Máig hat Trianon gyászos öröksége
Közös megemlékezésre várták a trianoni gyásznap résztvevőit az evangélikus templomban: a megemlékezést a békediktátum évfordulóján rendezték ma délután. Virágok, koszorúk, gyászosan zengő szép szavak a hajtás után.
Együtt ünnepeltek a trianoni országvesztés gyásznapján a megemlékezők – a közös áhítattal, koszorúzással és műsorral színesített programnak az evangélikus templom és a templom kertjében felállított emlékmű adott otthont délután.
Mint köztudott a Párizs melletti Trianonban 1920. június 4-én, percre pontosan 16.32-kor írták alá a diktátumot, amely nyomán a történelmi Magyarország elveszítette területének és lakosságának mintegy kétharmadát. Az első világégést lezáró szerződés rendelkezései szerint mintegy három és fél millió magyar ember vált egyik napról a másikra egy szomszédos ország lakójává. A mai megemlékezés visszatérő gondolata éppen az volt, hogy Trianon vészterhes traumája máig hat – közös felelősségünk, hogy emlékezzünk és emlékeztessünk a diktátum, vagyis a magyarság egyik legnagyobb történelmi tragédiájának igaztalanságára.
A megemlékezés az evangélikus templomban kezdődött, ahol Stermeczki András evangélikus lelkész tart áhítatot, majd Czeglédi Péter Pál református lelkész ünnepi beszéde adott történelmi áttekintést a trianoni diktátumhoz vezető útról.
A gyásznap programját a Bartók Kamaraszínház irodalmi összeállítása színesítette Őze Áron színművész, igazgató tolmácsolásában, majd közösen koszorúzták meg a templomkerti Trianon-emlékművet a megemlékezés résztvevői.
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Újabb csodaszép karácsonyra készülnek
2024. nov. 22.
A Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet krónikus belgyógyászati osztályát, az ott fekvő betegeket támogatja idén a "Jót, Szívből – Dunaújvárosért" akciócsoportja a Karácsony Mindenkié elnevezésű jótékony kezdeményezéssel.
Közvetlen uniós pályázatok: keressük a forrásokat, a tudást és a kapcsolatokat
2024. nov. 22.
Több győztes pályázat kapcsán sokat beszéltünk már a közvetlen Európai Unió kínálta források lehetőségéről Dunaújvárosban, arról, hogy városvezetésünk igyekszik kihasználni ezeket a közvetlen projekteket. Már csak azért is, mert más forrásokhoz Magyarország, így városunk sem juthat hozzá. A kérdés, hogyan tekintsünk erre lehetőségre?
Elkerülhetetlen az adóemelés, de a dunaújvárosi polgárok terhei nem növekednek
2024. nov. 21.
Ötvenöt napirendi pont szerepelt a képviselők előtt a csütörtöki közgyűlésen, köztük több fajsúlyos kérdés. Tárgyalta és elfogadta a testület az építményadó megemelését úgy, hogy az csak a vállalkozásokat fogja érinteni. De még a döntések előtt ünnepelt a közgyűlés.
A gyermeknevelés támogató közege
2024. nov. 21.
Színes szakmai napot tartottak a Városházán szerdán. Az Életutak – Kezdetektől a nagy döntésekig című rendezvény ötlete azért született meg, hogy tabuk nélkül lehessen beszélgetni a szülővé válásról és a gyermeknevelésről, mindezt támogató, együttműködő közegben. A Duna Dog Center Alapítványa jóvoltából számos intézmény és fejlesztő szervezet mutatta meg magát.
Feth Katalin kapta idén a "Szociális Munkáért – Dunaújváros" díjat
2024. nov. 21.
Ünnepi ceremóniával kezdődött a közgyűlés, a szféra legrangosabb önkormányzati elismerését Feth Katalin, Feth Katalin a Magyar Vöröskereszt Dunaújvárosi Területi Szervezetének vezetője vehette át Pintér Tamás polgármestertől. Szívből gratulálunk!
"Egy kőbe vésett törvény van: a város az első"
2024. nov. 20.
A Béke városrészben, egész pontosan a 7-es választókörzetben élők meghatározó többsége döntött úgy a június 9-ei önkormányzati képviselő választáson, hogy Kálló Gergelynek, a "Rajta, Újváros!" Egyesület jelöltjének szavaz bizalmat. Az újonnan megválasztott képviselővel beszélgettünk.
Hétköznapi hősök a dunaújvárosiakért
2024. nov. 20.
Dunaújváros közgyűlése különféle kitüntetéseket adományoz a város különböző területein végzett kiemelkedő munka elismerése céljából. Összeállításunkban ezúttal az elmúlt ciklusban a Szociális Munkáért – Dunaújváros díjat érdemeltek életútját elevenítjük fel.