Koronavírus: kit oltanak, mivel és és mikor?
Terjedelmes összeállítás jelent meg az operatív törzs hivatalos oldalán az oltási programról – írásunk ez alapján válaszol a címben feltett kérdésekre.
Amint arról már beszámoltunk, a közelmúltban elkezdődött a regisztrált legidősebbek oltása, ezzel párhuzamosan a 60 év alatti krónikus betegek oltása is. Az oltások ütemét a rendelkezésre álló vakcina határozza meg.
Ki kaphat oltást?
Már lezárult az egészségügyben dolgozók és az idősotthonok, bentlakásos szociális intézmények kampányszerű oltása. A második oltások beadása és az esetlegesen elmaradt első oltások ugyanakkor jelenleg is zajlik.
Arra a kérdésre, az idős emberek mellett krónikus beteg kaphat-e védőoltást, az összeállítás egyértelmű igennel válaszol – mondván, nekik kifejezetten javasolt az oltás, hiszen az idős kor mellett a krónikus betegségek növelik a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyásának a kockázatát. Minden esetben az oltóorvos dönt az olthatóságról, miután kikérdezte az oltandót és megismerte egészségi állapotát.
A jelenlegi szabályok szerint a háziorvos értesíti a praxisához tartozó oltandókat, hogy ki és mikor számíthat az oltásra. A háziorvos dönt arról is, hogy az oltásra jelentkezett oltható vagy nem oltható – azt, hogy hetente hány embert tudnak oltásra megszervezni a háziorvosok, az aktuálisan rendelkezésre álló vakcina mennyisége határozza meg.
Kit és mivel oltanak?
A legfontosabb tényező, hogy csak a hatóságok által engedélyezett, biztonságos és hatásos oltóanyagokat alkalmazzák hazánkban; az oltás mindig a rendelkezésre álló vakcinával – az operatív törzs gyorsjelentése fel is sorolja ezeket.
A Pfizer-vakcinánál az első oltást követő 21. napon kell beadni a második oltást. Hazánkban 18 év felett alkalmazzák.
A Moderna-vakcinánál az első oltást követő a 28. napon kell beadni a második oltást. 18 év felett alkalmazzák.
A Szputnyik-vakcinánál az első oltást követő a 21. napon kell beadni a második oltást. A regisztrált idősebb, krónikus betegséggel nem rendelkezőket kezdik el vele oltani.
Az AstraZeneca-vakcinánál az első oltást követő 4. héten kell beadni a második oltást. Ezzel a vakcinával a 60 év alatti krónikus betegek oltását kezdték.
Fontos tényező az is, hogy az oltóanyagokat nem lehet felcserélni – az első és a második oltást ugyanazon oltóanyaggal kell elvégezni. Ha a második oltást a tervezett időpontban valamilyen oknál fogva nem lehet beadni (pl. akut betegség, akadályoztatás esetén), akkor az oltóorvossal megbeszélt időpontban kell bepótolni. Szintén érdemes tudni, hogy mindenki sorra kerül, aki jelentkezett védőoltásra. Az oltás ütemét leginkább a rendelkezésre álló vakcinák határozzák meg; a Magyarországra érkező vakcinaszállítmányok ütemében tudják ellátni a háziorvosokat oltóanyaggal, és a háziorvosok a praxishoz tartozó prioritási lista alapján hívják regisztrált betegeiket a következő hetekben.
Mikor alakul ki a védettség?
A koronavírus elleni védettség kialakulásához általában két oltásra van szükség. Már az első oltás is kivált egy bizonyos védettséget, de az oltottak teljes védelme csak a vakcina második adagját követően alakul ki, várhatóan 1-2 héten belül.
Mint minden védőoltásnál, a COVID-19 fertőzés elleni védőoltás esetében is előfordulhat, hogy az nem véd meg minden beoltott személyt, így kevesen, de lehetnek olyanok, akik mégis megfertőződhetnek, azonban az oltással nagymértékben csökkenthető a súlyos megbetegedés kockázata.
Ki nem kaphat oltást?
Végül, de közel sem utolsósorban azt is muszáj összegezni, milyen ellenjavallatok lehetnek az oltás kapcsán. Idősek esetén kizáró ok az akut lázas betegség, a beadandó vakcina bármely összetevőjével szembeni súlyos allergiás reakció valamint kórházi ellátást igénylő gyógyszerrel (pl. penicillin) vagy védőoltással kapcsolatos anafilaxiás reakció.
Az egyéb ellenjavallatokat az egyes vakcinák alkalmazási előírása tartalmazhat, amelyet az oltóorvosok ismernek, így végül ők döntenek az olthatóságról.
A vakcina második adagját nem szabad beadni azoknak sem, akik anafilaxiás reakciót mutattak az első oltás alkalmazása során.
Az oltásra jelentkezés közvetlen elérhetősége itt!
Vakcinainfó – online regisztráció (katt) >>
(Forrás és fotó: koronavirus.gov.hu)
A rovat további hírei: Mozaik
4 jó tanács azoknak, akik először utaznak Srí Lankára
2025. feb. 16.
Az egzotikus Srí Lanka sokak számára bakancslistás célpont, és manapság már szerencsére hazánkból sem elérhetetlen. (X)
DSTV: mackók a suliban!
2025. feb. 16.
Mackókiállítás, rajz- és süteményverseny fogadta a BIROK Szabó Magda Tagintézménye tanulóit a közelmúltban, derül ki a DSTV összegzéséből. Folytatták a szép hagyományt, nagy sikerrel rendezték meg újra az intézmény édes-mézes programját, amelynek a főszereplői a mackók voltak. Hangkép.
"... elhagyni a csónakot a tengerért..."
2025. feb. 15.
Új, roppant érzékeny témára fókuszáló közösség kezdi meg működését a Szertelen Házban – Tóth Adrienn szociális munkás, gyásztanácsadó vezetésével a hónap második felében gyászfeldolgozó csoportot indít a MRE Újváros Drogambulancia.
DSTV: a szerelmesek ünnepe
2025. feb. 15.
Sokak életében különleges dátum világszerte február 14. A szerelmesek Valentin nap alkalmából megajándékozzák egymást – ám a jeles ünnep története egyfelől jóval sokrétűbb, másrészt jóval régebbre nyúlik vissza, mint azt a legtöbben gondolnánk. Hangkép.
Védelem, stílus és kényelem: ablakfólia gépjárművekre
2025. feb. 14.
Az autókra szerelhető ablakfóliák egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, hiszen számos előnyt kínálnak mind az esztétika, mind a funkcionalitás terén. Nemcsak sportosabbá és elegánsabbá tehetik a jármű megjelenését, hanem jelentős védelmet is nyújtanak a káros UV-sugarakkal, a hőséggel és a kíváncsi tekintetekkel szemben. (X)
Valentin-napon kezdődik a velencei karnevál
2025. feb. 14.
A szerelmeseket várják a Szent Márk térre pénteken, ahol az idén Valentin-napon kezdődik a március 4-ig tartó velencei karnevál, amely a Casanova kora címet kapta.
A bélrendszer szerepe az emberi test egészségének megőrzésében
2025. feb. 13.
Az utóbbi években jelentős figyelem irányult arra, hogyan hat a bélrendszer állapota az általános jóllétre. Korábban sokan úgy vélték, hogy az emésztőproblémái kizárólag ezen a területen okozhatnak panaszokat. (X)