Városfejlesztési stratégia: véget ért a véleményezés
Több mint két hét állt a lakosság rendelkezésére, hogy véleményt mondjanak és javaslatot tegyenek Dunaújváros Fenntartható Városfejlesztési Stratégi-ájának (FVS) kidolgozására. Az eredmény több mint biztató.
A kérdőív kitöltésével Dunaújváros fejlesztési irányvonalainak kialakítása tervezhető és határozható meg. A kérdések kapcsán a környezettudatos életminőség javítás, a város zöldfelületeinek fejlesztési irányai, a szabadidő eltöltése, vagy a környezettudatos közlekedési lehetőségek fejlesztése kerültek fókuszba.
Helyi kötődések, minőségi terek
A 14 kérdésből álló űrlapot legnagyobb arányban 26 és 50 év közötti lakosok töltötték ki. Dunaújvároshoz való kötődésüket a helyi születés, családalapítás, valamint a munkavállalás határozza meg, tehát olyan személyek válaszait láthatjuk, akik életvitelszerűen Dunaújvárosban élnek és itt veszik igénybe a szolgáltatásokat.
Az általános életminőség javításához leginkább a közszolgáltatások (oktatás, egészségügy, szociális ellátás) fejlesztését tartják a legszükségesebbnek a kitöltők, második helyen pedig a gyalogos- és kerékpár-barát városi közlekedés fejlesztését várják. Nagy igény mutatkozik még a minőségi közösségi terek kialakítására a városközpontban, és a lakóhelyek közelében.
Az életminőséget befolyásoló, Dunaújvárosban elérhető humán közszolgáltatások értékelésekor látható, hogy a városi fenntartású oktatási intézmények, mint az óvoda és bölcsőde jobb értékeket kapott, mint az állami fenntartású iskolai oktatás minősége. Az egészségügy és a szociális ellátás közepes értékelést kapott, ahogy a kulturális szolgáltatások és lehetőségek is.
A fejlesztés irányai
A dunaújvárosiak a leginkább például a parkolási lehetőségekkel, az utak minőségével és a kerékpáros közlekedési lehetőségekkel a legelégedetlenebbek, így jól kirajzolódik az a terület, amelyre a 2021-2027-es fejlesztési ciklusban kiemelt figyelmet és fejlesztési keretet kell fordítani.
A kérdőív külön kitér a környezettudatos életmód feltételeire is. A válaszok alapján a kitöltők többsége kiemelt figyelmet fordít a környezetvédelemre, legyen szó például a szelektív hulladékgyűjtésről, a helyi termelőktől vásárlásról– különösen a piacon –, és a többször használatos csomagolóanyagok előnyben részesítéséről. A legnagyobb számban a sportolási lehetőségek növelését várják a lakosok, futóútvonalak, kültéri kondiparkok kiépítésével.
A válaszokat Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester értékelte, kiemelve, hogy a lakossági igények megegyeznek több ponton egybevágnak a városvezetés fejlesztési terveivel:
– A tervek és igények sokszor egyeztek az általunk felvázolt elképzelésekkel, ami nem meglepő, hiszen mi is itt élünk, ugyanezekkel a hiányosságokkal szembesülünk nap mint nap, de jó egyértelmű visszajelzést kapni arról, hogy mik azok a területek, amik az itt élők életminőségének javításához hozzájárulnának. Különösen örülök annak, hogy sok esetben a szabadidő közös eltöltését célzó igényekkel találkozunk, hiszen városvezetőként nem is lehet kisebb célunk, mint egy város lakóiból közösséget formálni. A Fenntartható Városfejlesztési Stratégia kidolgozásakor minden választ figyelembe veszünk, a tervezői feladatot teljesítő bizottságok is ezen a vonalon folytatják a megkezdett munkát.
DMJV Önkormányzata
(Címlap és nyitókép: Vaszócsik Kristóf; belső oldali fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Fontos témák egész sorát érintette az állatvédelmi kerekasztal
2025. feb. 17.
Együttgondolkodásra és egyeztetésre hívta a szféra legfontosabb szereplőit Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester. A kutyatartással és a gondatlan gazdikkal kapcsolatos problémák terén még sok a kérdőjel.
DSTV: átadták a Dunaújváros Sportjáért díjakat
2025. feb. 16.
Az írásos beszámolót már csütörtökön elolvashatták az érdeklődők, most azonban a DSTV felvételein is megmutatjuk a Dunaújváros Sportjáért díjainak átadását. Hangkép.
Feszültség a kereslet és kínálat között – ez jellemzi most a város ingatlanpiacát
2025. feb. 14.
A magyar ingatlanpiac dinamikus változása tovább folytatódik az új év beköszöntével is. A piacot jelenleg ellentétes hatások érik – és ez rányomja a bélyegét a városi ingatlanpiacra is, derül ki a Creditline értékelése alapján készült összegzésből. Elemzés.
Pályázati felhívás önkormányzati ingatlan értékesítésére
2025. feb. 14.
Dunaújváros önkormányzata nyilvános pályázatot ír ki a kizárólagos tulajdonában álló alábbi ingatlan értékesítésére. Figyelem, közeleg a határidő!
Elfogadta a költségvetést a közgyűlés
2025. feb. 13.
Huszonkilenc napirend várt a képviselőkre a csütörtöki közgyűlésen. A legfontosabb téma Dunaújváros 2025. évi költségvetési tervezete volt, amelynek tárgyalása nagyobb képviselői érdeklődést váltott ki, végül többséggel megszavazta, és így el is fogadta a testület a költségvetési rendeletet.
Egykori úszó és elhunyt jégkorongozó érdemelte a Dunaújváros Sportjáért díjat
2025. feb. 13.
Sportlegendákat díjazott az önkormányzat: a dunaújvárosi jégkorong fontos személyisége, Győri Tamás Dunaújváros Sportjáért posztumusz elismerésben, míg Bene Vera, a helyi az úszósport meghatározó alakja Dunaújváros Sportjáért díjban részesült. A szféra legrangosabb önkormányzati elismeréseit Pintér Tamás polgármester adta át a csütörtöki közgyűlésen.
Ötven év a vasműben, közel huszonöt az önkormányzat közgyűlésében
2025. feb. 11.
Tóth Kálmán a 9-es választási körzet önkormányzati képviselője. Ő az, akinek a nevéhez különleges, vagy inkább nem hétköznapi számadatok is köthetők. Tóth Kálmán kis megszakítással 2002 óta, közel 25 éve önkormányzati képviselő, kereken 50 évet dolgozott a Dunai Vasműben. Talán kevesebben tudják róla, hogy Dunaújváros rekorder önkéntes véradója, már 156 alkalommal vállalta a „csapolást”.