Elvették a DVCSH engedélyét
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) megerősítette a Rajta Újváros! Egyesület képviselőinek álláspontját és visszavonták a DVCSH távhőszolgáltatási engedélyét. Az átadás-átvétel tegnap történt, a témában Szabó Zsolt alpolgármester tisztázott néhány kérdést.
– Mi történt a felmondás után?
– A felmondással egy időben jeleztük a MEKH felé, hogy a DVCSH helyett az önkormányzat a 100 százalékos tulajdonában álló DVG Zrt.-t kívánja megbízni a feladattal. A DVG Zrt. el is kezdte a felkészülést az átvételre. A műszaki paraméterek felmérése, a számlázási rendszer felállítása, az ügyfélszolgálati irodák létrehozása mind-mind megkezdődött. Nagyon fontosnak tartom hangsúlyozni azt a tényt, hogy a város távhő-hálózata az önkormányzat tulajdonában van. Ugye sokan hivatkoztak arra, hogy a DVG-nek semmije sem volt a szolgáltatáshoz, jelentem de: a hálózat teljes egészében, ahogy a felújítások utáni munkákat is értelemszerűen el tudta volna látni a DVG. Az alvállalkozókkal megállapodtunk, a hálózatot felmértük, sőt, konkrét megállapodásunk volt arra vonatkozóan is, hogy honnan vásárolunk hőt. A MEKH végül az önkormányzati tulajdonú DVG Zrt. helyett ugyanakkor az állami tulajdonú MVM Oroszlányi Távhőszolgáltató Zrt.-t jelölte ki arra, hogy július 1-jétől ellássa Dunaújvárosban a távhőszolgáltatást. A MEKH tájékoztatása szerint a felhasználók ellátása az átadás-átvétel során is folyamatos marad, teendőjük nincs. Innentől kezdve természetesen az átadás-átvétel teljes mértékben az állami cég felelőssége, így a lakosság pontos tájékoztatása is.
– Mivel indokolta a MEKH, hogy az MVM-et választotta?
– A MEKH egészen pontosan azzal indokolta, hogy nem a DVG-t jelölte ki, hogy a DVG és a DVCSH között olyan mértékben mérgesedett el a kapcsolat, hogy a távhőszolgáltatási feladat átadás-átvételi folyamatának véghezviteléhez szükséges együttműködést nem lehet alappal feltételezni. Itt szeretném egyértelműsíteni, hogy bár nem volt felhőtlen a kapcsolat a DVCSH-val, de szó sem volt arról, ami az előző városvezetés idején, hogy bírósági perek tucatjai indultak volna a felek között. Mi igyekeztünk a nézeteltéréseket tárgyalóasztal mellett rendezni. Nekünk egy dologgal volt bajunk: azzal, ha a szolgáltatás kimaradt. Amit még mindenképpen szeretnék kiemelni a MEKH határozatából, az a Fejér Megyei Kormányhivatal törvényességi felhívására adott válaszuk. Mint ismert, a Kormányhivatal szerint a polgármester április végén nem volt döntési kényszerben, nem kellett volna felmondania a DVCSH szerződését. Ugye voltak helyi lapok, akik már pezsgőt bontottak a Kormányhivatal levelétől és azt írták, hogy "Törvénysértőnek bizonyult az önkormányzat eljárása".
– Ehhez képest mi a hatósági döntés lényege?
– Nos, nekik ajánlom figyelmükbe a MEKH következő sorait: "A Hivatal meggyőződése az is, hogy a polgári jog területén álló jognyilatkozatok polgári jogi megfelelősségének elbírálására az FMK-nak sincsen hatásköre, ezen túlmenően pedig az FMK felhívása nem tekinthető döntésnek, hiszen mint azt a törvényességi felhívás az elnevezésében is tartalmazza, az nem döntés, csak felhívás. Így az abban foglaltak nem tekintendők jogi ténynek sem, jogerő a felhíváshoz nem kapcsolódik." Lefordítom ezt jogászról magyarra: a MEKH ugyanazt az érvelést adta a Kormányhivatal felhívására, amit mi is, vagyis, hogy a Kormányhivatal csak a véleményét közölte, vagyis semmi sem bizonyítja, hogy valóban törvénytelen lett volna a polgármester határozata. De más helyen is arra a véleményre jutott a MEKH, hogy a Kormányhivatal túllépte a hatáskörét, gyakorlatilag ízekre szedte a Kormányhivatal törvényességi felhívását. Mindenképpen nagy megerősítés ez nekünk, hiszen ugye az ellenérdekelt felektől folyamatos az a vád, hogy jogilag megalapozatlan döntéseket hoztunk. Azt hiszem ennél csattanósabb választ nem is kaphatnának. Szeretném megerősíteni: a jelenlegi városvezetésnek egy célja van: az, hogy minden dunaújvárosi otthonban tisztességes víz, csatorna és távhőszolgáltatás legyen. Továbbra is mindent megteszünk annak érdekében, hogy ezt elérjük.
(Címlap- és belső oldali képünk illusztráció; nyitókép: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Csőtörés a Dózsa iskolában – ma biztosan nem lesz tanítás
2024. nov. 25.
Csőtörés miatt elmarad a tanítás a Dózsa iskolában, adta hírül az intézmény közösségi oldalán megjelent tájékoztató. Gyorshír, de igyekszünk mihamarabb további részletekkel szolgálni!
Keddtől lesz útlezárás a Szórád Márton úton
2024. nov. 25.
Véglegesítette a város egyik fő közlekedési útvonalával kapcsolatos közleményét a DVG Zrt. Várhatóan december közepéig módosul a forgalmi rend a Szórádon – méghozzá keddtől!
A vasmű válsága: egy évig bírta a kormány által erőltetett "megmentő"
2024. nov. 24.
Terjedelmes összegzést tett közzé a város önkormányzata a térség legnagyobb foglalkoztatójának helyzetéről a nagy közösségi portál hivatalos felületén. A vasmű helyzetének megoldása nem tűr halasztást, írják.
November 26-án nyit a Béke városrészi posta
2024. nov. 23.
Egészen pontosan kettő esztendő telt el azóta, hogy bezárt a Dunaújváros 8-as, azaz a Béke városrésziek postája, ami a SPAR áruházban üzemelt. Akkor azt mondta a Magyar Posta, hogy ideiglenes az intézkedés, meg hogy spórolnak.
Újabb csodaszép karácsonyra készülnek
2024. nov. 22.
A Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet krónikus belgyógyászati osztályát, az ott fekvő betegeket támogatja idén a "Jót, Szívből – Dunaújvárosért" akciócsoportja a Karácsony Mindenkié elnevezésű jótékony kezdeményezéssel.
Közvetlen uniós pályázatok: keressük a forrásokat, a tudást és a kapcsolatokat
2024. nov. 22.
Több győztes pályázat kapcsán sokat beszéltünk már a közvetlen Európai Unió kínálta források lehetőségéről Dunaújvárosban, arról, hogy városvezetésünk igyekszik kihasználni ezeket a közvetlen projekteket. Már csak azért is, mert más forrásokhoz Magyarország, így városunk sem juthat hozzá. A kérdés, hogyan tekintsünk erre lehetőségre?
Elkerülhetetlen az adóemelés, de a dunaújvárosi polgárok terhei nem növekednek
2024. nov. 21.
Ötvenöt napirendi pont szerepelt a képviselők előtt a csütörtöki közgyűlésen, köztük több fajsúlyos kérdés. Tárgyalta és elfogadta a testület az építményadó megemelését úgy, hogy az csak a vállalkozásokat fogja érinteni. De még a döntések előtt ünnepelt a közgyűlés.