"Nemcsak magunkért, az oktatási rendszerért is sztrájkolunk"
Több dunaújvárosi, térségi oktatási intézmény is bekapcsolódott az országos sztrájkba – annak ellenére, hogy folyamatos ellenszélben kellett vállalniuk a kihívást. Körkép csata közben, után, előtt.
Ahogy azt már korábban is zengettük, mától országos, határozatlan idejű pedagógussztrájkot hirdettek a szféra meghatározó érdekképviseletei: a Pedagógus Szakszervezet (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a január végi figyelmeztető akció, majd a kormánnyal folytatott tárgyalások eredménytelensége után nyúlt a munkabeszüntetés eszközéhez.
A sztrájk – alapjog!
A sztrájk országszerte reggel 8 órakor kezdődött – a csatlakozó tanárok nem tartották meg az óráikat, ám a vonatkozó jogszabályok értelmében minden iskolában gondoskodtak a diákok felügyeletéről. Az elégséges szolgáltatásokról szóló rendelet szerint a középiskolákban a végzősöknek kötelező megtartani az összes órát az érettségi tárgyakból – a többieknek az órák felét.
A PSZ és a PDSZ korábban azt kérte a szülőktől, hogy aki teheti, ne küldje iskolába a gyerekét ma, valamint csütörtökön és pénteken – igaz, a dunaújvárosi iskolák többségében a mai napra korlátozódott a tényleges munkabeszüntetés.
Fontos nóvum, hogy a tanárok mellett több helyen a diákok is kifejezték szolidaritásukat – a fővárosban, valamint Székesfehérváron és Szegeden voltak szolidaritási akciók –, míg Pécsett civil szervezetek várták azokat a diákokat különféle programokkal, akik nem mentek iskolába.
Eltökéltek és kitartóak
A szféra általános állapota, a bérrendezés hiánya, a kormányzati nemtörődömség és a követelések semmibe vétele vezetett a sztrájkhoz, fejtette ki érdeklődésemre Csathó Gábor, a Vasvári iskola tanára. Az intézmény egyébként példás aktivitásról tett tanúbizonyságot, a 39 pedagógus közül 32 fő sztrájkolt ma. Csathó Gábor szerint eltökéltek és kitartóak a kollégái:
– Létezik egy valóban példátlan bérfeszültség, az alapbért a 2014-es minimálbér alapján számolják, ebből eredően egy mai tanár fizetése valóban arcpirítóan alacsony. De ez csak az érem egyik oldala – legalább ilyen fontos, hogy az egész oktatási rendszer válságba került az elmúlt években. Nemcsak magunkért, az oktatási rendszerért is sztrájkolunk. Minden ízében elavult, hihetetlen mennyiségű adminisztrációval terhelt – semmilyen szempontból nem nevezhető korszerűnek és vállalhatóan a szisztéma. Ezért is vagyok nagyon büszke a kollégáim eltökéltségére, és nagy köszönet jár a szülőknek is, amiért egyöntetű támogatásukról biztosították törekvéseinket.
Egy diák sem jelent meg
A dunaújvárosi, város környéki intézmények is bekapcsolódnak a sztrájkba, tudatta már a reggeli start előtt Horváth Éva, a PDSZ helyi ügyvivője, az Arany János iskola tanára. Mint kérdésünkre kiemelte, az Aranyban 23 fő csatlakozott a sztrájkfelhíváshoz, és egyértelműen pozitív példaként említette, hogy a tanulók és a szülők is szolidaritásukról biztosították a sztrájkolókat – ennek ékes bizonyítéka, hogy ma reggel egyetlen diák sem lépte át az iskola kapuját. Az 50 százalékos teljesítésre azt a megoldást találták ki, hogy jövő szerdán is lesz egy névleges sztrájknap, az összes órát megtartják, így a mai sztrájkkal együtt pont kijön a "felezés".
A PDSZ-ügyvivő korábbi közlése szerint máshol is jelentős az aktivitás: a Dózsában 19, a Mórában 26 fő sztrájkolt, a Széchenyi gimnáziumban 25 tanár, a Rostiban 1 fő kivételével mindenki sztrájkba lépett. Csatlakozott az akcióhoz a pedagógiai szakszolgálat 12 munkatársa, és bár teljes merítésről nem beszélhetünk, a térségi intézmények is megmozdultak: Besnyőn mindenki sztrájkolt, Iváncsán 13 pedagógus, Pusztaszabolcson 22 fő kapcsolódott a sztrájkhoz. A Dunaújvárosi Óvoda 13 tagintézményében (a 12 tagóvoda mellett az intézmény gyógypedagógiai egységében) összesen 126 fő vett részt a sztrájkban, árulta el érdeklődésünkre Budavári Sándorné, a PSZ óvodai ágazatának városi titkára.
Azt, hogy hová futhat ki a mai munkabeszüntetés, szinte lehetetlen megjósolni, az biztos, hogy az intézmények többsége a mai napot szánta sztrájkra. A demonstrációk viszont szintén biztosan folytatódnak: Dunaújvárosból is különbusz indul a fővárosba március 19-én, szombaton – a helyi erők is ott lesznek majd a Kossuth téren 15 órakor kezdődő Nagy Kockásinges Találkozó című országos demonstráción.
"... ezen mindenképpen változtatni kell!"
Az önkormányzat fenntartóként garanciát vállal arra, hogy a Dunaújvárosi Óvoda sztrájkba lépett munkavállalói megkapják a fizetésüket, hangsúlyozta a tiltakozás kapcsán Kálló Gergely. Térségünk országgyűlési képviselője a ma délutáni sajtótájékoztatón arra reflektál, hogy a kormányzat a csatlakozó pedagógusok munkabérének elvételével fenyegette meg a sztrájkolókat. Kálló Gergely azt is hangsúlyozta, a lépéssel azt is egyértelműsíteni kívánják, hogy szolidaritást vállalnak a tiltakozókkal, és egyetértenek céljaikkal:
– Azt látjuk, hogy a kormányzat minden eszközzel gáncsolja a sztrájkok létrejöttét, politikai fogásnak állítja be a tanárok akcióját, a kompromisszum legkisebb jele nélkül, az érintetteket nyílt fenyegetve lép föl a jogos követelések ellen. Ez számomra arcpirító és elfogadhatatlan – hiszen a tanárok azok, akikre a gyermekeinket bízzuk. A nevetséges bérek, a túlmunka mellett túlhajszoltság jellemzi a pedagógusaink mindennapjait – ezen mindenképpen változtatni kell!
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Újabb csodaszép karácsonyra készülnek
2024. nov. 22.
A Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet krónikus belgyógyászati osztályát, az ott fekvő betegeket támogatja idén a "Jót, Szívből – Dunaújvárosért" akciócsoportja a Karácsony Mindenkié elnevezésű jótékony kezdeményezéssel.
Közvetlen uniós pályázatok: keressük a forrásokat, a tudást és a kapcsolatokat
2024. nov. 22.
Több győztes pályázat kapcsán sokat beszéltünk már a közvetlen Európai Unió kínálta források lehetőségéről Dunaújvárosban, arról, hogy városvezetésünk igyekszik kihasználni ezeket a közvetlen projekteket. Már csak azért is, mert más forrásokhoz Magyarország, így városunk sem juthat hozzá. A kérdés, hogyan tekintsünk erre lehetőségre?
Elkerülhetetlen az adóemelés, de a dunaújvárosi polgárok terhei nem növekednek
2024. nov. 21.
Ötvenöt napirendi pont szerepelt a képviselők előtt a csütörtöki közgyűlésen, köztük több fajsúlyos kérdés. Tárgyalta és elfogadta a testület az építményadó megemelését úgy, hogy az csak a vállalkozásokat fogja érinteni. De még a döntések előtt ünnepelt a közgyűlés.
A gyermeknevelés támogató közege
2024. nov. 21.
Színes szakmai napot tartottak a Városházán szerdán. Az Életutak – Kezdetektől a nagy döntésekig című rendezvény ötlete azért született meg, hogy tabuk nélkül lehessen beszélgetni a szülővé válásról és a gyermeknevelésről, mindezt támogató, együttműködő közegben. A Duna Dog Center Alapítványa jóvoltából számos intézmény és fejlesztő szervezet mutatta meg magát.
Feth Katalin kapta idén a "Szociális Munkáért – Dunaújváros" díjat
2024. nov. 21.
Ünnepi ceremóniával kezdődött a közgyűlés, a szféra legrangosabb önkormányzati elismerését Feth Katalin, Feth Katalin a Magyar Vöröskereszt Dunaújvárosi Területi Szervezetének vezetője vehette át Pintér Tamás polgármestertől. Szívből gratulálunk!
"Egy kőbe vésett törvény van: a város az első"
2024. nov. 20.
A Béke városrészben, egész pontosan a 7-es választókörzetben élők meghatározó többsége döntött úgy a június 9-ei önkormányzati képviselő választáson, hogy Kálló Gergelynek, a "Rajta, Újváros!" Egyesület jelöltjének szavaz bizalmat. Az újonnan megválasztott képviselővel beszélgettünk.
Hétköznapi hősök a dunaújvárosiakért
2024. nov. 20.
Dunaújváros közgyűlése különféle kitüntetéseket adományoz a város különböző területein végzett kiemelkedő munka elismerése céljából. Összeállításunkban ezúttal az elmúlt ciklusban a Szociális Munkáért – Dunaújváros díjat érdemeltek életútját elevenítjük fel.