általános iskola elvégzése után családjával Dunaújvárosba kerültek, ahol édesapja erdészként dolgozott: feladata volt a város és a gyár közti védő erdő telepítése. Mivel idővel ő is bekapcsolódott a munkálatokba, egy kocsis révén kapcsolatba került a Szalki-szigettel, hiszen a fuvaros a lovakat itt fürdette. Ennek köszönhetően a szerző a kezdetektől látta a kikötő kialakítását és az ehhez kapcsolódó munkálatokat.
Nemcsak a forradalom
Eberhardt Béla megemlítette: 1956-ban a forradalom mellett még egy jelentős esemény érintette Dunaújvárost: egy dunai árvíz, amely főleg délebbre, Tolna megyében okozott károkat. Erről is viszonylag kevés információ lelhető fel. További érdekesség, hogy 1954 előtt, amikor is Sztálinvároshoz csatolták, korábban nem tartozott a Szalki-sziget a településhez, Dunapenteléhez. Hangsúlyozta: a könyv folytatását is megírta, mégpedig Szalkszentmárton felől megközelítve a szigetet. Ezt a könyvet teljes egészében elolvashatják érdeklődők honlapján, az eberhardt.hu oldalon.
Jó kezekben
A kötet a dunaújvárosi Meritum Text Kiadó gondozásában, Szemenyei István közreműködésével látott napvilágot 2016-ban, így az adományozáson ő is részt vett. Elárulta: régi barátság fűzi a szerzőhöz, így megtiszteltetetésként élte meg, amikor megkereste, hogy segítse a kiadást. Megemlítette: több vállalkozótól és az önkormányzattól is segítséget kaptak. Ahogyan fogalmazott, hiánypótló műről van szó, amely turisztikai szempontból sem elhanyagolható értéket képvisel. Mint elárulta: úgy vélték, a könyv kereskedelmi értékesítése nagyjából végéhez közeledik, ám meglátásuk szerint fontos lenne, hogy a mű még szélesebb körben eljuthasson az olvasókhoz, ezért úgy döntöttek, hogy az érintett települések közintézményei számára adomány formában felajánlanak összesen 250 példányt a kiadványból: 100- 100 darabot a Móricz és a Széchenyi iskoláknak, 40-et az Intercisa és 10-et a szalkszentmártoni múzeumnak. A kezdeményezés célja az volt, hogy a könyv a családokhoz kerülhessen, és jó kezekbe juthasson el.
A felhasználásról természetesen a megajándékozott intézmények saját hatáskörben döntenek, semmilyen megkötés nincs az adományozó részéről, ám az egyeztetés során felmerült, hogy tanulmányi versenyeken jutalomként, esetleg kiemelkedő teljesítmények díjazásául szolgálnak majd a példányok. Az eseményen Kratzmajer Zoltán, a Széchenyi igazgatója egy dedikált könyvet is kapott Éberhardt Bélától. Az igazgató természetesen köszönetét fejezte ki és megtiszteltetésként kezeli a felajánlásokat.
Cs. L.
(A fotó archív felvétel)
A rovat további hírei: Kultúra
A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre
2025. ápr. 14.
Az idén 30 éves Morcheeba zenekar nyár után ősszel másodszor is fellép Budapesten. A világhírű triphop formáció július 2-i Müpa-koncertje után október 22-én a Barba Negrában is műsort ad.
DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában
2025. ápr. 12.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása. A közelmúltban helyi alkotó, Kiss Kálmán költő, tanár, a helyi irodalmi élet ikonikus alakja volt az Utószó élő irodalmi antológia vendége a Kortárs Művészeti Intézetben. Hangkép.
Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként
2025. ápr. 11.
Folytatódott az Utószó irodalmi antológia. A rendezvény vendége Kemény István többszörösen díjazott költő, író, esszéíró volt. Legutóbbi kötetéről, a Lovag Dulcinea című verses lovagregényéről Gyöngyössy Csabával beszélgetett.
Virágvasárnapi koncert a Dunaújvárosi Vegyeskarral
2025. ápr. 11.
Folytatja az ünnepi hangversenyek sorozatát a Dunaújvárosi Vegyeskar: a húsvéti ünnepkört kezdő virágvasárnap a református templomban mutatkozik be a kórus.
Cannes - Anderson, Panahi, Ducournau, a Dardenne testvérek a versenyben
2025. ápr. 11.
Az amerikai Wes Anderson hollywoodi sztárokat felvonultató A főníciai séma című vígjátékát és az iráni Dzsafar Panahi legújabb alkotását is a 78. cannes-i fesztivál hivatalos programjának versenyében mutatják be, ahol a francia Julia Ducournau a második, a belga Jean-Pierre és Luc Dardenne pedig a harmadik Arany Pálmájáért versenyezhet - jelentette be Thierry Frémaux, a fesztivál művészeti igazgatója csütörtökön párizsi sajtótájékoztatóján.
"Elefánttá vált köd" az ICA-D termeiben
2025. ápr. 09.
Pintér Gábor festőművész tárlatával, az Elefánttá vált köd című kiállítással folytatódik a bemutatók sora a Kortárs Művészeti Intézetben. Az érdeklődők a festőművész elmúlt öt évben készült műveiből láthatnak válogatást, amely a sci-fi-realitás mezejére invitálja a látogatót jövő péntektől.
DSTV: a városi szobrok története
2025. ápr. 09.
Jól ismert helyszínen folytatódott a DSTV sorozata a város köztéri szobrainak történetét feldolgozó sorozat. Az immár harmadik epizódban a Martinász-szoborról és a Borovszky-emléktábláról mesél Hodik Mónika, az Intercisa Múzeum munkatársa. Hangkép.