Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Mukli István kapta a "Pro Cultura Intercsae" díjat (galériával)

Öcaline - 2022. január 25. 9:29

A magyar kultúra napjához időzített elismerés átadó ünnepségét az evangélikus templomban rendezték tegnap este. Összegzés és méltatás a hajtás után!

Folytatták az elmúlt esztendők szép hagyományát, ünnepi koncert keretében adták át a kulturális szféra legrangosabb önkormányzati elismerését; a díjátadó ünnepséget – szintén az évtizedes tradíciókhoz igazodva – a város koncerttermében, vagyis az evangélikus templomban rendezték.

Gyászperc után méltó ünnep

Az esemény főhajtással kezdődött, a résztvevők együtt emlékeztek városunk a Dunaferr SE első – és városunk ez idáig egyetlen – olimpiai bajnokára, a tegnap elhunyt Csollány Szilveszterre, valamint a szintén eltávozott Selyem Józsefre, a közgyűlés volt képviselőjére. A Himnusz hangjait már együtt énekelte a közönség és a Dunaújvárosi Vegyeskar, majd az esemény házigazdájaként Stermeczki András köszöntötte a megjelenteket.
A díjátadó keretében a Könyves Ágnes és Kurucz Gergely dirigálta kórus adott ihletett-szép ünnepi koncertet, majd Mukli Ferenc zenész vehette át a "Pro Cultura Intercsae" díjat Pintér Tamás polgármestertől.  Búcsúzóul Daróci Bárdos Tamás Muzsikus-dal című kompozícióját tolmácsolta a Dunaújvárosi Vegyeskar, majd Szántó Péter, a kulturális bizottság elnöke mondott pohárköszöntőt a díjazott tiszteletére.
Az ünnepségen elhangzott Mukli Ferenc méltatása is – ennek szerkesztett változatával gratulálunk az elismeréshez! 

Élete a zene!

Mukli István gyermekkorától kezdve a zenei pályára készült. Zenész családból származik, hiszen édesapja és a bátyja is hegedültek, akiknek hamar a nyomdokaiba lépett. Fő hangszere a hegedű, de kiválóan játszik klarinéton, szaxofonon, fuvolán, gitáron, nagybőgőn és az ütős hangszereken is, hiszen ahogyan korábban fogalmazott: "több hangszeren játszó zenész akartam lenni". 
Tizennyolc évesen kezdett el dolgozni a Halászcsárdában, ahol a Budai Mocsár Ferenc féle cigányzenekarhoz csatlakozhatott. 
A Halászcsárdás évek után tánczenét kezdett játszani a Kohász Étteremben 1962-ben. Akkoriban ott triók muzsikáltak, a műsort havonta egy műsoros est tette színesebbé, amiben fővárosi énekesek is felléptek.  Az első külföldi turnéra 1965-ben indult a Nemzetközi Koncert Igazgatóság kiküldöttjeként Németországban, ezenkívül kívül Svédország, Norvégia, Finnország, Dánia, Hollandia, Ausztria és Svájc számos városaiban is zenélt. Családjával hosszú évekig tartózkodott Németországban, ahol nemzetközi zenekarral komolyzenei művekből álló koncerteket adtak.  
Mukli István külföldi szereplését megszakítva egy ideig itthon dolgozott Dunaújvárosban, a Hangulat Bárban, majd az Arany Csillag Hotelben, Budapesten az Astoria Hotelben és a Hilton Hotelben.
"István, 1973-ban ismertelek meg, a zene szeretetét, és a zene iránti alázatot tőled tanulhattuk meg igazán. Akkoriban 4 hangszeren nyújtottál kiváló teljesítményt, közülünk mindenki Budapestre járt zenei stúdióba, ott mondta nekünk Csík Gusztáv zongoratanárunk, hogy ahogy István játszik a B tenor szaxofonon, azt a hangszínt, azt sokan keresik Budapesten. Azóta már kitűnően megtanultál zongorázni is. Bármikor, amikor megyek hozzád, mindig gyakorolsz. Ezért is csak tisztelni tudlak. Számomra nagy megtiszteltetés, hogy veled dolgozhattam és dolgozhatom a mai napig, mint zenész. Barátod, Csoki."
Hazatérése után 1990-től szerepelt a Dunaújvárosi Kamarazenekarral és a Big Band-del. Itthon fontos volt számára, hogy az akkoriban megalakult Digitál együttessel zenélhetett. Széleskörű zenei tudásával, tapasztalatával nagyban segíthette a fiatal, tehetséges zenészeket, akikkel a mai napig közeli barátságot ápol.
A Digital együttes frontembere, Horváth János Mukli Istvánnal kapcsolatban úgy fogalmazott "A Mukli Pistából csak egy van. Bevezetett minket a nemzetközi zene világába, és hívta fel figyelmünket a zenei sokszínűség fontosságára, legyen szó a klasszikus zenétől kezdve a jazz zenén át egészen a latintánc zenéig. Mukli István tanított meg igazán minket a gyakorlás szeretetére. Furcsa, de a gyakorlásnak is megvan a művészete, oroszlánrésze volt abban, hogy megtanítson minket gyakorolni, hogy mindig, minden próbán aprólékosan, kotta- és dallamhűen játszunk.  Mukli Istvánnak a mai napig szívfájdalma, hogy a hónap 30 napjából nem tudunk 60 napot gyakorolni. Egy-egy fellépés előtt  hegedülni például mindig fürdőszobában hegedül, a helyiség akusztikája miatt.  Mukli István végtelen szerény, alázatos művész. Mindenhez, amihez hozzányúl, megszólal a kezében. Ahogyan ő ezt a hivatást műveli, azzal az alázattal, példaértékű. Bízunk abban, hogy nagyon sokáig mestere lehet itt a jövő fiataljainak, ahogyan nekünk is az volt egykor."
Jelenleg a dunaújvárosi László Imre Nótaklub zenekarát vezeti és hetente néhány napot Agárdon is játszik. Több évtizedes zenei munkásságával, igényességével, emberi tulajdonságaival, a zenész társadalom iránti elkötelezettségével öregbítette Dunaújváros jó hírnevét – nemcsak Magyarországon, hanem Európa nagy részén is. 

A városunkban végzett, több évtizedes példaértékű és elhivatott kulturális tevékenységének elismeréseként Dunaújváros MJV Közgyűlése a "Pro Cultura Intercisae" díjat Mukli István részére adományozza. Gratulálunk!

(Fotó: Végh Zoltán)

"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022)

"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:
"Pro Cultura Intercisae" díj átadás (2022) - fotó:

A rovat további hírei: Kultúra

ICA-D: Rabul ejtett szabadságok – történetek a Salazar-diktatúrából

ICA-D: Rabul ejtett szabadságok – történetek a Salazar-diktatúrából

2022. máj. 18.

Szász Lilla fotográfus, Maria Teresa Braz privát archivista és Perenyei Monika művészettörténész közös kiállításával folytatódik a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) bemutatóinak sora; a Rabul ejtett szabadságok – történetek a Salazar-diktatúrából című tárlat megnyitójára pénteken várják a vendégeket.

Jött, láttuk, győzött a "Zanox"

Jött, láttuk, győzött a "Zanox"

2022. máj. 16.

Kockázatok és mellékhatások nélkül mit sem ér a Zélet, az meg már legyen ráadás, hogy nemcsak a forgatás, de a világpremier helyszíne is városunk volt: a Kultik Mozi adott otthont a díszbemutatónak, itt a "Zanox" – jó szívvel ajánlom!

DSTV: városfelfedező játék a könyvtárban

DSTV: városfelfedező játék a könyvtárban

2022. máj. 15.

Kiválóan vizsgázott a Legyen Tiéd Dunaújváros! névre keresztelt társasjáték, derül ki a DSTV összegzéséből. A József Attila Könyvtár rendszeresen szervez játéknapokat – egyre többen ismerkednek a várostörténeti  kalandozással. Hangkép.
 

DSTV: mesés vándorkiállítás

DSTV: mesés vándorkiállítás

2022. máj. 14.

Izgalmas csodavilágba kalauzol a DSTV összeállítása: a József Attila Könyvtár gyermekkönyvtárában az idén 85. születésnapját ünneplő Marék Veronika vándorkiállítása látható. A kicsik és nagyok legnagyobb örömére. Hangkép.
 

DSTV: bőséges könyvtári kínálat

DSTV: bőséges könyvtári kínálat

2022. máj. 13.

A József Attila Könyvtár májusi programjait ajánlja a kultúra barátainak a DSTV összeállítása. Az intézményben mozgalmas időszak vár a látogatókra, többek között játéknap, a csinált városokról szóló előadás és gyerekprogram színesíti a kínálatot. Hangkép.

Fantasztikus kiállításmegnyitóval készül a Széchenyi fotószakköre

Fantasztikus kiállításmegnyitóval készül a Széchenyi fotószakköre

2022. máj. 12.

Restart címmel szerveznek kiállítást az evangélikus templomban, koncerttel koronázandó megnyitóval készülnek: új lendületet vett a Széchenyi István Gimnázium fotószakköre – mindenkit várnak pénteken délután.Babonakörök a hajtás után.

DSTV: egy csendes szent ünnepe is

DSTV: egy csendes szent ünnepe is

2022. máj. 12.

A munka ünnepének egyháztörténeti vonatkozásaival foglalkozik a DSTV összeállítása. Május 1. ugyanis egy csendes szent, Jézus nevelőapja, Szent József ünnepe is. Hangkép.